ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
03 листопада 2015 року м. Київ К/800/34621/15
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді Леонтович К.Г.,
суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
секретаря Коцюрби В.М.,
за участю представників: товариства з додатковою відповідальністю "Шляхи Полісся" Лопатинської Є.Г., Державної фінансової інспекції в Житомирській області Обєщенка С.М..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою товариства з додатковою відповідальністю "Шляхи Полісся" на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 2 березня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15 липня 2015 року у справі № 0670/164/11 за позовом Державної фінансової інспекції в Житомирській області до товариства з додатковою відповідальністю "Шляхи Полісся", третя особа Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИЛА:
У січні 2011 року КРУ в Житомирській області (позивач замінений на Державну фінансову інспекцію в Житомирській області) звернулося в суд з позовом до товариства з додатковою відповідальністю "Шляхи Полісся", третя особа Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області, в якому просила стягнути з відкритого акціонерного товариства "Шляхи Полісся" в дохід Державного бюджету України кошти в сумі 400 924,75 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками виявлення завищення кошторисної вартості виконаних будівельних робіт на адресу Управління була направлена вимога (лист від 02.12.2009 № 06-07-17/9150) про усунення виявлених ревізією порушень згідно акту проведеної ревізії. Разом з тим, вимога не виконана, кошти до Державного бюджету не повернуті.
Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 2 березня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 липня 2015 року, позов задоволений. Стягнуто з ТДВ "Шляхи Полісся" в дохід Державного бюджету України кошти в сумі 400 924 (чотириста тисяч дев'ятсот двадцять чотири) грн. 75 коп.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями товариство з додатковою відповідальністю "Шляхи Полісся" ( правонаступник відповідача) звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій в частині задоволення позову в сумі 379359,00грн., посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що Контрольно-ревізійним управлінням в Житомирській області відповідно до п.3.2 Плану контрольно-ревізійної роботи Голов КРУ України на III квартал 2009 року проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області за період з 01.01.2008 р. та завершений звітний період 2009 року, за результатами якої складений Акт від 23.10.2009 р. № 06-07-09/087 (далі - Акт № 06-07-09/087).
В Акті № 06-07-09/087 зокрема зазначено, що "в ході ревізії проведено 4 зустрічні звірки у виконавців природоохоронних заходів за рахунок коштів державного фонду охорони навколишнього природного середовища для документального підтвердження їх використання на природоохоронні заходи та підтвердження вартості виконаних робіт.
Зустрічною звіркою у ВАТ "Шляхи Полісся" (далі - Товариство), щодо достовірності витрат, включених в акти приймання виконаних робіт по будівництву полігону твердих побутових відходів в м. Новоград-Волинський Житомирської області встановлено, що в актах за грудень 2008 року товариством в порушення вимог пп. пп. 3.2.7.7 та 3.3.10.1 Державних будівельних норм України Д.1.1-1-2000, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 № 174 (v0174241-00)
, завищені елементні кошторисні норми на розробку ґрунту екскаваторами, об'єми робіт по розробленню ґрунту, а також вартість внутрішньо будівельного транспортування матеріальних ресурсів автомобільного транспорту на загальну суму 400 924,75 грн. з ПДВ, які в повному обсязі управлінням оплачено за рахунок коштів державного бюджету".
КРУ в Житомирській області 2 грудня 2009 року на адресу Управління був направлений лист (вимогу) "Про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності державного управління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області" № 06-07-17/9150, в якому від третьої особи вимагалося вжити відповідних заходів щодо повернення зайво оплачених підрядним організаціям коштів, внаслідок завищення ними вартості та обсягів виконаних природоохоронних будівельних робіт в загальній сумі 404 456,97 грн., в тому числі: ВАТ "Шляхи Полісся" - 400 924,75 грн.
Крім цього, у вказаній вище вимозі вказувалося, що про вжиті заходи і виконання вказаних обов'язкових вимог підконтрольній установі необхідно було надіслати відповідну письмову остаточну інформацію, з копіями підтверджуючих документів про усунення порушень та наказу, до 30.12.2009 р.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що в актах приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2в за грудень 2008 року застосовувалися ресурсні елементні кошторисні норми на розробку ґрунту екскаваторами, які не відповідають тим, що зазначені в проектно-кошторисній документації. Загальна сума завищення кошторисної вартості внаслідок зазначеного завищення елементних кошторисних норм у вищевказаних актах приймання виконаних робіт (з урахуванням адміністративних витрат, загальногосподарських витрат, кошторисного прибутку та ПДВ) становить 379 359,00 грн.
