КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-3419/12/1070
Головуючий у 1-й інстанції: Леонтович А.М
Суддя-доповідач: Ганечко О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
|
"29" листопада 2012 р. м. Київ
|
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Ганечко О.М.,
суддів: Коротких А.Ю., Хрімлі О.Г.,
при секретарі: Коток К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліс»на постанову Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 9 серпня 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліс»до Державної податкової інспекції Києво - Святошинському районі Київської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач -Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліс» звернулося до Київського окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції Києво - Святошинському районі Київської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 9 серпня 2012 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліс»- відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним рішення суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліс» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 9 серпня 2012 року та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні представник апелянта підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі, просив суд задовольнити апеляційну скаргу.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги, посилаючись на законність рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, представника апелянта, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем було допущено порушення вимог пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліс» зареєстроване Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області 5 березня 2004 року, згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А 00 № 089698.
На податковому обліку ТОВ «Ліс» перебуває в Державній податковій інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області Державної податкової служби.
Відповідно до матеріалів справи, 12 червня 2012 року посадовими особами Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області Державної податкової служби, на підставі статті 80 Податкового кодексу України, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (265/95-ВР)
, Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» (1775-14)
, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (481/95-ВР)
, Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436/95 (436/95)
, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (z0040-05)
, проведено фактичну перевірку аптеки ТОВ «Ліс», що розташована за адресою: місто Боярка, вулиця Білогородська, будинок 134. Результати перевірки оформлено актом фактичної перевірки від 12 червня 2012 року № 0127/101322/19407655.
У ході перевірки встановлено факт наявності на реалізації в аптеці не облікованого у встановленому порядку товару на загальну суму 13652,00 грн., оскільки до перевірки не було надано: накладні, товарно-транспортні накладні, документи роздруковані з програмного забезпечення, що свідчать про рух товарно-матеріальних цінностей за місцем зберігання та реалізації.
У зв'язку з цим, перевіряючими зроблено висновок про порушення ТОВ «Ліс» вимог пункту 12 статті 3, статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Посадова особа ТОВ «Ліс» підписала акт перевірки без зауважень та зазначила, що встановлені актом обставини відповідають дійсності.
З урахуванням висновків Акту перевірки, на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, Державною податковою інспекцією у Києво-Святошинському районі Київської області Державної податкової служби прийнято податкове повідомлення-рішення від 12 червня 2012 року № 0001262302, яким до ТОВ «Ліс» застосовано штрафну санкцію у сумі 27304,00 грн.
Пунктом 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Зі змісту зазначеного положення слідує, що Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (265/95-ВР)
покладено на суб'єкта господарювання, який здійснює розрахункові операції, обов'язок із складання облікових документів, щодо товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації. Тому, суб'єкт господарювання вправі ставити на реалізацію лише ті товари, які обліковані документально за місцем їх зберігання чи реалізації.
Судом першої інстанції встановлено, що посадовими особами Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області Державної податкової служби проведено перевірку аптеки ТОВ «Ліс», в якій товари зберігались та одночасно перебували на реалізації.
Отже, ТОВ «Ліс» було зобов'язано забезпечити облік товарних запасів, що перебували в аптеці за адресою: місто Боярка, вулиця Білогородська, будинок 134.
Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Згідно частин 1, 3, 5 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.
До документів, що підтверджують придбання товарів та є підставою для їх оприбуткування, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів.
Разом з тим, при проведенні фактичної перевірки посадовими особами ТОВ «Ліс» не надано перевіряючим жодних документів на підтвердження факту обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ТОВ «Ліс» не забезпечив належного обліку товару за місцем їх реалізації, що і стало підставою для прийняття спірного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Твердження апелянта про те, що ТОВ «Ліс» веде централізований бухгалтерський облік товарів, яким передбачено передачу облікових документів з аптек до централізованої бухгалтерії, суд не приймає до уваги,оскільки такий облік, згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (996-14)
, може бути здійснено за допомогою прийняття відповідного внутрішньогосподарського документа: наказу, положення, інструкції тощо.
Належних доказів створення ТОВ «Ліс» системи передачі облікових документів до централізованої бухгалтерії, яка знаходиться за адресою: місто Вишневе, вулиця Жовтнева, будинок 15, апелянтом також не надано.
Щодо твердження апелянта про те, що перевіряючим було надано для огляду відскановані зображення накладних та повідомлено про наявність в аптеці встановленого програмного забезпечення для ведення бухгалтерського обліку, суд зазначає наступне.
Згідно вимог частини 6 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», у разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку на машинних носіях інформації підприємство зобов'язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами.
Згідно абзацу 6 Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 12 серпня 2008 року N 534 (v0534225-08)
, у разі розташування торговельного об'єкта окремо від бухгалтерії суб'єкта господарювання первинні документи можуть бути пред'явлені на паперових носіях, а у разі знаходження таких документів у бухгалтерії можуть пред'являтися роздруковані документи з відповідного програмного забезпечення (електронного носія інформації). Такі документи приймаються до розгляду за умови, якщо вони мають обов'язкові реквізити, визначені Положенням N 88 та завірені печаткою (штампом) суб'єкта господарювання.
Як вбачається з матеріалів справи, апелянтом при перевірці не надавались належним чином завірені копії первинних документів чи роздруківки з програмного забезпечення щодо обліку товарів, тому висновок про їх відсутність в аптеці на момент перевірки є правомірним.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 27304,00 грн.
Враховуючи вище викладене, доводи апеляційної скарги не знайшли своє підтвердження в судовому засіданні і не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга -без задоволення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України - за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліс» - залишити без задоволення, постанову Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 9 серпня 2012 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
|
Головуючий суддя
Судді:
|
Ганечко О.М.
Коротких А. Ю.
Хрімлі О.Г.
|