КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 02/2а-1990/11 
Головуючий у 1-й інстанції: Куренков Є.С.
Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 січня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого -судді Костюк Л.О.;
суддів: Бужак Н.П., Троян Н.М.;
за участю секретаря: Кінзерської Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на постанову Дарницького районного суду м.Києва від 29 червня 2011 року у справі за адміністративним позовом до ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2011 року позивач звернувся до Дарницького районного суду м.Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії. Свої позовні вимоги мотивував тим, що він звертався до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії із 01.09.2008 року, виходячи із посадового окладу начальника науково-дослідного відділу вузлів зв'язку) науково-дослідного управління Наукового центру зв'язку та інформатизації Збройних сил України, але йому було відмовлено і таку відмову позивач вважає протиправною, тому звернувся до суду з позовом.
Постановою Дарницького районного суду м.Києва від 29 червня 2011 року позов задоволенно.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України .в м.Києві щодо перерахунку ОСОБА_2 пенсії у зв'язку з із підвищенням розміру посадових окладів офіцерів наукових установ Збройних Сил України.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з 12.10.2009 року з врахуванням посадового окладу в розмірі 1590 гривень 00 копійок.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю -доповідача, розглянувши та перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволенння позовних вимог, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач проходив військову службу в Науковому центрі зв'язку та інформатизації Збройних Сил України на посаді начальника науково-дослідного відділу (вузлів зв'язку) науково-дослідного управління Наукового центру зв'язку та інформатизації Збройних сил України.
Наказом Міністра оборони України №954 від 15.11.2004 року та наказом командира Військової частин А-0375 №149 від 30.11.2004 року звільнений з військової служби.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб " від 09.04.1992 року (2262-12) №2262-1V.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам, необхідно зазначити наступне.
Головне управління Пенсійного фонду України в м.Київі діє на підставі Положення, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 11-2 від 27.06.02р. "Про утворення головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі" (z0581-02) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції 12.07.02р. за № 581/6869 (z0581-02) .
Пунктом 1.2. цієї Постанови визначається, що у своїй діяльності управління керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" (1294-2007-п) позивачу було зроблено перерахунок пенсії.
Згідно до статті 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.06 № 1522 (1522-2006-п) органи Пенсійного фонду України виконують функції тільки призначення та перерахунку пенсій, а функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції.
Встановлення розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії відноситься до компетенції уповноваженого структурного підрозділу Міністерства оборони України.
Колегія суддів вважає за доцільне звернути увагу на те, що основним документом для обчислення розміру пенсії є грошовий атестат військовослужбовця, або довідка про розмір грошового забезпечення, яка надається саме уповноваженим на це структурним підрозділом.
Починаючи з 1994 року грошове забезпечення військовослужбовців неодноразово підвищувалося, зокрема на підставі Указів Президента України, зокрема: № 487/94 від 29.08.94 (487/94) «Про підвищення окладів за військове звання військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу», № 615/95 від 14.07.95 (615/95) «Про надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України», № 923/96 від 04.10.96 (923/96) «Про грошове забезпечення військовослужбовців», № 847/99 від 14.07.99 (847/99) «Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України» № 98/99 від 29.01.99 (98/99) «Про підвищення окладів військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ за військовими (спеціальними) званнями», № 685/2000 від 16.05.00 (685/2000) «Про впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців», № 173/2002 від 23.02.02 (173/2002) «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ», № 389/2003 від 05.05.03 (389/2003) «Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства Внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Управління Державної охорони України за безперервну службу».
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" N 2262-ХІІ від 09.04.92р., усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 45 від 13.02.08р. (45-2008-п) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Оскільки, рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії не було прийняте -відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві діяло з урахуванням норм чинного законодавства.
Крім того, чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів.
Тому, з доводами позивача про перерахунок пенсії у разі прийняття Наказу №377 не можливо погодитися, оскільки накази про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців та директиви про зміну у структурних підрозділах є внутрішніми актами Міноборони і не мають загальнообов'язкового значення.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим -ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Таким чином, оскільки суд першої інстанції не повно встановив обставини у справі, його висновки не відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалене з порушенням норм матеріального права, тому постанова Дарницького районного суду м.Києва від 29 червня 2011 року підлягає скасуванню та прийняттям нової постанови.
Керуючись ст.ст. 2, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві -задоволити.
Постанову Дарницького районного суду м.Києва від 29 червня 2011 року - скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії -відмовити.
постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї постанови у повному обсязі, тобто з 29 січня 2013 року.
Головуючий суддя: Судді: