ВИЩИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ СУД УКРАЇНИ
З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2015 року м. Київ
|
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних
і кримінальних справ у складі:
головуючого Орлянської В. І.,
суддів: Лагнюка М. М., Суржка А. В.,
розглянувши касаційну скаргу потерпілого ОСОБА_1 на ухвалу Октябрського районного суду м. Полтави від 27 липня 2015 року щодо ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4,
в с т а н о в и л а:
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 27 липня 2015 року кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 28 та ч. ч. 1, 2 ст. 125 КК України, закрито у зв'язку з відмовою потерпілих від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення на підставі п. 7 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 17 вересня 2015 року апеляційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу суду першої інстанції вважається як неподана та повернута йому у зв'язку з не усуненням ним недоліків скарги в установлений строк, яку було залишено без руху.
Потерпілий звернувся з касаційною скаргою, просить скасувати ухвалу районного суду і призначити новий розгляд у суді першої інстанції, а за ухвалу апеляційного суду нічого не вказує.
Касаційна скарга повинна відповідати вимогам, передбаченим ст. 427 КПК України.
Однак, зазначена ухвала районного суду в апеляційній інстанції по суті не переглядалася, тому вона не може бути на даний час предметом окремого перегляду суду касаційної інстанції відповідно до ч. 2 ст. 424 КПК України.
В той же час, як вбачається з долученої до касаційної скарги копії ухвали апеляційного суду, апеляційна скарга ОСОБА_1 вважається як неподана та повернута останньому на підставі п. 1 ч. 3 ст. 399 КПК України, оскільки він не усунув недоліків, на які вказував суд апеляційної інстанції своєю ухвалою.
Разом з тим, положеннями ч. 6 ст. 399 КПК України передбачено, що ухвала про повернення апеляційної скарги або відмову у відкритті провадження може бути оскаржена в касаційному порядку.
Положеннями ч. 1 ст. 438 КПК України, передбачені підстави для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції: 1) істотне порушення вимог кримінального процесуального закону (ст. 412 КПК України); 2) неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність (ст. 413 КПК України); 3) невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого (ст. 414 КПК України).
Проте, потерпілий не вказує у чому саме полягає незаконність чи необґрунтованість ухвали апеляційного суду, не наводить підстав для її скасування, як це передбачено п. п. 4, 5 ч. 2 ст. 427 КПК України, та не зазначає про вимоги щодо цієї ухвали, які б узгоджувалися з положеннями ч. 1 ст. 438 КПК України.
Крім того, згідно з ч. 3 ст. 427 КПК України, якщо особа не бажає брати участі у касаційному розгляді, вона зазначає це в касаційній скарзі. Проте ця обставина в касаційній скарзі потерпілого не зазначена.
Наявність вказаних недоліків унеможливлює відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою потерпілого.
У зв'язку із вищенаведеним, керуючись вимогами ч. 1 ст. 429 КПК України, суд касаційної інстанції вважає, що касаційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без руху, надавши йому п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення вказаних недоліків.
При повторному зверненні до суду потерпілим має бути підтверджено, що ним не пропущено цей строк.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 429 Кримінального процесуального кодексу України, колегія суддів -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу потерпілого ОСОБА_1 залишити без руху, надавши йому п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ним копії даної ухвали для усунення вказаних недоліків.
У разі неусунення недоліків касаційної скарги, залишеної без руху, в установлений строк, така скарга повертається особі, яка її подала.
ухвала оскарженню не підлягає.
С у д д і :
|
В. І. Орлянська
М. М. Лагнюк
А. В. Суржок
|