Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2016 року м. Київ
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Крещенка А. М.,
суддів: Квасневської Н. Д., Пузиревського Є. Б.,
розглянувши в судовому засіданні подання Апеляційного суду Полтавської області про направлення кримінального провадження № 22015170000000023 за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів,
в с т а н о в и л а:
Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області звернувся до Апеляційного суду Полтавської області з поданням про направлення вказаного кримінального провадження до відповідного районного суду м. Полтави, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування, чи звернення до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ із поданням про передачу цієї справи для розгляду до місцевого суду за місцем вчинення кримінального правопорушення.
До ВССУ в порядку ст. 34 КПК України надійшло подання Апеляційного суду Полтавської області про направлення кримінального провадження щодо ОСОБА_1 з Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області до іншого суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів.
Подання мотивовано тим, що обвинувачений ОСОБА_1 вчинив інкриміноване йому кримінальне правопорушення на території м. Донецька й Донецької області, а тому це кримінальне провадження не підсудне Крюківському районному суду м. Кременчука Полтавської області, у зв'язку з чим повинно бути скеровано до відповідного суду в межах юрисдикції іншого апеляційного суду.
Учасникам судового провадження повідомлено про час та місце розгляду подання, проте в судове засідання вони не з'явилися, що не перешкоджає його розгляду. Заперечень та клопотань про відкладення дати розгляду подання не надійшло.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши наведені у поданні доводи, дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла висновку, що подання не підлягає задоволенню на таких підставах.
Частиною 1 ст. 32 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення. У разі якщо було вчинено кілька кримінальних правопорушень, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке правопорушення, а якщо вони були однаковими за тяжкістю, - суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено останнє за часом кримінальне правопорушення. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо, кримінальне провадження здійснюється судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування.
Відповідно до положеньч. 1 ст. 34 цього Кодекс укримінальне провадження може бути передано на розгляд до іншого суду, якщо: до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил територіальної підсудності; після задоволення відводів (самовідводів) чи інших випадках неможливо утворити новий склад суду для судового розгляду; обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження; ліквідовано суд, який здійснював судове провадження.
Згідно положень ч.2 зазначеної норми закону до початку судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості свідків або потерпілих, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції).
Як убачається з наданих суду матеріалів кримінального провадження, до Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 22015170000000023 за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, а саме - в участі у діяльності терористичної організації "Донецька народна республіка" на території різних населених пунктів Донецької області.
Із системного аналізу норм КК (2341-14) випливає, що особа стає учасником терористичної організації з моменту її утворення (якщо вона належить до кола осіб, з яких первісно виникає організація) або ж відтоді, коли інші учасники дали згоду на прийняття її вже до існуючої організації. Злочин є триваючим і вважається закінченим з моменту вчинення одного з діянь, передбачених диспозицією ч. 1 ст. 258-3 КК України.
Згідно обвинувального акта, ОСОБА_1, мешканець м. Кременчука Полтавської області, обвинувачується у тому, що у травні 2014 року надав згоду невстановленим досудовим розслідуванням особам на участь у діяльності терористичної організації "ДНР", виїхав на територію Донецької області, тимчасово непідконтрольну органам влади України, де вступив до непередбачуваного законом збройного формування вказаної терористичної організації. В подальшому у травні - грудні 2014 року брав участь у бойових діях проти сил антитерористичної операції у районі м. Слов`янська та м. Краматорська Донецької області, а протягом січня - травня 2015 року - на території різних населених пунктів цієї ж області.
За таких обставин, конкретне місце вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому злочину з обвинувального акта не вбачається.
В той же час з матеріалів кримінального провадження видно, що досудове розслідування здійснювалося СВ УСБ України в Полтавській області, процесуальне керівництво забезпечується прокуратурою Полтавської області, обвинувачений зареєстрований у цій же області, захисник проживає у м. Полтава, а також усі свідки мешкають на території Полтавської області.
Враховуючи викладене колегія суддів не вбачає підстав для направлення кримінального провадження щодо ОСОБА_1 з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів. Відтак подання апеляційного суду слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. 32, 34 КПК України колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
Подання Апеляційного суду Полтавської області про направлення кримінального провадження № 22015170000000023 за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України з Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області до іншого суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення й скарженню не підлягає.
С у д д і:
А. М. Крещенко
Н. Д. Квасневська
Є. Б. Пузиревський