ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2016 року м. Київ К/800/50248/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Калашнікової О.В.,
Васильченко Н.В.,
Леонтович К.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року у справі № 817/2160/15 за позовом дочірнього підприємства "Регіон-Інвест" до Державної служби геології та надр України про скасування наказу та поновлення дії спеціального дозволу, -
в с т а н о в и л а:
Дочірнє підприємство "Регіон-Інвест" звернулося в суд з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просило скасувати наказ від 19.06.2015 року за №165 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 27.08.2002 року №2759 та поновити його дії.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем безпідставно зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №2759 від 27.08.2002 року, наданого ДП "Регіон-Інвест" з метою видобування базальтів родовища Полицьке-ІІ, у зв'язку з порушенням особливих умов дозволу, а саме із заборгованістю рентної плати за користування надрами у сумі 230,3 тис. грн., оскільки станом на 15.06.2015 року заборгованість по платі за користування надрами для видобування корисних копалин відсутня, у зв'язку з чим спірний наказ є незаконним.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року, позов задоволено частково: скасовано пункт 2 наказу від 19.06.2015 року №165; поновлено дію спеціального дозволу на користування надрами від 27.08.2002 року №2759, наданого ДП "Регіон-Інвест" з метою видобування базальтів родовища Полицьке-ІІ. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, Державна служба геології та надр України звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та відмовити у позові.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 16.03.2015 року на адресу відповідача Державною фіскальною службою України надіслано лист №6070/5/99-99-15-04-01-16 з проханням зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №2759 від 27.08.2002 року, наданого ДП "Регіон-Інвест" з метою видобування базальтів родовища Полицьке-ІІ, у зв'язку з порушенням особливих умов дозволу, а саме через наявність заборгованості рентної плати за користування надрами у сумі 230,3 тис. грн.
За результатами розгляду даного листа 14.04.2015 року відповідачем винесено наказ № 72 про усунення виявлених порушень та надано ДП "Регіон-Інвест" 30 календарних днів для усунення порушень вимог законодавства.
20 квітня 2015 року листом №4283/13/24-15 Державної служби геології та надр України повідомлено позивача про зазначені обставини, а саме прийняття наказу від 14.04.2015 року №72 та зобов'язано ДП "Регіон-Інвест" надати відповідачу довідку з територіальних органів Державної фіскальної служби України щодо відсутності заборгованості. Одночасно було повідомлено, що у разі відсутності довідки Державна служба геології та надр України розгляне питання щодо подальшої дії дозволу у встановленому законодавством порядку.
19 червня 2015 року відповідачем прийнято наказ № 165, пунктом 2 якого зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №2759 від 27.08.2002 року, наданого ДП "Регіон-Інвест" з метою видобування базальтів родовища Полицьке-ІІ, у зв'язку з порушенням особливих умов дозволу, а саме через наявність заборгованості рентної плати за користування надрами у сумі 230,3 тис. грн., та надано 30 календарних днів для усунення порушень особливих умов спеціального дозволу на користування надрами в частині своєчасної та у повному обсязі сплати обов'язкових платежів до Державного бюджету.
30 червня 2015 року Державною службою геології та надр України надіслано на адресу ДП "Регіон-Інвест" лист за №7966/13/14-15 з вимогою надати довідку з територіальних органів Державної фіскальної служби України щодо відсутності заборгованості протягом 30 календарних днів з моменту винесення наказу від 19.06.2015 року №165. У разі її відсутності Державна служба геології та надр України розгляне питання щодо подальшої дії дозволу у встановленому законодавством порядку.
09 липня 2015 року ДП "Регіон-Інвест" звернулося до Володимирецького відділення Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області з листом про надання інформації щодо наявності заборгованості по сплаті рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Володимирецьким відділенням Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області 09.07.2015 року позивачу було надано довідку, з якої вбачається, що протягом травня-червня 2015 року ДП "Регіон-Інвест" було сплачено рентні платежі за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 340 303,13 грн., а саме: плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 179 250,93 грн. та плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення в сумі 161 052,20 грн. Станом на 15.06.2015 року заборгованість по платі за користування надрами для видобування корисних копалин відсутня.
Задовольняючи позов частково, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що станом на дату винесення спірного наказу №165 від 19.06.2015 року у відповідача не було визначених правових підстав для його прийняття та зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 27.08.2002 року №2759, оскільки заборгованість була відсутня. Щодо вимог про скасування решти пунктів наказу №165, судами відмовлено у їх задоволенні у зв'язку з тим, що вони ніяким чином не стосуються позивача та не порушують його прав та обов'язків.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Пунктами 1, 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року (615-2011-п) , визначено, що цей Порядок регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами. Користувачами надр можуть бути особи, визначені статтею 13 Кодексу України про надра.
Дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; 4) наявності заборгованості з плати за користування надрами; 5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; 6) проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; 7) відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; 8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування; 9) не переоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку.
Таким чином, судами попередгіх інстанцій вірно вказано, що відповідачу у встановленому законом порядку надано право зупиняти дію дозволу за поданням органів державної податкової служби у разі наявності заборгованості з плати за користування надрами.
Разом з тим, судами попередніх інстанцій встановлено, що станом на 29.05.2015 року та 15.06.2015 року у позивача заборгованість зі сплати рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин - відсутня, що підтверджується відповідною довідкою територіального органу Державної фіскальної служби України.
Крім того, судами встановлено, що позивач неодноразово повідомляв Державну службу геології та надр України про відсутність заборгованості зі сплати рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин листами вих. № 33 від 29.05.2015 року та вих. № 38 від 10.07.2015 року.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що станом на дату винесення спірного наказу № 165 від 19.06.2015 року у відповідача не було правових підстав для його прийняття, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині скасування пункту 2 наказу та поновлення дії дозволу підлягають задоволенню.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року залишити без змін.
ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 239-1 КАС України.
Судді: