ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
06 квітня 2016 року м. Київ К/800/46540/14
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О., Смоковича М.І., Чумаченко Т.А.,
провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі Головне - УПФУ) про перерахунок пенсії, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 5 серпня 2014 року, -
в с т а н о в и в:
У квітні 2014 року ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому з урахуванням уточнення позовних вимог просив:
визнати протиправними дії Головного УПФУ з 01.04.2014 щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців;
зобов'язати Головне УПФУ провести перерахунок розміру пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 05.06.2012 № 21/289, виданої фінансовим відділом УСБ України в Чернівецькій області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 (355-2012-п)
, починаючи з 15.10.2013;
Постановою Першотравневого районного суду м. Чернівці від 13 травня 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного УПФУ щодо відмови ОСОБА_4 в перерахунку пенсії. Зобов'язано Головне УПФУ провести ОСОБА_4 перерахунок пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 05.06.2012 № 21/289, виданої фінансовим відділом УСБ України в Чернівецькій області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 (355-2012-п)
"Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
з 15.10.2013. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 5 серпня 2014 року постанову суду першої інстанції скасовано. Прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позову.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
У запереченні на касаційну скаргу Головне УПФУ, посилаючись на законність постанови суду апеляційної інстанції, просить залишити її без змін.
З`ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15)
), колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги з таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_4 є пенсіонером УСБ України в Чернівецькій області за вислугою років, перебуває на обліку в Головному УПФУ та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
.
21.03.2014 ОСОБА_4 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 21/289 від 05.06.2012, виданої ФВ УСБ України в Чернівецькій області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 (355-2012-п)
"Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
.
Листом № 71/Я-11 від 07.04.2014 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для перерахунку розміру пенсії.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що Кабінет Міністрів України делегував право визначати розміри посадових окладів керівникам державних органів, тому зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців є підставою для проведення перерахунку пенсії.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, апеляційний суд виходив з того, що постановою від 23.04.2012 № 355 (355-2012-п)
"Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Таким чином, довідка не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки вона враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п)
, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 (355-2012-п)
"Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до цього Закону, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 зазначеного Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Таким чином, апеляційний суд прийшов до правильного висновку, що постановою Кабінету Міністрів України № 355 (355-2012-п)
не приймалося рішення щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Апеляційним судом також правильно вказано, що довідка ФВ УСБУ в Чернівецькій області № 21/289 від 05.06.2012 не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах № 21-641а14 від 17.03.2015 та № 21-145а15 від 21.04.2015.
Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного суду України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
ухвалив:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 5 серпня 2014 року - залишити без змін.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України.