Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2015 року м. Київ
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Сахна Р. І.,
суддів: Єлфімова О. В., Крещенка А. М.,
розглянувши в судовому засіданні подання Московського районного суду м. Харкова про направлення кримінального провадження № 12015220470003533 щодо ОСОБА_1 з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів,
в с т а н о в и л а:
До Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ надійшло подання Московського районного суду м. Харкова про направлення кримінального провадження № 12015220470003533 за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 185 КК України, з Московського районного суду м. Харкова до Приморського районного суду м. Одеси.
Подання мотивовано тим, що в провадженні Приморського районного суду м. Одеси знаходиться також кримінальне провадження щодо ОСОБА_1 за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України, яке відповідно до вимог ст. 12 КК України є більш тяжким злочином. Тому на думку заявника, згідно з нормами ч. 1 ст. 32 КПК України кримінальне провадження повинен здійснювати суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке кримінальне правопорушення, а саме Приморський районний суд м. Одеси. Крім того, обвинувачений ОСОБА_1 утримується під вартою в Одеському слідчому ізоляторі.
Учасникам судового провадження було вчасно повідомлено про день та час розгляду подання, проте в судове засідання вони не з'явилися, що не перешкоджає його розгляду. Заперечень та клопотань про відкладення дати розгляду подання не надійшло.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши доводи, наведені у поданні, дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Вимогами частини 1 ст. 34 КПК України передбачено перелік підстав для направлення кримінального провадження з одного суду до іншого. Згідно з ч. 3 указаної статті суд касаційної інстанції наділений повноваженнями щодо направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, а також про направлення провадження з одного суду апеляційної інстанції до іншого за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чи потерпілого.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, 24 листопада 2015 року під час підготовчого судового засідання суд встановив, що в провадженні Приморського районного суду м. Одеси знаходиться кримінальне провадження щодо ОСОБА_1, обвинуваченого за ч. 2 ст. 186 КК України, який утримується під вартою в Одеському слідчому ізоляторі. У зв'язку із цим, задовольнивши клопотання прокурора, районний суд з поданням направив обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12015220470003533 щодо ОСОБА_1 безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ для визначення підсудності в порядку ст. 34 КПК України.
Однак, за змістом закону вирішення питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого у межах юрисдикції різних апеляційних судів може ініціюватися або відповідним судом у формі подання або сторонами кримінального провадження у формі клопотання.
Якщо таке питання ініціюється судом, то згідно ч. 3 ст. 34 КПК України воно може бути розглянуто Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ виключно за поданням суду апеляційної інстанції.
Таким чином, звернувшись безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Московський районний суд м. Харкова порушив закріплений у Кримінальному процесуальному кодексі (4651-17) принцип інстанційності при вирішенні питання про зміну підсудності, а тому у задоволенні вказаного звернення слід відмовити.
Крім того, хоча у поданні і порушується питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, проте фактично зроблено посилання на необхідність об'єднання проваджень, що відповідно до ч. 1 ст. 34 КПК України не є підставою для передачі кримінального провадження з одного суду до іншого.
Об'єднання матеріалів кримінального провадження здійснюється відповідно до вимог ст. 334 КПК України та згідно з правилами, передбаченими статтею 217 цього Кодексу.
За таких обставин подання Московського районного суду м. Харкова не може бути предметом розгляду суду касаційної інстанції, а тому у його задоволенні слід відмовити.
Керуючись статтями 32, 34 КПК України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а :
Відмовити у задоволенні подання Московського районного суду м. Харкова про направлення кримінального провадження № 12015220470003533 щодо ОСОБА_1 з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів.
ухвала набирає законної сили з моменту проголошення й оскарженню не підлягає.
С у д д і :
Р. І. Сахно
О. В. Єлфімов
А. М. Крещенко