ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
29 жовтня 2015 року м. Київ К/9991/20796/12
|
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого: Штульман І.В. (доповідач), суддів: Амєліна С.Є., Бутенка В.І., -
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, треті особи - Луганський обласний військовий комісаріат, Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, про зобов'язання зробити перерахунок пенсії, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Ленінського районного суду міста Луганська від 3 листопада 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 лютого 2012 року, -
встановив:
У жовтні 2011 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом, у якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок його пенсії по рішенню суду та виплату пенсії з 1 січня 2008 року по теперішній час і надалі у збільшеному розмірі, з урахуванням: надбавки 100% грошового забезпечення; премії 33,3%, як невід'ємної частини грошового забезпечення від розміру всього грошового забезпечення; надбавки 50% грошового забезпечення за безперервну службу.
Позовні вимоги ОСОБА_4 обґрунтовує тим, що він є військовим пенсіонером та учасником бойових дій. Відповідно до рішення Ленінського районного суду міста Луганська від 13 липня 2005 року, яке набрало законної сили, йому була призначена пенсія. Судове рішення виконувалось Луганським обласним військовим комісаріатом добровільно до 1 січня 2007 року, а з 1 січня 2007 року по 1 січня 2008 року зазначене рішення виконувалось Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області. Починаючи з 1 січня 2008 року Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області стало виконувати судове рішення частково, премію з 33,3% було зменшено до 10%, її нарахування проводиться тільки з посадового окладу, а 100% надбавка від грошового забезпечення і 50% надбавка за безперервну службу перестали нараховуватись взагалі. ОСОБА_4 зазначає, що про порушення своїх прав щодо невиконання перерахунку пенсії він дізнався коли отримав від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідки за 2008 та 2011 роки.
Постановою Ленінського районного суду міста Луганська від 3 листопада 2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 лютого 2012 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати постанову Ленінського районного суду міста Луганська від 3 листопада 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 лютого 2012 року і прийняти рішення про задоволення позовних вимог.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 є військовим пенсіонером, отримує пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.
Рішенням Ленінського районного суду міста Луганська від 13 липня 2005 року у справі за № 2-4295/2005 було зобов'язано Луганський обласний військовий комісаріат провести ОСОБА_4 перерахунок пенсії з урахуванням: премії 33,3%, як невід'ємної частини грошового утримання, - з 14 липня 1995 року; надбавки за службу в Збройних Силах України у розмірі 40% посадового окладу - з 1 вересня 1999 року; надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців - з 1 січня 2003 року; надбавки за безперервну службу у розмірі 50% грошового забезпечення - з 1 травня 2003 року по теперішній час, та в майбутньому сплачувати пенсію з урахуванням перерахунку у збільшеному розмірі з 1 липня 2005 року.
З 1 січня 2007 року функції з призначення, виплати та перерахунку пенсій, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (2262-12)
(далі - Закон № 2262-XII (2262-12)
), передано органам Пенсійного фонду України.
Згідно частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.
1 січня 2008 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 7 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п)
(далі - Постанова № 1294), якою змінено структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Зокрема, збільшено розмір посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців, а також передбачено встановлення інших додаткових видів грошового забезпечення. Цією ж постановою Кабінет Міністрів України визнав такими, що втратили чинність, деякі його постанови згідно з переліком.
У зв'язку з упорядкуванням грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, Президент України Указом від 18 грудня 2007 року № 1234/2007 (1234/2007)
, який набрав чинності 1 січня 2008 року, визнав такими, що втратили чинність деякі укази Президента України.
Порядок перерахунку пенсій з 1 січня 2008 року регулюється Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12)
, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п)
, згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12)
пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Як встановлено судами, перерахунок пенсії позивачеві з 1 січня 2008 року Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснило на підставі наданої Луганським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір його грошового забезпечення, і розмір пенсії ОСОБА_4 фактично не зменшився.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду першої інстанції, з яким погодився і апеляційний суд, що зі сторони Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не було порушень вимог чинного законодавства, правильно врахувавши, що після ухвалення Ленінським районним судом міста Луганська 13 липня 2005 року рішення, з 1 січня 2008 року змінилось законодавство, яке регулює питання пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують встановлених судами обставин справи та їх висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Згідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення судом норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду міста Луганська від 3 листопада 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 лютого 2012 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, треті особи - Луганський обласний військовий комісаріат, Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, про зобов'язання зробити перерахунок пенсії - залишити без змін.
ухвала оскарженню не підлягає, може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Головуючий:
Судді:
|
Штульман І.В.
Амєлін С.Є.
Бутенко В.І.
|