ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
01029, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5
УХВАЛА
Іменем України
14.06.2016 № К/800/25696/15
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого судді Юрченко В.П., суддів: Голубєвої Г.К., Сіроша М.В., розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Димерське автотранспортне підприємство" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 18.02.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2015 у справі № 810/307/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Димерське автотранспортне підприємство" до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС в Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 18.02.2015, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2015, відмовлено у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Димерське автотранспортне підприємство" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС в Київській області від 12.12.2014 № 0003622100.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, оскільки вважає, що постанову та ухвалу було прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.
Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у період з 19.11.2014 по 27.11.2014 посадовими особами Головного управління ДФС у Київській області на підставі наказу ГУ ДФС України в Київській області від 10.11.2014 № 36 та направлень від 18.11.2014 № 0439, № 0440, відповідно до статті 80 Податкового кодексу України, Законів України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР)
"Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (1775-14)
, "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (481/95-ВР)
, Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 № 436/95 (436/95)
, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 № 637 (z0040-05)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 за № 40/10320 (z0040-05)
, було проведено фактичну перевірку суб'єкта господарської діяльності позивача, за наслідками якої складено акт від 27.11.2014 № 0245/1000/22/05538738.
Актом перевірки встановлено порушення позивачем п. 2.8 р.2, п. 3.5 р.3, п. 7.24 р.7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (z0040-05)
, що виявилося у перевищенні встановленого залишку ліміту каси на загальну суму 37589,89 грн., оскільки у видатковому касовому ордері від 18.11.2014 № 72 був відсутній підпис одержувача (ОСОБА_1.) готівкових коштів на суму 41986,31 грн., які згідно поданої до перевірки банківської квитанції від 18.11.2014 були внесені вказаним працівником підприємства на розрахунковий рахунок ТОВ "Димерське автотранспортне підприємство" в банк. Враховуючи наведене залишок готівки на кінець дня складав 86663,00 грн. при встановленому ліміті каси 49073,11 грн., відповідно понадлімітний залишок готівки в касі позивача становив 37589,89 грн.
12.12.2014 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0003622100, яким на підставі акту перевірки за виявлені порушення до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 75179,78 грн.
Відмовляючи в позові, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки факт вчинення порушення позивачем підтверджується доказами у справі.
Судова колегія касаційної інстанції погоджується з позицією судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно наказу директора ТОВ "Димерське АТП" від 01.07.2014 № 45 ліміт залишку готівкових коштів у касі автоколони Димер, за адресою: смт. Димер, вул. Шевченка, 89, встановлений у розмірі 49000 грн.
18.11.2014 з каси підприємства видано готівку ОСОБА_2 на підставі видаткового касового ордеру від 18.11.2014 № 72 у розмірі 41986,31 грн. для внесення на розрахунковий рахунок у банк, який обслуговує ТОВ "Димерське АТП".
Із наданого суду позивачем примірника видаткового ордеру від 18.11.2014 № 72 вбачається, що у графі "одержав" зазначена прописом сума готівки для отримання, дата та паспортні дані одержувача, а також його підпис.
Проте, із долученої до матеріалів справи разом із запереченням на адміністративний позов відповідача копії видаткового касового ордеру від 18.11.2014 № 72, яка була зроблена під час проведення перевірки податковим органом, слідує, що у графі "одержав" відсутні дані про суму виданої готівки, дату видачі, документ, який засвідчував особу одержувача та підпис про отримання готівки останнім. Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (z0040-05)
, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 (z0040-05)
, затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.
В силу вимог пункту 1.2 названого Положення ліміт залишку готівки в касі - це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час; касовий ордер - первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси. Форми касових ордерів, що використовуються спеціалізованими підприємствами та установами Національного банку України, які не мають оборотної каси, установлюються відповідним нормативно-правовим актом Національного банку України.
Пунктом 2.8 цього ж Положення передбачено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства (підприємця) може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку.
Згідно положень пунктів 3.1, 3.4, 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо. Якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявах, рахунках тощо є дозвільний напис керівника підприємства, то його підпис на видаткових касових ордерах не обов'язковий.
У разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа. Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.
Згідно пункту 7.23 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні для визначення понадлімітних залишків готівки в касі порівнюються записи про фактичні її залишки в касі за касовою книгою з установленим лімітом каси за кожний день незалежно від того, здійснювалися в цей день касові обороти (надходження і витрати готівки) чи ні. Якщо в періоді, що перевіряється, виявлено перевищення ліміту каси, то з'ясовується, протягом якого часу (у днях) і які понадлімітні суми не здавалися в установлені строки до банку і з якої причини, а також загальна сума понадлімітних залишків.
Відповідно до пункту 7.24 вказаного Положення, у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.
Надаючи юридичну оцінку достовірності даних, що містяться у видаткових касових ордерах, як наданих позивачем, так і відповідачем, суди попередніх інстанцій цілком обґрунтовано прийняли до розгляду як доказ копію видаткового касового ордеру, подану відповідачем, в якій видача готівки з каси на час проведення перевірки не підтверджена підписом одержувача. Копія вказаного ордера № 72 отримана під час перевірки, що підтверджується відміткою в п.п.4.5 (додатки до акта перевірки) та розрахунком понадлімітних залишків готівки в касі.
Доводи касаційної скарги позивача, які є аналогічними доводам позовної заяви та апеляційної скарги ретельно перевірені судами попередніх інстанцій і їм надано юридично вірну оцінку про відсутність підстав для їх задоволення.
Враховуючи вищенаведене, судова колегія касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, не спростованими доводами касаційної скарги, про те, що спірне податкове повідомлення-рішення є таким, що ґрунтується на нормах закону, а тому воно не підлягає скасуванню.
Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановили обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За наведених обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не знаходить підстав, які могли б призвести до скасування оскаржуваних судових рішень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Димерське автотранспортне підприємство" залишити без задоволення.
2. Постанову Київського окружного адміністративного суду від 18.02.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2015 залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, що беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Головуючий суддя
Судді
|
В.П.Юрченко
Г.К.Голубєва
М.В.Сірош
|