В актах виконаних робіт форми КБ-2в за грудень 2008 року (щодо прихованих робіт) в розрахунку загальновиробничих витрат застосований коефіцієнт відрахувань на соціальні заходи в розмірі 38,918% в той час, як фактичний розмір таких відрахувань становить 38,42%, що призвело до завищення вартості виконаних робіт (з ПДВ) на суму 853,20 грн.
В актах виконаних робіт форми КБ-2в завищені обсяги виконаних робіт, а саме - об'єми по розробленню ґрунту в котловані, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 15 325,00 грн.
До актів приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2в зайво включена вартість використання внутрішньо-будівельного транспорту (бортових автомобілів), оскільки даний вид робіт вже включений в ресурсні елементно-кошторисні норми, а приоб'єктний склад фактично взагалі відсутній, що є порушенням п. 3.1.10.10 "Правил визначення вартості будівництва (ДБН Д.1.1-1-2000)", затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 р. № 174 (v0174241-00)
, згідно якого вивантаження на приоб'єктному складі та внутрішньо будівельне транспортування (як горизонтальне, так і вертикальне) будівельних матеріалів, виробів, конструкцій від приоб'єктного складу до місця встановлення, монтажу чи використання в діло враховано ресурсними елементними кошторисними нормами за винятком випадків, застережених у технічних частинах збірників РЕКН. Вказане порушення призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 5 387,55 грн.
Внаслідок неповернення з боку ВАТ "Шляхи Полісся" безпідставно отриманих коштів, а також незабезпечення усунення вказаного вище порушення з боку Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області, дійшовши висновку про порушення інтересів держави, в т.ч. - шляхом завдання їй матеріальних збитків в сумі 400 924,75 грн., позивач в інтересах держави звернувся до суду з даним позовом.
Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно висновків судової будівельно-технічної експертизи, проведеної у рамках кримінальної справи Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз № 254 від 22.02.2011 р. на підставі постанови слідчого Новоград-Волинської районної прокуратури від 05.08.2010 р.,перелік робіт, що зазначені в актах приймання виконаних підрядних робіт, відповідають переліку робіт що вказані в проектно-кошторисній документації; втім. виявлена невідповідність використаних одиничних розцінок даним проектно-кошторисної документації призвело до збільшення прямих втрат на загальну суму 451 193,30 грн., що підтверджує висновки позивача при проведенні ревізії та визначення заподіяної шкоди відповідачем.
Задовольняючи позовні вимоги суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що факти порушень з боку позивача підтверджуються матеріалами справи, а тому загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню шляхом її зменшення, а кошти в сумі 400 924,75 грн., зайво сплачені на користь ТДВ "Шляхи Полісся" (на той час - ВАТ "Шляхи Полісся"), внаслідок завищення ним вартості виконаних робіт, підлягають поверненню до Державного бюджету України.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 875 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України (435-15)
) за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації.
У відповідності до ч.1 ст. 877 ЦК України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.
Згідно із п.31 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 р. № 668 (668-2005-п)
(в редакції, що були чинними в момент укладення Договору № 9) підрядник зобов'язаний виконати з використанням власних ресурсів, якщо інше не встановлено умовами договору підряду, та у встановлені строки роботи відповідно до проектної та кошторисної документації.
Вказані умови відображені в самому Договорі № 9.
Крім того, відповідно до п3.3.10.1 "Правил визначення вартості будівництва (ДБН Д. 1.1-1 -2000)", затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 р. № 174 (v0174241-00)
, вартість прямих витрат при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт визначається на підставі нормативних витрат трудових і з матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні.
При цьому згідно з п.3.3.12 "Правил визначення вартості будівництва (ДБН Д. 1.1-1-2000)", затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 р. № 174 (v0174241-00)
, незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків при виявленні у розрахунках за виконані роботи (форми КБ-2в "Акт приймання виконаних підрядних робіт" та КБ-3 "Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрати, які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди") безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок.
Виходячи з наведеного суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню шляхом її зменшення, а кошти в сумі 400 924,75 грн., зайво сплачені на користь ТДВ "Шляхи Полісся" (на той час - ВАТ "Шляхи Полісся"), внаслідок завищення ним вартості виконаних робіт, підлягають поверненню до Державного бюджету України. При цьому колегія суддів зазначає, що судами попередніх інстанцій надана належна оцінка всім доказам по справі.
Інші доводи апелянта є необґрунтованими та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених в оскаржуваній постанові.
Суди вірно зазначили, що станом на момент звернення позивача до суду до компетенції останнього з-поміж інших прав входило також і право на звернення до суду щодо захисту державних інтересів, в тому числі - щодо стягнення на користь держави коштів, одержаних без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю "Шляхи Полісся" залишити без задоволення.
Постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 2 березня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15 липня 2015 року залишити без змін.
ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.