ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
21 січня 2016 року м. Київ К/800/61022/13
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, судді Горбатюка С.А. (доповідач) Суддів Мороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Чемеровецької селищної ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення за касаційною скаргою Чемеровецької селищної ради Хмельницької області (далі - Чемеровецька селищна рада) на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року
в с т а н о в и л а :
У квітні 2013 року ОСОБА_4 у Чемеровецькому районному суді Хмельницької області пред'явила позов до Чемеровецької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Просила визнати протиправним та скасувати рішення Чемеровецької селищної ради від 06 березня 2013 року № 10 "Про скасування рішення виконкому селищної ради від 25 вересня 2009 року № 18 "Про внесення змін до рішення виконкому Чемеровецької селищної ради від 21 червня 2006 року № 181 "Про надання дозволу підприємцю ОСОБА_4 на відкриття пункту громадського харчування по АДРЕСА_1".
Постановою Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 28 серпня 2013 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 задоволено повністю.
Постанову Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 28 серпня 2013 року скасовано.
Ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення сімнадцятої сесії Чемеровецької селищної ради 5-го скликання від 06 березня 2013 року № 10 "Про скасування рішення виконкому селищної ради від 25 вересня 2009 року № 18 "Про внесення змін до рішення виконкому Чемеровецької селищної ради від 21 червня 2006 року № 181 "Про надання дозволу підприємцю ОСОБА_4 на відкриття пункту громадського харчування по АДРЕСА_1".
Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду Чемеровецька селищна рада подала касаційну скаргу, в якій вказала на те, що оскаржуване рішення у справі прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить його скасувати та залишити без зміни постанову Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 28 серпня 2013 року.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суди у відповідності із вимогами частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України повинні були перевірити чи оскаржувані дії вчинені, а рішення прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, тобто з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо, та в залежності від встановленого - вирішити спір.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 06 березня 2013 року Чемеровецькою селищною радою прийнято рішення № 10 "Про скасування рішення виконкому селищної ради від 25 вересня 2009 року № 18 "Про внесення змін до рішення виконкому Чемеровецької селищної ради від 21 червня 2006 року № 181 "Про надання дозволу підприємцю ОСОБА_4 на відкриття пункту громадського харчування по АДРЕСА_1" та прийняття рішення щодо встановлення розпорядку роботи бару в готельному комплексі", яким скасовано рішення виконкому селищної ради від 25 вересня 2009 року № 18 "Про внесення змін до рішення виконкому Чемеровецької селищної ради від 21 червня 2006 року № 181 "Про надання дозволу підприємцю ОСОБА_4 на відкриття пункту громадського харчування по АДРЕСА_1" і вирішено встановити розпорядок роботи бару в готельному комплексі по АДРЕСА_1 (приватні підприємці ОСОБА_4, ОСОБА_5,): з 07.00 години до 22.00 години (у весняний та осінньо-зимовий період) та з 07.00 години до 23.00 години (у літній період).
Правомірність першого рішення є предметом спору у цій справі.
Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв поза межами, наданих йому повноважень.
Колегія суддів вважає, що такий висновок суду є правильним з огляду на наступне.
Пунктом 7 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що у разі незгоди сільського, селищного, міського голови (голови районної у місті ради) з рішенням виконавчого комітету ради він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести це питання на розгляд відповідної ради.
Разом з цим, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР)
та інші законодавчі акти не містять у собі норми щодо повноважень органів місцевого самоврядування скасовувати свої акти індивідуальної дії.
Конституційний Суд України у пункті п'ятому Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (v007p710-09)
(Справа № 1-9/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні") зазначив, зокрема, що в Конституції України (254к/96-ВР)
закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Згідно із статтею 150 Конституції України Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими. У статті 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" міститься визначення про те, що рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Рішення виконавчого комітету селищної ради від 25 вересня 2009 року № 18 "Про внесення змін до рішення виконкому Чемеровецької селищної ради від 21 червня 2006 року № 181 "Про надання дозволу підприємцю ОСОБА_4 на відкриття пункту громадського харчування по АДРЕСА_1" стосується прав і обов'язків позивача.
Оскаржуване рішення органу місцевого самоврядування є ненормативним правовим актом одноразового застосування і вичерпало свою дію фактом його виконання, а тому, воно не могло бути скасоване радою.
Зазначені обставини та норми матеріального права вірно враховано апеляційним судом під час вирішення даного спору.
Крім того, захищаючи своє право на втручання в господарську діяльність суб'єктів підприємницької діяльності Чемеровецька селищна рада у своїй касаційній скарзі посилається на пункт "б" підпункту 4 статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", яким визначено право встановлювати зручний для населення режим роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності. Проте, ця норма містить у собі припис, згідно з яким такий режим встановлюється за погодженням із власниками.
В матеріалах справи відсутні докази узгодження з власниками будь-яких графіків, або ж проведення громадських слухань з цього приводу.
Рішення суду є законним і обґрунтованим, підстав для його скасування або зміни немає.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновки суду та встановлених обставин справи.
Відповідно частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Чемеровецької селищної ради Хмельницької області залишити без задоволення, а оскаржувану Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Чемеровецької селищної ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення - без зміни.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
|
Судді
|
Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.
|