ВИЩИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ СУД УКРАЇНИ
З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України
з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Слинька С. С., суддів Дембовського С. Г., Чуйко О. Г., при секретарі за участю прокурора розглянула в судовому засіданні 05 листопада 2015 року в м. Києві кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014240100000313, за касаційною скаргою захисника ОСОБА_4 на вирок Віньковецького районного суду Хмельницької області від 05 червня 2015 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 06 серпня 2015 року щодо
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1, такого, що судимостей не мав.
За оскаржуваним вироком районного суду ОСОБА_5 засуджено за ст. 128 КК України до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік 3 місяці.
Цивільний позов потерпілої ОСОБА_6 задоволено частково і постановлено стягнути з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_6 80 000 грн у рахунок відшкодування моральної шкоди та 9895,80 грн - матеріальної.
Також цим рішенням постановлено мисливську рушницю "ТОЗ" НОМЕР_1 та чохол до неї повернути ОСОБА_5, а мисливську рушницю "ТОЗ-БМ-16" НОМЕР_2, один набій та одну гільзу ухвалено знищити.
Ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 06 серпня 2015 року вирок районного суду змінено: виключено із сформованої у вироку фабули обвинувачення, яке суд уважав установленим, та із обставин, які обтяжують покарання, посилання на вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ст. 128 КК України, у стані алкогольного сп'яніння; постановлено мисливську рушницю "ТОЗ-БМ"
НОМЕР_2 як знаряддя вчиненого кримінального правопорушення конфіскувати в дохід держави.
У решті вирок районного суду залишено без зміни.
Згідно з оскаржуваними судовими рішеннями ОСОБА_5 визнано винуватим у тому, що він 29 листопада 2014 року приблизно о 17.00 год. у полі поблизу с. Майдана-Карачієвецького, достовірно знаючи про заборону полювання на відстані ближче ніж 200 м від будівель населеного пункту та окремо розташованих будівель, де можливе перебування людей, у темний період доби, ОСОБА_5 із злочинною недбалістю, легковажно розраховуючи на те, що на місці проведення пострілу відсутні інші особи, один раз вистрілив із мисливської рушниці "ТОЗ-БМ" НОМЕР_2, випадково влучивши дробовим зарядом із відстані приблизно 10 м у
ОСОБА_6, у результаті чого останній було заподіяно тяжких тілесних ушкоджень.
У касаційній скарзі захисник порушує питання про невідповідність призначеного засудженому покарання тяжкості вчиненого кримінального правопорушення й особі засудженого унаслідок суворості і просить змінити оскаржувані судові рішення та призначити ОСОБА_5 покарання, не пов'язане з реальним обмеженням волі.
Потерпіла ОСОБА_6 надіслала заперечення на подану касаційну скаргу захисника.
Заслухавши доповідь судді, доводи прокурора, який вважав оскаржувані судові рішення законними та обґрунтованими, а касаційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, перевіривши матеріали кримінального провадження й обговоривши доводи, наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Так, відповідно до ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин, і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, яких не було встановлено в оскарженому судовому рішенні, а також вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
При цьому захисник не оспорює доведеності винуватості ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень та правильності кваліфікації його дій за ст. 128 КК України.
Доводи ж особи, яка подала касаційну скаргу, про невідповідність призначеного ОСОБА_5 покарання тяжкості вчиненого протиправного діяння та його особі унаслідок суворості є необґрунтованими.
Як убачається з матеріалів провадження, суд першої інстанції, обираючи вид та міру покарання, яке необхідно призначити ОСОБА_5 за вчинення інкримінованого йому кримінальному правопорушення, урахував тяжкість скоєного ним протиправного діяння, дані, що характеризують особу винного, обставини, що пом'якшують і обтяжують покарання засудженого.
Зокрема, суд узяв до уваги, що ОСОБА_5 є особою молодого віку, за місцем проживання характеризується позитивно, вперше притягується до кримінальної відповідальності, а вчинене ним протиправне діяння відноситься до злочинів невеликої тяжкості. До того ж суд урахував, що ОСОБА_5 повністю визнав свою винуватість у вчиненому кримінальному правопорушенні, розкаявся у скоєному і частково відшкодував завдану матеріальну шкоду, що суд визнав обставинами, які пом'якшують покарання.
Обставиною, що обтяжує покарання, суд визнав вчинення протиправного діяння у стані алкогольного сп'яніння.
На підставі наведених даних у їх сукупності, а також з урахуванням мети покарання районний суд дійшов висновку про необхідність призначити покарання з числа суворіших, передбачених санкцією інкримінованої винному статті, і призначив покарання у виді обмеження волі.
При цьому в подальшому суд апеляційної інстанції, виключивши з обвинувачення винного та з числа обставин, що обтяжують покарання, вчинення кримінального правопорушення у стані алкогольного сп'яніння, погодився з рішенням місцевого суду першої інстанції в частині виду та розміру справедливого покарання, яке необхідно призначити ОСОБА_5, і залишив його без зміни.
Відповідно до змісту ухвали апеляційного суду в ній наведено мотивовані підстави, на яких апеляційну скаргу захисника в частині несправедливості призначеного покарання унаслідок суворості, визнано необґрунтованою. Це судове рішення відповідає вимогам ст. 419 КПК України.
З огляду на наведене, на позитивну характеристику особи засудженого, обставини та умови вчинення протиправного діяння, на наслідки, що настали у результаті його скоєння ( у виді незворотньої шкоди здоров'ю потерпілої особи), на думку потерпілої щодо справедливого та необхідного покарання для винного підстав вважати покарання, призначене ОСОБА_5, несправедливим унаслідок суворості, підстав для його пом'якшення чи застосування положень ст. 75 КК України колегія суддів не вбачає, навіть враховуючи доводи захисника, наведені у його касаційній скарзі.
Таким чином, підстави для задоволення касаційної скарги захисника відсутні.
Істотних порушень вимог кримінального процесуального закону, які би перешкодили чи могли перешкодити суду повно й усебічно розглянути провадження і постановити законне, обґрунтоване та справедливе рішення,
у матеріалах провадження не встановлено.
Керуючись статтями 433, 434, 436 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
вирок Віньковецького районного суду Хмельницької області від 05 червня 2015 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 06 серпня 2015 року щодо ОСОБА_5 залишити без зміни, а касаційну скаргу захисника ОСОБА_4 - без задоволення.
ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення й оскарженню не підлягає.
Судді:
_______________ С. С. Слинько
_______________ С. Г. Дембовський
_________________ О. Г. Чуйко