КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-349/12/1070 
Головуючий у 1-й інстанції: Балаклицький А.І.
Суддя-доповідач: Бабенко К.А
ПОСТАНОВА
Іменем України
"11" грудня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Петрика І.Й., Собківа Я.М., секретаря Козійчук О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на Постанову Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2012 року за адміністративним позовом Прокурора Вишгородського району Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної ради, Головного управління Держкомзему у Київській області до Вишгородської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправним та скасування Розпорядження, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2012 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, особи, які подали апеляційні скарги, просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення Прокурора та представника осіб, які подали апеляційні скарги, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги слід задовольнити, Постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нову Постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, з наступних підстав.
07 квітня 2008 року Відповідачем 11 громадянам України надано Дозволи на розробку проектів відведення земельних ділянок №№7-21/709, 7-21/708, 7-21/705, 7-21/706, 7-21/707, 7-21/710, 7-21/714, 7-21/715, 7-21/721, 7-21/723, 7-21/724, копії яких наявні в матеріалах справи (а.с. 9-14).
Розпорядженням Відповідача «Про передачу земельних ділянок у власність 11 громадянам України для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області» від 19.05.2008 року №295 (далі - Розпорядження), копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с. 7, 8), затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 та ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області, розроблений Товариством з обмеженою відповідальністю «Три Ленд», вилучено із земель запасу земельну ділянку загальною площею 20,9293 га - сіножаті та передано її безоплатно у власність зазначеним громадянам.
Як вбачається з Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 13.08.2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Вишгородського районного нотаріального округу Київської області та Листа Управління Держкомзему у Вишгородському районі Київської області від 20.08.2012 року, копії яких наявні в матеріалах справи, земельні ділянки громадян: ОСОБА_15, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_16, ОСОБА_12 відчужені гр. ОСОБА_3. Розпорядженням Відповідача «Про зміну функціонального використання земельних ділянок гр. ОСОБА_3 з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області»від 20 березня 2009 року №236, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо зміни функціонального використання земельних ділянок з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва та змінено функціональне використання земельних ділянок, які належать гр. ОСОБА_3 на праві приватної власності. Зазначені земельні ділянки в подальшому об'єднано в дві земельні ділянки (Державні акти серії ЯЖ №690715, кадастровий номер 3221886400360600104 та серії ЯЖ №690716, кадастровий номер 3221886400360600105).
Відповідно до п.п. а) частин другої та третьої ст. 22 Земельного кодексу України, до земель сільськогосподарського призначення належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва
Згідно із частинами шостою, сьомою ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання; відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Відповідно до частини дев'ятої ст. 118 Земельного кодексу України, проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Згідно із абз. 3 п.1 Тимчасового порядку проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 9 жовтня 2000 р. №247 (z0004-01) , зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 січня 2001 р. за №4/5195 (z0004-01) , висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи - документ установленої форми, що засвідчує відповідність (невідповідність) об'єкта державної санітарно-епідеміологічної експертизи медичним вимогам безпеки для здоров'я і життя людини, затверджується відповідним головним державним санітарним лікарем і є обов'язковим для виконання власником об'єкта експертизи.
Посилання Прокурора в позовній заяві на те, що власниками зазначених земельних ділянок не погоджено проекти їх відведення з санітарно-епідеміологічним органом спростовуються Висновком Державної санітарно-епідеміологічної служби від 18 квітня 2008 року №05.03.02-07/23716, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 16), яким встановлено відповідність проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області вимогам санітарного законодавства України.
Згідно із п.п. 2.1, 2.2, 2.4, 4.4 Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 5 листопада 2004 р. №434 (z1470-04) , зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2004 р. за №1470/10069 (z1470-04) , перелік документів, які мають входити до матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, що надаються на погодження природоохоронним органам, наведений у додатку 1; після надходження на погодження матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок природоохоронний орган оцінює повноту їх складу; матеріали щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, зміст та склад яких відповідає визначеним природоохоронним органом вимогам, розглядаються на предмет дотримання положень законодавчих та інших нормативно-правових актів, стандартів, норм, правил у сфері охорони довкілля, перелік яких визначається з урахуванням конкретної ситуації; на основі оцінки відповідності запланованої діяльності законодавству, її припустимості з точки зору потреб формування екомережі та впливу на довкілля, природоохоронний орган надає позитивний чи негативний Висновок про результати розгляду матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельної ділянки.
А як вбачається з Висновку Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області «Про погодження матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в межах Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області»від 13.05.2008 №06-13/679, копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с. 17), він є позитивним.
В зв'язку з вищенаведеним, колегія суддів дійшла висновку про правомірність оскаржуваного Розпорядження Відповідача та прийняття його в межах повноважень, на підставі, у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з Прокурором Вишгородського району Київської області щодо дотримання ним строку звернення до адміністративного суду, тому, як Прокуратурі Вишгородського району Київської області стало відомо про існування Розпорядження Відповідача в результаті проведення перевірки за дорученням Прокуратури Київської області №05/3-128 вх. від 14 жовтня 2011 року.
Згідно із частинами третьою та четвертою ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову; суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, в зв'язку з чим, суд першої інстанції не мав задовольняти адміністративний позов у зв'язку з його визнанням, тому, як дії Відповідача порушують права та інтереси ОСОБА_3 та ОСОБА_2 - безпосередніх власників земельних ділянок, переданих оскаржуваним Розпорядженням. Крім того, суд першої інстанції задовольнив адміністративний позов з підстав його визнання, не прийнявши від Відповідача самого визнання.
А як вбачається з матеріалів справи, 13 лютого 2012 року Відповідачем подано до суду першої інстанції Клопотання №2239 (а.с. 46), в якому зазначено, що він не заперечує проти задоволення адміністративного позову, що фактично не є його визнанням.
Відповідно до частини другої ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, в зв'язку з чим, суд першої інстанції мав залучити ОСОБА_3 та ОСОБА_2 до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача.
Згідно із ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, постанова Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2012 року підлягає скасуванню, з ухваленням нової Постанови, якою в задоволенні адміністративного позову відмовляється повністю.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційні скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задовольнити, Постанову Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2012 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Постанову складено у повному обсязі 17.12.2012 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А Судді: Петрик І.Й. Собків Я.М.