ВИЩИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ СУД УКРАЇНИ
З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
Головуючого Пойди М.Ф. суддів Зубара В.В. і Кульбаби В.М., розглянувши в судовому засіданні в м. Києві 12 лютого 2016 року касаційну скаргу засудженого ОСОБА_4 на вирок Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 липня 2015 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 19 січня 2016 року щодо нього, -
встановила:
Вироком Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 липня 2015 року ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 185 КК України та призначено покарання у виді 4 років позбавлення волі. На підставі ч.1 ст. 71 КК України, шляхом часткового приєднання невідбутої частини покарання за ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 01 жовтня 2014 року, ОСОБА_4 остаточно призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі.
Ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 19 січня 2016 року вирок місцевого суду змінено. Виключено із мотивувальної частини вироку посилання, як на доказ - на протокол від 11.11.2014 року про результати здійснення негласної (розшукової) дії. Ухвалено вважати засудженим ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у виді 4 років позбавлення волі. На підставі ч.1 ст. 71 КК України, шляхом часткового приєднання невідбутої частини покарання за ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 01 жовтня 2014 року, ОСОБА_4 остаточно призначено покарання у виді 4 років 6 місяців позбавлення волі. В решті вирок суду щодо ОСОБА_4 залишено без змін.
Засуджений ОСОБА_4 звернувся до касаційного суду зі скаргою в якій просить переглянути судові рішення постановлені щодо нього в касаційному порядку. Вважає, що вирок та ухвала є незаконними та необґрунтованими та підлягають скасуванню через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Однак касаційна скарга не може бути прийнята до розгляду, оскільки не відповідає вимогам ч. 2 ст. 427 КПК України, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 427 КПК України у касаційній скарзі зазначаються вимоги особи, яка подає касаційну скаргу, що мають узгоджуватись зі ст. 436 КПК України.
Зазначаючи про порушення судами певних норм, скаржник має належно обґрунтувати такі свої доводи й вказати які саме норми закону порушено та в чому саме полягають такі порушення. Прохання, висловлене до суду касаційної інстанції, має узгоджуватись із мотивами, з яких скаржник оскаржує судові рішення.
Однак, скаржником вказаних вимог кримінального процесуального закону не дотримано.
Згідно зі ст. 436 КПК України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право: залишити судове рішення без зміни, а касаційну скаргу - без задоволення; скасувати судове рішення і призначити новий розгляд у суді першої чи апеляційної інстанції; скасувати судове рішення і закрити кримінальне провадження; змінити судове рішення. Тобто вимоги скаржника мають узгоджуватись з положеннями ст. 436 КПК України.
Вимог цього положення закону засудженим не дотримано, а також допущено суперечності, оскільки в прохальній частині ОСОБА_4 одночасно просить скасувати постановлені щодо нього судові рішення, кримінальне провадження направити на новий судовий розгляд або виправдати за відсутністю в його діях складу злочину.
Отже, прохання засудженого, висловлене до суду касаційної інстанції, не узгоджується із мотивами, з яких скаржник оскаржує судові рішення.
Наявність у касаційній скарзі вказаних недоліків та невідповідність її вимогам ст. 427 КПК України, позбавляє колегію суддів можливості прийняти відповідне процесуальне рішення.
Як визначено ч. 1 ст. 429 КПК України суд касаційної інстанції, встановивши, що касаційну скаргу подано без додержання вимог, передбачених статтею 427 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення касаційної скарги без руху, в якій зазначаються недоліки касаційної скарги і встановлюється строк, необхідний для їх усунення, що не може перевищувати п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали особою, яка подала касаційну скаргу.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 429 КПК України, касаційна скарга повертається скаржнику, якщо не буде усунуто недоліки касаційної скарги в установлений строк.
Залишення касаційної скарги без руху або її повернення відповідно до ч. 4 ст. 429 КПК України не позбавляє права повторного звернення до суду касаційної інстанції в порядку, передбаченому цим Кодексом, у межах строку на касаційне оскарження.
Враховуючи наведене та керуючись ч. 1 ст. 429 КПК України, колегія суддів, -
постановила:
Касаційну скаргу засудженого ОСОБА_4 на вирок Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 липня 2015 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 19 січня 2016 року щодо нього залишити без руху.
Надати скаржнику для усунення вказаних недоліків п'ятнадцятиденний строк із дня отримання копії ухвали.
Касаційну скаргу повернути скаржнику, якщо не буде усунуто недоліки касаційної скарги в установлений строк.
ухвала оскарженню не підлягає.
СУДДІ:
М.Ф. ПОЙДА
В.В. ЗУБАР
В.М. КУЛЬБАБА