ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2012 р.Справа № 2а-10884/09/1570
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs29680890) )
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача -судді Стас Л.В.
суддів-Турецької І.О., Косцової І.П.
розглянувши у порядку письмового провадження справу за апеляційною скаргою представника Південної митниці на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2012 року по справі за позовом Фірми «Платан ЛТД» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю до Південної митниці та Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, за участю прокуратури Малиновського району м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У жовтня 2012 року позивач - Фірма «Платан ЛТД»у вигляді ТОВ, звернувся до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання постанови від 22 жовтня 2009 року по справі за позовом Фірми «Платан ЛТД»у вигляді ТОВ до Південної митниці та Головного управління Державного казначейства України Одеській області про визнання дій Південної митниці щодо визначення митної вартості товару неправомірними, визнання недійсним рішення Південної митниці, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення надмірно сплачених мита та податку на додану вартість.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2012 року заяву Фірми «Платан ЛТД»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про зміну способу та порядку виконання постанови від 22 жовтня 2009 року по справі № 2а-10884/09/1570 задоволено.
Змінено спосіб і порядок виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року по справі № 2а-10884/09/1570 шляхом стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області надмірно сплачених Фірмою «Платан ЛТД»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю мита в сумі 272097,16 гривень та податку на додану вартість в сумі 598613,76 гривень, а всього 870710,92 гривень згідно митих декларацій № 500040624/9/000814 від 03.06.2009 року, № 5000400025/9/000048 від 05.06.2009 року, № 500040624/9/000841 від 06.06.2009 року, а саме, з рахунків: "Мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності"(код 020) № 31117060705002 в ГУДКСУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 15010100 (с.060), "Податок на додану вартість з товарів, на територію України суб'єктами господарювання"(код 028) № 31113031705002 в ГУДКСУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 14010300 (с. 031).
В апеляційній скарзі, представник Південної митниці, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2012 року -скасувати, та прийняти нову ухвалу про відмову у задоволенні заяви.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що у вересні 2009 року, позивач, Фірма «Платан ЛТД»у вигляді ТОВ, звернулась до суду з адміністративним позовом до Південної митниці та Головного управління Державного казначейства України Одеській області про визнання дій Південної митниці щодо визначення митної вартості товару неправомірними, визнання недійсним рішення Південної митниці, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення надмірно сплачених мита та податку на додану вартість.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року позов Фірми «Платан ЛТД»у вигляді ТОВ задоволено частково.
Визнано дії Південної митниці щодо визначення митної вартості товару неправомірними, визнано недійсним рішення Південної митниці № 500000043/2009/001423/1 від 03.06.2009 року про визначення митної вартості товарів.
Визнано недійсною картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 500000043/2009/000492 прийняту Південною митницею 03.06.2009 року.
Зобов'язано Південну митницю надати до Головного управління Державного казначейства країни в Одеській області підтвердження щодо зарахування до Державного бюджету України суму надмірно сплачених Фірмою «Платан ЛТД»у вигляді TOB згідно митних декларацій №№ 500040624/9/000814 від 03.06.2009 року, 500040025/9/000048 від 05.06.2009 року, 500040624/9/000841 від 06.06.2009 року мита у сумі 272 097,16 грн. та податку на додану вартість у сумі 598613,76 грн., у загальній сумі 870 710,92 грн.
На підставі підтвердження Південної митниці щодо зарахування до Державного бюджету України суми надмірно сплачених Фірмою «Платан ЛТД»у вигляді ТОВ мита та податку на додану вартість згідно митних декларацій № 500040624/9/000814 від 03.06.2009 року, 500040025/9/000048 від 05.06.2009 року, 500040624/9/000841 від 06.06.2009 року, стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Одеській області на користь Фірми «Платан ЛТД»у вигляді ТОВ суму надмірно сплачених Фірмою «Платан ЛТД»у вигляді ТОВ згідно митних декларацій № 500040624/9/000814 від 03.06.2009 року, 500040025/9/000048 від 05.06.2009 року, 500040624/9/000841 від 06.06.2009 року мита у сумі 272097, 16 грн. та податок на додану вартість у сумі 598 613,76 грн., у загальній сумі 870710,92 грн.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02 жовтня 2012 року прийнято відмову Фірми «Платан ЛТД»у вигляді ТОВ від частини позовних вимог. Визнано такою, що втратила законну силу постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року в частині: зобов'язання Південної митниці надати до Головного управління Державного казначейства України в Одеській області підтвердження щодо зарахування до Державного бюджету України суми надмірно сплачених Фірмою «Платан ЛТД» у вигляді ТОВ згідно митних декларацій мита та податку на додану вартість у загальній сумі 870 710,92 грн.; зазначення підтвердження Південної митниці щодо зарахування до Державного бюджету України суми надмірно сплачених Фірмою «Платан ЛТД»у вигляді ТОВ згідно митних декларацій мита та податку на додану вартість в якості підстави стягнення з Державного бюджету України надмірно сплачених Фірмою «Платан ЛТД»у вигляді ТОВ згідно митних декларацій мита та податку на додану вартість. Закрито провадження в цій частині у справі. В іншій частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року залишено без змін.
