ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2016 року м. Київ К/9991/81368/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Амєліна С.Є. - головуючого,
Білуги С.В.,
Заїки М.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в місті Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області на постанову Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 23 жовтня 2012 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2012 року в справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в місті Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а :
У жовтні 2012 року ОСОБА_4 звернулася в суд з вказаним адміністративним позовом та зазначала, що з 09 вересня 2003 року їй призначено пенсію державного службовця. У серпні 2012 року звернулася до управління Пенсійного фонду України в місті Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та винагороди за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, на що отримала відмову.
Вважаючи дії відповідача неправомірними, просила суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Антрациті та Антрацитівському районі Луганської здійснити перерахунок пенсії з 01 лютого 2008 року з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 25% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі довідки Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області від 18 вересня 2012 року №70; врахувати винагороду за вислугу років в розмірі 25% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, матеріальну допомогу при черговому перерахунку пенсії та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 08 жовтня 2012 року позовну заяву в частині вимог з 01 лютого 2008 року до 05 квітня 2012 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Постановою Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 23 жовтня 2012 року позов задоволено: зобов'язано здійснити перерахунок призначеної пенсії державного службовця з 05 квітня 2012 року з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 25% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на підставі довідки Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції №70 від 18 вересня 2012 року; зобов'язано врахувати винагороду за вислугу років в розмірі 25% від посадового окладу на надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги при черговому перерахунку пенсії, виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2012 року рішення суду першої інстанції змінено в частині дати проведення перерахунку пенсії - з 01 жовтня 2012 року.
У касаційній скарзі посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, відповідач просив скасувати судові рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області та з 09 вересня 2003 року їй призначено пенсію відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
17 серпня 2012 року позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та надбавки за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, надавши довідку Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції від 18 вересня 2012 року №70.
Рішенням від 20 вересня 2012 року №282 відповідач відмовив у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що надбавка за вислугу років враховується в розмірах, передбачених статтею 33 Закону України "Про державну службу" з урахуванням стажу державної служби, обчисленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (283-94-п)
, а матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою заробітної плати відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про державну службу", тому не враховується при обчисленні пенсії державного службовця.
Вирішуючи спір суд першої інстанції виходив з того, що при обчисленні пенсії необхідно враховувати матеріальну допомогу та надбавку у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання, які виплачувались позивачу під час проходження служби та на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Змінюючи рішення суду першої інстанції апеляційний суд зазначав, що перерахунок пенсії повинен бути здійснений з часу звернення позивача з відповідною заявою та без застосування шестимісячного строку звернення до суду.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону України "Про державну службу", у редакції чинній на час виникнення спірних відносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином матеріальна допомога, яка виплачувалась позивачу разом з заробітною платою, входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Так, відповідно до частини першої даної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР)
нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Так, перевагу надано спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії (стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення"), а не Законам України "Про державну службу" (3723-12)
та "Про оплату праці" (108/95-ВР)
, які щодо спірних відносин є загальними.
Таким чином, висновки судів попередніх інстанцій про те, що матеріальна допомога враховується при обчисленні розміру пенсії позивача, є законними та узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, неодноразово викладеною у постановах від 20 лютого 2012 року по справі №21-430а11, від 14 травня 2013 року по справі №21-125а13, від 28 травня 2013 року по справі №21-97а13, від 03 червня 2014 року по справі №21-134а14 та у постанові від 16 вересня 2014 року по справі №21-314а14, яка відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для застосування.
Відповідно до частини сьомої статті 33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п)
посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що під час проходження служби в органах державної податкової служби позивачу була встановлена та виплачувалась винагорода за вислугу років у розмірі 25% посадового окладу відповідно до пункту 2 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 1013 (1013-97-п)
, та надбавка за спеціальне звання, а тому вона має право на їх врахування при призначенні (перерахунку) пенсії.
Змінюючи рішення суду першої інстанції в частині дати проведення перерахунку пенсії, апеляційний суд правомірно виходив з вимог частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням дати звернення за таким перерахунком пенсії.
Судові рішення ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, передбачених статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України під-став для їх скасування та ухвалення нового не вбачається.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області залишити без задоволення, а постанову Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 23 жовтня 2012 року та по-станову Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді: