ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2015 року м. Київ К/800/29286/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,
Суддів Ємельянової В.І.,
Стародуба О.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії, за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - Управління) на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 29 січня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2013 року,
В С Т А Н О В И Л А:
У жовтні 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в подальшому уточненим, про: визнання незаконним нарахування та сплату пенсії в розмірі 320 грн 15 коп.; визнання дії відповідачів неправомірними щодо неперерахування пенсії та несплати її в розмірі, призначеному Міністерством оборони України та зазначеному в пенсійній справі; зобов'язання відповідачів перерахування та сплати пенсії в розмірі, зазначеному у пенсійній справі з врахуванням всіх змін про грошове забезпечення військовослужбовців з 7 жовтня 2009 року по час прийняття судового рішення та перерахування на пенсійний рахунок.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 29 січня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2013 року, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління щодо відмови в перерахунку ОСОБА_2 пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Управління провести ОСОБА_2 перерахунок раніше призначеної пенсії та провести її виплату відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 24 січня 2012 року з урахуванням раніше проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Управління, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги з огляду на таке.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивачу з 31 жовтня 2001 року припинено виплату пенсії в зв'язку з його виїздом на постійне місце проживання до держави Ізраїль.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 31 травня 2011 року у справі № 1806/2-а-379/11 адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково, визнано неправомірними дії Управління щодо невиплати ОСОБА_2 пенсії призначеної Міністерством оборони України з 29 жовтня 2009 року та зобов'язано здійснювати нарахування та виплату пенсії з 29 жовтня 2009 року.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2012 року постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 31 травня 2011 року скасовано в частині визнання неправомірними дій Управління щодо невиплати пенсії призначеної Міністерством оборони України з 29 жовтня 2009 року та зобов'язання здійснювати нарахування та виплату пенсії з 29 жовтня 2009 року. В цій частині ухвалено нову постанову - визнано неправомірними дії Управління щодо невиплати пенсії з 26 травня 2011 року та зобов'язано здійснювати нарахування та виплату пенсії з 26 травня 2011 року.
19 липня 2012 року позивач звернувся до Управління із заявою про нарахування та перерахування раніше призначеної йому пенсії відповідно до вищевказаних постанов суду.
Листом від 24 липня 2012 року відповідачем повідомлено про проведення нарахування пенсії за вислуги років у розмірі 320 грн 15 коп.
Задовольняючи позов суди виходили з того, що при відмові позивачу 24 липня 2012 року у перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Управління діяло всупереч приписами діючої норми права, тому його дії щодо відмови у перерахунку пенсії слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії та провести її виплату в межах шестимісячного строку звернення до суду з 24 січня 2012 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Колегія суддів погоджується з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 63 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
Пунктами 1, 2 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень)та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк - Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління; Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної; інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (1294-2007-п) затверджено: схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах згідно з додатками 1 - 8; схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9 - 23, 30 - 32; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28, 33.
Відповідно до пункту 5 Порядку надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.
З метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 (z0761-08) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України: схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що відповідачем протиправно було відмовлено позивачу у перерахунку його пенсії, оскільки у зв'язку з прийняттям постанови Кабінетом Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) та наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 (z0761-08) року у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И ЛА:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області залишити без задоволення.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 29 січня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2013 року залишити без змін.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 235- 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
Судді
Ю.Й. Рецебуринський
В.І. Ємельянова
О.П. Стародуб