ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2016 року м. Київ К/800/63818/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О., Смоковича М.І., Чумаченко Т.А.,
провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом ВАТ "Запоріжелектромонтаж" до виконавчого комітету Запорізької міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ВАТ "Запоріжелектромонтаж" на постанову Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 17 вересня 2012 року і ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2013 року, -
в с т а н о в и в:
У травні 2012 року ВАТ "Запоріжелектромонтаж" звернулось до суду з вказаним позовом, у якому просило зобов'язати виконавчий комітет Запорізької міської ради прийняти гуртожиток по вулиці Якова Новицького, 11, у місті Запоріжжі, до комунальної власності міста Запоріжжя без додаткових вимог, у тому числі без виготовлення та відновлення документації.
Постановою Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 17 вересня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2013 року, у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ВАТ "Запоріжелектромонтаж", посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
З`ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ), колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги з таких підстав.
Встановлено, що 16.04.2009 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 24 "Про надання згоди на прийняття до комунальної власності міста Запоріжжя гуртожитку по вулиці Якова Новицького, 11, від ВАТ "Запоріжелектромонтаж"", яким вирішено: надати згоду на прийняття до комунальної власності міста Запоріжжя гуртожитку по вулиці Якова Новицького, 11, що є об'єктом права державної власності та перебуває на балансі ВАТ "Запоріжелектромонтаж"; Управлінню житлового господарства міської ради та управлінню комунальної власності міської ради здійснити прийняття до комунальної власності міста Запоріжжя гуртожитку по вулиці Якова Новицького, 11, від ВАТ "Запоріжелектромонтаж" після виконання умов Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управління, установ та організацій", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 891 від 06.11.1995 (891-95-п) .
Постановою Господарського суду Запорізької області від 03.07.2009 припинено процедуру санації ВАТ "Запоріжелектромонтаж" та визнано його банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Геращенка Д.М.
30.07.2009 ліквідатор ВАТ "Запоріжелектромонтаж" Геращенко Д.М. звернувся до виконавчого комітету Запорізької міської ради з листом № 166, у якому просив прийняти до комунальної власності гуртожиток по вулиці Якова Новицького, 11, в місті Запоріжжі.
За результатом розгляду вказаного звернення від Управління житлового господарства міської ради на адресу ліквідатора ВАТ "Запоріжелектромонтаж" Геращенка Д.М., з посиланням на вимоги Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управління, установ та організацій", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 891 від 06.11.1995 (891-95-п) , направлена відповідь № 15-02/3624 від 17.08.2009 про необхідність надання технічної документації на гуртожиток (інвентарної справи, акту прийняття в експлуатацію, планів зовнішніх мереж та інш.) а також документів, які встановлюють право на нього (свідоцтво про право власності та витяг про реєстрацію права власності). Також роз'яснено, що у разі відсутності вказаної документації вона повинна бути відновленою за рахунок підприємства, що передає житловий фонд у комунальну власність.
У листі від 01.10.2009 № 1409 Управління комунальної власності міської ради повідомило вказану особу, що для підготовки рішення про прийняття до комунальної власності об'єктів інженерної інфраструктури гуртожитку необхідно надати до виконавчого комітету наступні документи: звернення ВАТ "Запоріжелектромонтаж" з перелік об'єктів інженерної інфраструктури, що підлягають передачі; довідку із зазначенням довжини об'єктів інженерної інфраструктури, кількості та вартості (балансової або справедливої); безумовну згоду відповідних комунальних підприємств.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з наступного.
Відповідно до пункту 51 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
За змістом частини 2 пункту 9 статті 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" у разі банкрутства підприємств, зміни форми власності, злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад.
У частині 1 статті 26 у редакції на час спірних правовідносин Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (2343-12) визначено, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств, установ та організацій, визначає Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управління, установ та організацій", затверджене Постановою Кабінету Міністрів України № 891 від 06.11.1995 (891-95-п) .
Так, за умовами пункту 8 вказаного Положення передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього.
У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.
Згідно з роз'ясненнями Міністерства юстиції України від 28.07.2004 року № 19-50-1936 вимог статті 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в разі банкрутства підприємства об'єкти державного житлового фонду передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку. Також роз'яснено, що наявність та передача документів на житловий фонд, який передається до комунальної власності, від підприємства, що ліквідується, не можна вважати додатковими умовами.
З урахуванням відсутності наданої ВАТ "Запоріжелектромонтаж" відповідної технічної документації на гуртожиток по вулиці Якова Новицького, 11, у місті Запоріжжі, що не є додатковою умовою, вказане позбавляє виконавчий комітет Запорізької міської ради вирішити питання про прийняття його у комунальну власність, суди дійшли висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій і доводи касаційної скарги його не спростовують.
Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного суду України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
ухвалив:
Касаційну скаргу ВАТ "Запоріжелектромонтаж" відхилити, а постанову Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 17 вересня 2012 року і ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2013 року залишити без змін.
ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235 - 244-2 КАС України.
Судді: