ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2016 року м. Київ К/800/39540/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Шведа Е.Ю.,
розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Київської міської митниці ДФС України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.06.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.08.2015 року у справі за позовом Приватного підприємства "Акрілат-Хімконтракт" до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Приватне підприємство "Акрілат-Хімконтракт" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про зобов'язання підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України проведених платежів та перерахувати надмірно зараховані платежі.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва 02.06.2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.08.2015 року, адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Київську міжрегіональну митницю підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів (суми мита на 10071,18 грн. та суми ПДВ на 22156,60 грн.) відповідно до Додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Київською міжрегіональною митницею Міндоходів за результатами здійсненого контролю правильності визначення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України було прийняте рішення про коригування митної вартості товарів від 16.01.2014 року № 100250004/2014/000006/2, згідно якого, митна вартість імпортованих товарів не може бути визнана за ціною договору щодо товарів, які імпортуються у зв'язку з тим, що основні документи, які подані для підтвердження митної вартості містять розбіжності та не містять усіх даних, необхідних для обраного декларантом методу визначення митної вартості.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.08.2014 у справі № 826/10010/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014, скасовано рішення про коригування митної вартості товарів від 16.01.2014 року №100250004/2014/000006/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску товару від 16.01.2014 року № 100250004/2014/00006.
З метою виконання рішення суду, що набрало законної сили, ПП "Акрілат-Хімконтракт" звернулось до Київської міжрегіональної митниці Міндоходіві із заявою від 12.11.2014 року № 3 про повернення надмірно сплачених митних платежів.
Листом від 17.12.2014 року № 382/6/26-70-25-04 Київська міжрегіональна митниця Міндоходів відмовила позивачу у поверненні надмірно сплачених митних платежів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач-1 неправомірно відмовив у поверненні надмірно сплачених платежів в розмірі 32227,78 грн., оскільки суд скасував рішення про коригування митної вартості товарів від 16.01.2014 року № 100250004/2014/000006/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску товару від 16.01.2014 року №100250004/2014/00006, що зумовило надмірну сплату сум митних та інших платежів за митною декларацією № 100250004/2014/089935.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань передбачені статтею 43 Податкового кодексу України (далі - ПК України (2755-17)
).
Відповідно до п. п. 43.1 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Частиною 5 ст. 301 Митного кодексу України передбачено, що повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо: 1) законом передбачено повернення сум сплаченого мита при поміщенні товарів у митний режим реімпорту або у митний режим реекспорту відповідно до розділу V цього Кодексу, а також в інших випадках, визначених цим Кодексом; 2) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, здійснюється зміна раніше заявленого митного режиму, якщо суми митних платежів, належних до сплати при поміщенні товарів у новий митний режим, є меншими, ніж суми митних платежів, сплачених при поміщенні їх у попередній митний режим; 3) відновлюється режим найбільшого сприяння, вільної торгівлі; 4)митну декларацію змінено або визнано недійсною; 5) у товарах, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за її межі, виявлено дефекти або вони якимось іншим чином не відповідають погодженим специфікаціям, за умови, що ці товари не ремонтувалися і не використовувалися відповідно на території України та за її межами (крім операцій, необхідних для виявлення дефектів або невідповідності) і повертаються протягом строку, визначеного підпунктом "а" пункту 3 частини другої статті 78 цього Кодексу; 6) платником податків подано органу доходів і зборів документи, які підтверджують наявність у нього на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів.
Згідно з п. 1 Розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 року № 618 (z1097-07)
(далі - Порядок № 618) для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Пунктом 2 Розділу ІІІ вказаного вище Порядку передбачено, що заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
У п. 3 Розділу ІІІ Порядку № 618 (z1097-07)
зазначено, що відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Отже, повернення з бюджету сум податків, зборів чи митних платежів може бути здійснене лише за умови помилкової сплати таких платежів або сплати їх надміру, тобто у розмірі, більшому, ніж необхідно, за відсутності у платника податків податкового боргу та на підставі відповідної заяви про повернення коштів.
З листа Київської міжрегіональної митниці Міндоходів вбачається, що митний орган не ставить під сумнів обґрунтованість вказаних позивачем причин повернення коштів (скасування в судовому порядку рішення про коригування митної вартості) та не зазначає про жодні недоліки в документах, які надані позивачем в якості додатків до заяви від 12.11.2014 року № 3.
Факт сплати позивачем надмірних митних платежів встановлений рішенням суду, що набрало законної сили.
Колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів першої та апеляційної інстанції, що позивач має право на повернення з бюджету надмірно сплаченої суми податку на додану вартість у розмірі 32227,78 грн.
Відповідно до пункту 7 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 року № 882/1188 (z0146-14)
, орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (1242-2011-п)
.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
Отже, позовні вимоги в частині зобов'язання Київської міжрегіональної митниці підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби є обґрунтованими.
Колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку щодо задоволення позовних вимог.
Касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Київської міської митниці ДФС України відхилити, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2015 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: