Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2014 року м. Київ
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого суддівза участю прокурора Пойди М.Ф., Бех М.О., Кульбаби В.М., Довбищука А.І., розглянувши в судовому засіданні кримінальну справу за касаційною скаргою захисника ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_6 на вирок Жовтневого районного суду Миколаївської області від 13 червня 2012 року та ухвалу Апеляційного суду Миколаївської області від 04 вересня 2012 року.
В С Т А Н О В И Л А:
Вироком Жовтневого районного суду Миколаївської області від 13 червня 2012 року ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, раніше не судимого, засуджено за:
ч. 2 ст. 187 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 8 років із конфіскацією майна.ч. 1 ст. 304 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.
На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно до відбування ОСОБА_6 визначено покарання у виді позбавлення волі на строк 8 років із конфіскацією майна.
Цим же вироком засуджено ОСОБА_7 за ч. 2 ст. 187 КК України із застосуванням ст. 69 КК України та ОСОБА_8 за ч. 2 ст. 187 КК України із застосуванням ст. 71 КК України, і судові рішення відносно яких у касаційному порядку не оскаржено.
Також вироком суду вирішені питання щодо цивільних позовів та речових доказів у справі.
Згідно з вироком, 25 грудня 2011 року, близько 19 години 45 хвилин, ОСОБА_6 знаходячись у кафе "Старопрамен", що розташоване в с. Тернівка м. Миколаєва, під час спільного вживання спиртних напоїв із ОСОБА_7 та ОСОБА_8, за попередньою змовою з ними, на грунті раптово виниклих неприязнених відносин до раніше не знайомих громадян ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11, переслідуючи їх по дорозі в СВТ "Пруди" Жовтневого району Миколаївської області здійснили напад на потерпілих.
В ході нападу ОСОБА_6 наніс удар в обличчя ОСОБА_10, від якого останній впав, після чого став наносити численні удари ОСОБА_9 та ОСОБА_11
Після побиття потерпілих, ОСОБА_6 з іншими членами групи заволоділи майном потерпілих, чим спричинили їм матеріальну шкоду на загальну суму ОСОБА_11 - 145 грн., ОСОБА_9 - 423 грн., ОСОБА_10 - 152 грн.
В результаті побиття потерпілі ОСОБА_10 та ОСОБА_9 отримали легкі тілесні ушкодження, а потерпіла ОСОБА_11 отримала тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості.
Крім того, ОСОБА_6 25 грудня 2011 року, знаючи про те, що ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2 та є неповнолітнім, запропонував останньому здійснити напад на ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11, чим втягнув його в злочинну діяльність.
Ухвалою Апеляційного суду Миколаївської області від 04 вересня 2012 року вирок місцевого суду залишено без зміни.
У касаційній скарзі захисник засудженого ставить питання про зміну судових рішень в частині призначення покарання. Стверджує, що суди не взяли до уваги дані про особу засудженого та обставини, що пом'якшують покарання, зокрема: визнання вини ОСОБА_6, щире каяття та активне сприяння слідству. Не враховано при призначенні покарання і думки потерпілих.
Заслухавши доповідача, прокурора, який заперечував проти задоволення касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Висновки суду щодо обґрунтованості засудження ОСОБА_6 у нападі з метою заволодіння чужим майном, поєднаного із насиллям, небезпечним для життя і здоров'я особи, яка зазнала нападу та з погрозою застосування такого насилля (розбої) за попередньою змовою групою осіб, а також у втягненні неповнолітнього в злочинну діяльність за встановлених обставин, кваліфікація дій за ч. 2 ст. 187, ч. 1 ст. 304 КК України у касаційній скарзі не заперечуються.
Доводи касаційної скарги про суворість призначеного засудженому ОСОБА_6 покарання не відповідають матеріалам справи.
Відповідно до вимог ст. 65 КК України суд призначає покарання у межах санкції закону, з урахуванням ступеню тяжкості злочину, даних про особу засудженого та обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання. Особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.
Керуючись названими вимогами, суд призначив ОСОБА_6 покарання в межах санкції закону у розмірі, близькому до мінімального - 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
При цьому, судом враховано, що ОСОБА_6 вперше притягується до кримінальної відповідальності та має посередню характеристику. Як обставину, що пом'якшує покарання, суд визначив лише щире каяття підсудного.
Між тим, суд зазначив, що ОСОБА_6 вини не визнав, а навпаки посилався на відсутність умислу на вчинення розбою та попередньої змови з ОСОБА_7 і ОСОБА_8 Однак, таке твердження спростувалось матеріалами справи, оскільки протиправні дії підсудних були спільними та об'єднаними єдиним умислом на вчинення розбійного нападу, який виник між ними в ході здійснення злочину.
Отже, доводи скарги захисника про безпідставне не прийняття судом до уваги визнання вини засудженим та сприяння розкриттю злочину є неспроможними.
Що стосується посилання захисника на позицію потерпілих з приводу призначеної ОСОБА_6 міри покарання, то вони не знайшли свого підтвердження матеріалами справи. При цьому, як видно з протоколу судового засідання, потерпілі ОСОБА_9 і ОСОБА_10 вказане питання просили вирішити на розсуд суду, а потерпіла ОСОБА_11 навпаки наполягала на призначенні суворої мірі покарання для нього (т. 3 а.с. 221).
Враховуючи тяжкість злочину, класифікованого відповідно до ст. 12 КК України, як тяжкий та з урахуванням обставини, що обтяжує покарання - вчинення злочину у стані алкогольного сп'яніння, суд обґрунтовано призначив ОСОБА_6 покарання у виді позбавлення волі і в межах санкції статті за якою його засуджено.
Підстави для пом'якшення покарання у матеріалах справи відсутні, з чим обґрунтовано погодився суд апеляційної інстанції, ухвала якого належно вмотивована та відповідає вимогам ст. 377 КПК України 1960 року.
Законних підстав вважати призначене засудженому ОСОБА_6 покарання несправедливим внаслідок його суворості, як того вимагає ст. 372 КПК України 1960 року при зміні чи скасуванні вироку, у касаційного суду немає, тому у задоволенні касаційної скарги належить відмовити.
Виходячи з викладеного, керуючись статтями 394- 396 КПК України 1960 року п. п. 11, 15 розділу XI "Перехідні положення" КПК України (4651-17) , колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу захисника ОСОБА_5 - залишити без задоволення.
Вирок Жовтневого районного суду Миколаївської області від 13 червня 2012 року та ухвалу Апеляційного суду Миколаївської області від 04 вересня 2012 року щодо ОСОБА_6 - залишити без зміни.
С У Д Д І: М.Ф. Пойда М.О. Бех В.М. Кульбаба