ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2016 року м. Київ К/800/39953/14
|
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого: Штульман І.В. (доповідач), суддів: Рецебуринського Ю.Й., Ситникова О.Ф., - провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області, Департаменту соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Департаменту фінансів Херсонської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 24 квітня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2014 року, -
в с т а н о в и в :
У жовтні 2013 року ОСОБА_4 звернулася в суд із зазначеним позовом, у якому, з урахуванням неодноразових уточнень позовних вимог, просила: поновити пропущений строк для звернення до суду з цим позовом; визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області по відмові їй у нарахуванні щомісячної грошової допомоги, встановленої статтею 5 Закону України "Про психіатричну допомогу" від 22 лютого 2000 року № 1489-III (далі - Закон № 1489-III (1489-14)
) та постановою Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним" від 2 серпня 2000 року № 1192 (1192-2000-п)
, за період з моменту її звернення із письмовою заявою з 4 січня 2012 року по 31 березня 2013 року включно, і зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області нарахувати їй щомісячну грошову допомогу за вказаний період; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації, Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Департамент фінансів Херсонської обласної державної адміністрації виплатити їй щомісячну грошову допомогу по догляду за інвалідом І групи внаслідок психічного розладу за період з 4 січня 2012 року по 31 березня 2013 року.
Позовні вимоги ОСОБА_4 обґрунтовувала тим, що рішенням Новокаховського міського суду Херсонської області від 23 травня 2012 року її призначено опікуном недієздатного батька ОСОБА_5, а Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області неправомірно й безпідставно відмовило їй у нарахуванні та виплаті допомоги по догляду за інвалідом І групи внаслідок психічного розладу за її письмовою заявою з 4 січня 2012 року по 31 березня 2013 року, призначивши таку допомогу тільки з 1 квітня 2013 року по 30 вересня 2013 року.
Постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 24 квітня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2014 року, в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 24 квітня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2014 року і направити справу на новий судовий розгляд.
Управлінням праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області і Департаментом соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації подано письмові заперечення на зазначену касаційну скаргу, відповідачі просять таку залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Судами встановлено, ОСОБА_5 є інвалідом І групи, причина інвалідності - контузія одержана під час захисту Батьківщини, пов'язана з перебуванням на фронті, він є особою, яка потребує постійного стороннього догляду та нагляду.
Рішенням Новокаховського міського суду Херсонської області від 23 травня 2012 року по справі № 2117/365/12 ОСОБА_5 визнано недієздатним та призначено ОСОБА_4 його опікуном.
30 квітня 2013 року ОСОБА_4 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг, як особі, що здійснює догляд за інвалідом І групи внаслідок психічного розладу.
У період з 1 квітня 2013 року по 30 вересня 2013 року ОСОБА_4 перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області, як особа, яка отримувала щомісячну грошову допомогу по догляду за інвалідом І групи внаслідок психічного розладу. Грошова допомога їй була призначена у розмірі 1116,73 гривень щомісячно, яка на день розгляду справи за період з 1 квітня 2013 року по 30 вересня 2013 року виплачена в повному обсязі.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції, з рішенням якого погодився апеляційний суд, дійшов висновку, що доводи ОСОБА_4 щодо її звернення із заявою про призначення грошової допомоги по догляду за інвалідом І групи внаслідок психічного розладу до Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області саме 4 січня 2012 року, відповідачем спростовані належними доказами, а додану до матеріалів справи заяву позивача від 4 січня 2012 року суд до уваги не взяв, так як не надано доказів отримання її органом праці та соціального захисту населення, при цьому така заява не містить інформації про психічний стан особи, за якою вона здійснює догляд.
Так, Закон № 1489-III (1489-14)
визначає правові та організаційні засади забезпечення громадян психіатричною допомогою виходячи із пріоритету прав і свобод людини і громадянина, встановлює обов'язки органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з організації надання психіатричної допомоги та правового і соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади, регламентує права та обов'язки фахівців, інших працівників, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги.
