Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2016 року м. Київ
|
Вищий спеціалізований суд України
з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі колегії:
головуючого Єленіної Ж.М., суддів: Григорєвої І.В., Фурика Ю.П., за участю секретаря судового засідання Асанової Є.С., захисника ОСОБА_5, потерпілої ОСОБА_6, прокурора Кравченко Є.С., розглянувши в судовому засіданні матеріали провадження за заявою захисника ОСОБА_5 про перегляд за нововиявленими обставинами вироку Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 14 квітня 2011 року щодо ОСОБА_8 за касаційними скаргами захисника ОСОБА_5 та потерпілої ОСОБА_6 на ухвалу Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 15 червня 2015 року та ухвалу Апеляційного суду Кіровоградської області від 29 вересня 2015 року,
у с т а н о в и в:
Вироком Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 14 квітня 2011 року, залишеним без зміни касаційним судом,
ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця м. Гайворона Кіровоградськоїобласті, жителя АДРЕСА_1),
засуджено за ч. 2 ст. 286 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років із позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 2 роки. На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_8 звільнено від відбування покарання з випробуванням зі встановленням іспитового строку тривалістю 3 роки та покладено на нього обов'язки, передбачені пунктами 3, 4 ч. 1 ст. 76 цього Кодексу.
Ухвалою Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 15 червня 2015 року залишено без задоволення заяву захисника ОСОБА_5 про перегляд за нововиявленими обставинами вироку суду щодо ОСОБА_8
Апеляційний суд Кіровоградської області ухвалою від 29 вересня 2015 року зазначену ухвалу місцевого суду залишив без змін.
У касаційній скарзі захисник ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_8 просить скасувати ухвали суду першої та апеляційної інстанцій і призначити новий розгляд. Посилається на порушення вимог кримінального процесуального закону, допущених місцевим та апеляційним судами при розгляді його заяви. Вказує на наявність підстав, які є нововиявленими, однак належним чином розглянуті судами не були.
За змістом касаційної скарги з доповненням потерпіла ОСОБА_6 не погоджуючись з судовими рішеннями, ухваленими за результатами розгляду заяви захисника ОСОБА_5, зазначає про істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати судові рішення та призначити новий розгляд у суді першої інстанції. Свої вимоги мотивує тим, що суди не надали належної оцінки доводам, зазначеним в заяві захисника. Крім того, наводячи власну оцінку доказам, наявним у справі щодо ОСОБА_8, зазначає про неповноту судового слідства, невідповідність висновків суду, викладених у вироку, фактичним обставинам справи.
Заслухавши доповідь судді, пояснення захисника та потерпілої на підтримку касаційних вимог, думку прокурора про залишення касаційних скарг без задоволення, перевіривши матеріали провадження, обговоривши доводи, викладені у скаргах, суд касаційної інстанції дійшов такого висновку.
Що стосується оскарження судових рішень з підстав їх неповноти та невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи, про які зазначає потерпіла у своїх доповненнях до касаційної скарги, то ці обставини в силу статей 433, 438 КПК України не можуть бути предметом перегляду суду касаційної інстанції.
Частиною 2 ст. 459 КПК України визначено вичерпний перелік нововиявлених обставин на підставі яких, можуть бути переглянуті судові рішення, що набрали законної сили. Обов'язковою умовою розгляду справи за нововиявленими обставинами є те, що ці обставини повинні бути абсолютно новими, раніше невідомими слідчим органам і суду, такими, що у матеріалах справи не висвітлені і потребують окремого розслідування.
Розглядаючи заяву захисника ОСОБА_5 про перегляд вироку Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 14 квітня 2011 року щодо ОСОБА_8 за нововиявленими обставинами, місцевий суд, проаналізувавши наведені у його заяві обставини, прийшов до обґрунтованого висновку, що вони не можуть бути визнані нововиявленими відповідно до ст. 459 КПК України.
Як зазначив місцевий суд, лист-відповідь Начальника Головного бюро судово-медичних органів із клопотанням про призначення по даній справі комісійної судово-медичної експертизи, не може бути визнано нововиявленими обставинами, оскільки така відповідь стосується оцінки доказів, які були відомі суду та учасникам до винесення рішення у справі.
Внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) по факту вчинення працівниками ВДАІ Новомиргородського РВУ МВС України в Кіровоградській області та іншими працівниками цього ж відділу міліції службового підроблення процесуальних документів під час проведення 07 листопада 2009 року огляду місця дорожньо-транспортної події (далі - ДТП) за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, не можуть бути розцінені судом як належний доказ фальсифікації документів слідчою ОСОБА_9 та працівниками ДАІ, оскільки дані факти мають бути встановлено вироком суду у кримінальній справі, що набрав законної сили.
Крім того, додані до заяви захисника ОСОБА_5 докази, а саме: копія протоколу огляду місця ДТП від 07 листопада 2009 року, копія протоколу про надання пояснень ОСОБА_9 від 10 травня 2010 року, копія протоколу про надання пояснень ОСОБА_10 від 07 листопада 2009 року, копія відношення слідчого, копія висновку спеціаліста № 264 від 11 листопада 2009 року також не можуть бути нововиявленими обставинами, оскільки датовані 2009, 2010 рр. і, відповідно, були відомі всім учасникам у даній справі та досліджені судом.
Доводи, наведені у касаційній скарзі захисника ОСОБА_5 та потерпілої ОСОБА_6, аналогічні доводам їх апеляційних скарг, у тому числі щодо порушення судом першої інстанції порядку розгляду заяви про перегляд за нововиявленими обставинами вироку суду щодо ОСОБА_8 були предметом перевірки суду апеляційної інстанції та обґрунтовано визнанні безпідставними. Суд апеляційної інстанції навів в ухвалі переконливі мотиви щодо відсутності підстав для задоволення цих скарг та скасування рішення місцевого суду. Ухвала відповідає вимогам ст. 419 КПК України.
Оскільки порушень Глави 34 КПК України (4651-17)
при розгляді заяви ОСОБА_5 про перегляд за нововиявленими обставинами вироку суду щодо ОСОБА_8 судами першої та апеляційної інстанцій у кримінальному провадженні не допущено, а тому підстав, передбачених ч. 1 ст. 438 КПК України, для скасування судових рішень за доводами скарг немає, у зв'язку з чим ці скарги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 433, 436 КПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Ухвалу Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 15 червня 2015 року та ухвалу Апеляційного суду Кіровоградської області від 29 вересня 2015 року щодо розгляду заяви захисника ОСОБА_5 про перегляд за нововиявленими обставинами вироку Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 14 квітня 2011 року щодо ОСОБА_8 залишити без зміни, а касаційні скарги захисника та потерпілої - без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення й оскарженню не підлягає.
Судді:
|
Ж.М. Єленіна
І.В. Григорєва
Ю.П. Фурик
|