ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2019 року
м. Київ
справа № 521/6674/17
провадження № 51-6310км18
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Макаровець А.М.,
суддів Маринича В.К., Марчук Н.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Демчука П.О.,
прокурора Деруна А.І.,
засудженого ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції),
захисника Гребенюка П.П. (в режимі відеоконференції),
розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№ 12016160470003535, за обвинуваченням
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.МихайлівкаСаратського району Одеської області, жителя АДРЕСА_1, неодноразово судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 Кримінального кодексу України (далі - КК),
за касаційною скаргою захисника ГребенюкаП.П. на вирок Малиновського районного суду м. Одеси від 28 листопада 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Одеської області від 5 квітня 2018 року щодо ОСОБА_1
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами
першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Малиновського районного суду м. Одеси від 28 листопада 2017 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 2 ст. 187 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 7 років з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
Постановлено стягнути із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 19425 грн у рахунок відшкодування матеріальної шкоди, 10 000 грн - моральної шкоди.
На підставі ч. 5 ст. 72 КК ОСОБА_1 зараховано у строк покарання строк попереднього ув'язнення з 17 березня по 20 червня 2017 року з розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі, та з 21 червня 2017 року по дату вступу вироку в законну силу з розрахунку один день попереднього ув'язнення за один день позбавлення волі.
Апеляційний суд Одеської області ухвалою від 5 квітня 2018 року вирок залишив без зміни.
ОСОБА_1 визнано винуватим у тому, що він 13 серпня 2016 року близько 04:30, перебуваючи біля будинку № 58/2, розташованому на вул. Академіка Філатова в м. Одесі, маючи умисел на відкрите заволодіння майна, що було в сумці ОСОБА_3, застосовуючи насильство, яке є небезпечним для життя і здоров'я потерпілого, завдав йому ударів руками та ногами по голові, заподіявши легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров'я, та відкрито заволодів його майном загальною вартістю 19 425 грн.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник ГребенюкП.П., посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження та істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати судові рішення щодо ОСОБА_1 та призначити новий розгляд у суді першої інстанції.
На обґрунтування своїх доводів зазначає, що:
- матеріали кримінального провадження не містять належних доказів винуватості ОСОБА_1 у вчиненні розбійного нападу;
- обвинувачений вину не визнав, на досудовому слідстві та в суді вказував, які саме особи вчинили цей напад, а він лише за їхнім проханням здав мобільний телефон у ломбард;
- за його скаргою та на підставі ухвали слідчого судді по даному факту було розпочато розслідування кримінального провадження за ч. 1 ст. 187 КК щодо інших осіб, проте 2 травня 2018 року прокурор закрив це провадження, оскільки є нескасований вирок по цій самій події. На сьогодні зазначена постанова оскаржується ним у суді апеляційної інстанції;
- за скаргою сторони захисту на зловживання посадовими особами прокуратури своїм службовим становищем розпочато розслідування за ч.1 ст. 364 КК, яке досі триває;
- потерпілий надав суперечливі показання, на початку досудового розслідування зазначав, що на нього напали (тобто не одна особа);
- протокол впізнання є недопустимим доказом, оскільки за можливості проведення впізнання наживо воно проведено за фотозйомками десятирічної давнини;
- суд призначив покарання у виді позбавлення воліна строк 7 років з конфіскацією майна особі, яка цей злочин не вчиняла.
Позиції інших учасників судового провадження
На касаційну скаргу заперечень від учасників процесу не надходило.
У судовому засіданні:
- засуджений та захисник підтримали касаційну скаргу;
- прокурор вважав судові рішення законними та обґрунтованими й просив залишити їх без зміни.
Мотиви Суду
Згідно з вимогами ст. 370 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК (4651-17)
) судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
Відповідно до вимог частин 1, 2 ст. 419 КПК у мотивувальній частині ухвали суду апеляційної інстанції, зокрема, зазначаються: встановлені судом апеляційної інстанції обставини з посиланням на докази, а також мотиви визнання окремих доказів недопустимими чи неналежними; мотиви, з яких суд апеляційної інстанції виходив при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керувався. При залишенні апеляційної скарги без задоволення в ухвалі суду апеляційної інстанції мають бути зазначені підстави, з яких апеляційну скаргу визнано необґрунтованою.
Разом з тим, ці вимоги закону при розгляді цього провадження апеляційним судом залишились невиконаними.
Зокрема, засуджений і захисник в апеляційних скаргах стверджували про вчинення злочину іншими особами, зазначаючи конкретні прізвища, вказували, що за заявами ОСОБА_1 внесено відомості до ЄРДР й розпочато розслідування кримінальних проваджень за ч. 1 ст. 187 КК щодо цих осіб та за ч. 1 ст. 364 КК щодо зловживання посадовими особами прокуратури своїм службовим становищем.
Однак суд апеляційної інстанції в ухвалі взагалі не навів зазначених доводів скарг, не надав оцінки доводам версії сторони захисту. В матеріалах провадження відсутні відомості про те, що судами першої та апеляційної інстанцій здійснено перевірку результатів розслідування зазначених кримінальних проваджень.
Також судом апеляційної інстанції не надано оцінки доводам в апеляційній скарзі захисника про те, що показання свідка ОСОБА_4 у вироку викладено неоднозначно.
Отже, перевіркою матеріалів кримінального провадження встановлено, що суд апеляційної інстанції при розгляді апеляційної скарги, обмежившись перерахуванням наведених у вироку доказів, не зазначив в ухвалі всіх доводів апеляційної скарги і не надав відповідей на всі питання, чим порушив вимоги ст. 419 КПК, а тому касаційна скарга захисника в цій частині підлягає задоволенню.
Недотримання судом апеляційної інстанції вимог ст. 419 КПК при розгляді апеляційної скарги ставить під сумнів законність і обґрунтованість судового рішення та відповідно до ч. 1 ст. 412, п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК є підставою для його скасування.
З урахуванням зазначених істотних порушень вимог кримінального процесуального закону Суд не вбачає підстав для надання оцінки доводам касаційної скарги в іншій частині, у зв'язку з чим касаційна скарга захисника підлягає частковому задоволенню.
При цьому, беручи до уваги, що з урахуванням вимог, заявлених в апеляційній скарзі, зазначені недоліки можуть бути виправлені судом апеляційної інстанції, є підстави для призначення нового розгляду в суді апеляційної інстанції, що також є підставою для часткового задоволення вимог касаційної скарги.
При новому розгляді суду апеляційної інстанції необхідно врахувати наведене, апеляційний розгляд здійснити відповідно до вимог КПК (4651-17)
, надати оцінку всім доводам апеляційної скарги прокурора та прийняти законне й обґрунтоване рішення.
Керуючись статтями 369, 412, 419, 433, 434, 436, 438, 441, 442 КПК, Суд
ухвалив:
Касаційну скаргу захисника Гребенюка Петра Петровича задовольнити частково.
Ухвалу Апеляційного суду Одеської області від 5 квітня 2018 року щодо ОСОБА_1 скасувати.
Призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді:
А.М. Макаровець В.К. Маринич Н.О. Марчук
' 'p'