Статтею 5 Закону № 1489-III встановлено державні гарантії щодо забезпечення психіатричною допомогою та соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади.
Відповідно до статті 5 вказаного Закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 2 серпня 2000 року № 1192 (1192-2000-п)
, якою затвердив Порядок надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним (із наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок).
За приписами пункту 2 зазначеного Порядку призначення і виплата щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом I чи
II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним (далі - допомога на догляд) провадиться органами праці та соціального захисту населення.
Згідно пункту 7 Порядку для призначення грошової допомоги на догляд подаються такі документи відповідним органам праці та соціального захисту населення: заява; документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї із зазначенням прізвищ, імен та по батькові, родинних зв'язків членів сім'ї; довідки про доходи кожного члена сім'ї; висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу; довідки про наявність і розміри земельних ділянок, виділених для ведення особистого підсобного господарства, городництва, сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки, виділеної унаслідок розпаювання землі. Якщо дієздатна особа постійно проживає на одній житловій площі за місцем реєстрації (проживання) інваліда I чи II групи внаслідок психічного розладу, але зареєстрована в іншому місці, подається довідка, видана органом праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації дієздатної особи, про те, що вона не перебуває на обліку як одержувач і не одержує щомісячну грошову допомогу на догляд за місцем реєстрації.
У абзаці дев'ятому Порядку, у редакції станом на 4 січня 2012 року, було передбачено, що форма заяви затверджується Мінпраці, а форма висновку щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу - МОЗ разом з Мінпраці.
У відповідності до положень пункту 9 Порядку допомога на догляд призначається з місяця звернення за допомогою, якщо протягом місяця подані всі необхідні документи. Рішення про призначення допомоги на догляд або про відмову в її наданні приймається органом праці та соціального захисту населення протягом 10 днів з дня подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судами попередніх інстанцій при огляді журналів реєстрації прийому заяв і документів для призначення усіх видів соціальної допомоги встановлено відсутність відомостей про звернення ОСОБА_4 4 січня 2012 року до Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області із заявою про призначення допомоги на догляд, і рішення про відмову у призначенні та наданні позивачеві спірної допомоги Управлінням праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області у 2012 році не приймалось.
Суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано не взяли до уваги надану ОСОБА_4 до суду копію заяви від 4 січня 2012 року, у якій вона просила Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області постановити на облік її батька, як інваліда війни І групи (згідно переліку додатків, до неї не було додано всіх необхідних документів, перелік яких встановлено у пункті 7 Порядку), оскільки на ній відсутні відмітки про отримання зазначеним управлінням цієї заяви та її реєстрацію.
Згідно листа Комунального закладу "Центральна міська лікарня міста Нова Каховка" від 14 березня 2014 року № 1-15/524 у період з 16 грудня 2011 року по 15 квітня 2013 року ОСОБА_4 до психоневрологічного відділення для отримання висновку лікарської комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І групи внаслідок психічного розладу на ОСОБА_5 не зверталась.
Щодо посилань позивача на те, що вона неодноразово була на особистому прийомі в начальника Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області, то суди вірно виходили з того, що це не являється підставою для висновку про подання нею 4 січня 2012 року заяви про постановлення її батька на облік та відмови посадових осіб вказаного управління у прийнятті такої заяви, встановивши при цьому, що ОСОБА_4 за період з січня 2012 року по 9 квітня 2014 року не зверталася до координатору прийому з метою здійснення попереднього запису на прийом до спеціаліста та отримання талону-направлення, що підтверджується відсутністю відповідного запису в макетах-графіках прийому громадян.
Виходячи із вимог чинного законодавства України та встановлених судами обставин цієї справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4
Суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За змістом частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Доводи, викладені у позивачем касаційній скарзі, не спростовують встановлених судами обставин справи та їх висновків, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Згідно частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
У відповідності до частини 2 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення судом норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 24 квітня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області, Департаменту соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Департаменту фінансів Херсонської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає, може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий:
Судді:
|
Штульман І.В.
Рецебуринський Ю.Й.
Ситников О.Ф.
|