Ухвала
Іменем України
16 травня 2019 року
м. Київ
Справа № 161/19083/17
Провадження № 51 - 9969 впс 18
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Наставного В.В.,
суддів Марчука О.П., Мазура М.В.,
розглянувши в судовому засіданні подання голови Волинського апеляційного суду Філюка П.Т. про направлення кримінального провадження № 12017030010004912 щодо ОСОБА_1 за його обвинуваченням у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ст. 186 ч. 3 КК України, до іншого суду апеляційної інстанції,
встановив:
Подання мотивоване тим, що у Волинському апеляційному суді неможливо утворити склад суду для нового розгляду в суді апеляційної інстанції на виконання постанови Верховного Суду від 16 квітня 2019 року.
Учасники судового провадження належно повідомлені про час та місце розгляду подання, проте в судове засідання вони не з`явилися, клопотань про відкладення його розгляду не надали. Отже наявні всі підстави для розгляду даного подання по суті.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши наведені у поданні доводи та матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 34 ч. 1 п. 2 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити склад суду для судового розгляду.
Відповідно до ст. 34 ч. 3 КПК України питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, а також про направлення провадження з одного суду апеляційної інстанції до іншого вирішується колегією суддів Верховного Суду за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п`яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
З наданих суду матеріалів кримінального провадження вбачається, що постановою Верховного Суду від 16 квітня 2019 року задоволено касаційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження судом першої інстанції, скасовано ухвалу Апеляційного суду Волинської області від 20 серпня 2018 року щодо ОСОБА_1 та призначено новий розгляд в суді апеляційної інстанції.
З протоколу щодо неможливості автоматизованого розподілу справи між суддями Волинського апеляційного суду від 03 травня 2019 року вбачається, що призначення не відбулося через відсутність необхідної кількості суддів для розподілу справи.
Судді Подолюк В.А., Клок О.М., Гапончук В.В. та Денісов В.П. відповідно до вимог ст. 76 КПК України виключені з автоматизованого розподілу.
Так, судді Подолюк В.А. та Клок О.М. входили до складу колегії суддів апеляційного суду, яка постановила скасовану Верховним Судом ухвалу від 20 серпня 2018 року щодо ОСОБА_1, а тому відповідно до ст. 76 ч. 3 КПК України не мають права брати участі у новому провадженні після скасування ухвали суду апеляційної інстанції.
З доданої до подання копії ухвали Апеляційного суду Волинської області від 10 листопада 2017 року вбачається, що судді Гапончук В.В. та Денісов В.П. переглядали у складі колегії суддів під час досудового розслідування ухвалу слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25 жовтня 2017 року про обрання підозрюваному ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у вказаному провадженні, а тому відповідно до ст. 76 ч. 1 КПК України також не мають права брати участь у цьому провадженні під час нового розгляду в апеляційному суді.
Рішенням зборів суддів Волинського апеляційного суду № 7 від 22 березня 2019 року затверджено новий персональний склад постійної та резервної колегій суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Волинського апеляційного суду, до кожної з яких увійшли судді Гапончук В.В., Денісов В. П ., Клок О .М ., Подолюк В .А ., Філюк П.Т . (за складом однакові). Цим же рішенням затверджено, що у разі неможливості АСДС визначити склад колегії суддів для розгляду кримінального провадження (справи) з числа суддів судової палати з розгляду кримінальних справ через відсутність суддів постійної колегії та резервних суддів, які можуть здійснювати розгляд провадження (справи), судова справа за поданням голови Волинського апеляційного суду надсилається до Верховного Суду для визначення підсудності.
Таким чином, у Волинському апеляційному суді залишився лише один суддя, який може брати участь в новому розгляді цього провадження апеляційним судом.
Вказана обставина унеможливлює виконання Волинським апеляційним судом вимог ст. 31 ч. 4 КПК України, відповідно до якої кримінальне провадження в апеляційному порядку здійснюється колегіально судом у складі не менше трьох суддів.
Виходячи зі змісту положень статей 32, 34 КПК України, з метою забезпечення оперативності розгляду кримінального провадження та з огляду на викладене, колегія суддів вважає за необхідне задовольнити подання голови апеляційного суду та направити кримінальне провадження щодо ОСОБА_1 до Рівненського апеляційного суду як найбільш територіально наближеного для нового розгляду.
Керуючись статтями 32, 34 КПК України, Суд
постановив:
Подання голови Волинського апеляційного суду Філюка П.Т. задовольнити.
Кримінальне провадження № 12017030010004912 щодо ОСОБА_1 за ст. 186 ч. 3 КК України направити до Рівненського апеляційного суду для нового розгляду на виконання постанови Верховного Суду від 16 квітня 2019 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
В.В. Наставний О.П. Марчук М.В. Мазур