Вирішуючи справу та задовольняючи заяву позивача, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність зміни способу та порядку виконання постанови від 22 жовтня 2009 року.
Колегія суддів погоджується з вище вказаним висновком суду першої інстанції та вважає, що при винесенні ухвали та задоволенні заяви судом першої інстанції були правильно застосовані норми процесуального права, виходячи з наступного.
Так, згідно з ч.1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з п.3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845 (845-2011-п) (далі -Порядок № 845), рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства з попереднім інформуванням Мінфіну та у порядку черговості надходження виконавчих документів.
Відповідно до пп.1 п.16 цього ж Порядку, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.
Згідно з п.п. 19, 20 Порядку № 845 (845-2011-п) безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів. Якщо рахунок, з якого необхідно здійснити безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, на дату прийняття виконавчого документа про стягнення надходжень бюджету до виконання або надходження інформації, зазначеної у пункті 18 цього Порядку, змінено у зв'язку з внесенням змін до відповідних нормативно-правових актів, безспірне списання таких коштів здійснюється із зміненого рахунка, на якому обліковуються надходження бюджету, на який в поточному бюджетному періоді зараховується відповідний вид надходжень, з урахуванням пропозицій органу, що контролює справляння надходжень бюджету. У разі коли законом відповідний вид надходжень у поточному бюджетному періоді не передбачений, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється з рахунка, на якому обліковуються кошти за кодом доходів бюджету «Інші надходження».
Таким чином, на момент розгляду даної заяви діючим законодавством в якості підстави для стягнення надмірно сплачених коштів виступає виконавчий лист із зазначенням реквізитів рахунків, на яких обліковуються надходження надмірно сплачених мита та податку на додану вартість.
Судом встановлено, що зарахування надмірно сплачених до бюджету мита в сумі 272 097,16 гривень та податку на додану вартість у сумі 598 613,76 гривень проводилось на рахунки: «Мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності»(код 020) № 31117060705002 в ГУДКСУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 15010100 (с.060), «Податок на додану вартість з товарів, на територію України суб'єктами господарювання»(код 028) № 31113031705002 в ГУДКСУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 14010300 (с. 031) (лист Південної митниці від 08.11.2012 року № 13/41-4.1/22477).
Крім того, судом першої інстанції було встановлено, що у відповідності до Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»від 9 грудня 2010 року № 1085/2010 (1085/2010) утворено Державну казначейську службу України, на яку покладено функції у сфері казначейського обслуговування державного бюджету.
Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністру «Про утворення територіальних органів Державної казначейської служби» від 15 червня 2011 року № 651 (651-2011-п) , утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної казначейської служби за переліком згідно з додатком, до якого входить Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
Відповідно до п.2 цієї ж постанови, територіальні органи Державної казначейської служби, що утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є правонаступниками прав та обов'язків територіальних органів Державного казначейства - урядового органу, що діяв у системі Міністерства фінансів.
З урахуванням вищевикладеного, та беручи до уваги те, що на момент розгляду заяви Фірми «Платан ЛТД»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю функцію повернення коштів з Державного бюджету здійснює Головне управління Державної казначейської служби в Одеській області, а підставою для стягнення надмірно сплачених коштів згідно з чинним на момент розгляду заяви законодавством є не підтвердження Південної митниці щодо зарахування надмірно сплачених коштів до бюджету, а виконавчий лист, а також те, що списання коштів за рішенням суду можливе за умови зазначення реквізитів рахунків, на які зараховані надмірно сплачені мито та податок на додану вартість, та з яких необхідно здійснити безспірне списання таких коштів, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про необхідність зміни способу та порядку виконання постанови від 22 жовтня 2009 року, шляхом стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області надмірно сплачених Фірмою «Платан ЛТД» у вигляді ТОВ мита в сумі 272097,16 гривень та податку на додану вартість в сумі 598613,76 гривень, а всього 870710,92 гривень згідно митих декларацій № 500040624/9/000814 від 03.06.2009 року, № 5000400025/9/000048 від 05.06.2009 року, № 500040624/9/000841 від 06.06.2009 року, а саме, з рахунків: «Мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності»(код 020) № 31117060705002 в ГУДКСУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 15010100 (с.060), «Податок на додану вартість з товарів, на територію України суб'єктами господарювання»(код 028) № 31113031705002 в ГУДКСУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 14010300 (с. 031).
Доводи апеляційної скарги апелянта щодо порушення відповідачами, працівниками міліції, приписів положень діючого законодавства під час проходження служби, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки вони повністю спростовуються матеріалами справи.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ч. 1 ст. 195, 197, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу Південної митниці - залишити без задоволення.
Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2012 року по справі за позовом Фірми «Платан ЛТД»у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю до Південної митниці та Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, за участю прокуратури Малиновського району м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: