Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України
з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Литвинова О.М.,суддів:Квасневської Н.Д., Швеця В.А.,за участю прокурора Таргонія О.В.,розглянула 24 травня 2012 року в судовому засіданні у м. Києві кримінальну справу за касаційною скаргою прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на постанову Білогірського районного суду Автономної Республіки Крим від 18 жовтня 2011 року щодо ОСОБА_5
Цією постановою кримінальну справу за обвинуваченням
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, раніше не судимого,
за ч. 1 ст. 310 КК України закрито, а його звільнено від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України.
Згідно з постановою, ОСОБА_5, у кінці травня 2011 року, знаходячись на городі свого домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, незаконно посіяв сім'я конопель, з яких вирощував до 10 вересня 2011 року 13 рослин коноплі.
У касаційній скарзі прокурор вказує на порушення судом вимог ст. 64 КПК України щодо не встановлення наявності в діях ОСОБА_5 складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 310 КК України, зазначає, що суд неправильно застосував кримінальний закон та безпідставно закрив справу на підставі ст. 45 КК України. Просить постанову скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.
Заслухавши доповідь судді, прокурора, який підтримав касаційну скаргу, перевіривши матеріали справи та обговоривши викладені у касаційній скарзі доводи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до вимог ст. 64 КПК України при провадженні досудового слідства, дізнання і розгляді кримінальної справи в суді підлягають доказуванню, зокрема, подія злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину) та винність обвинувачуваного у вчиненні злочину і мотиви злочину.
Суд при вирішенні питання про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності без проведення судового слідства не встановив, що інкриміноване діяння дійсно мало місце, що воно містить склад злочину, передбачений ч. 1 ст. 310 КК України і ОСОБА_5 винний в його вчиненні. Судом також не було встановлено умови та підстав звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності.
Зазначене є істотним порушенням вимог кримінально-процесуального закону, оскільки перешкодило суду постановити законне та обґрунтоване судове рішення.
Відповідно до ст. 45 КК України особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Проте суд, не дослідивши матеріали кримінальної справи та не зробивши висновків про наявність у справі доказів, які підтверджують активне сприяння ОСОБА_5 розкриттю вчиненого ним злочину, дійшов передчасного та необґрунтованого висновку про можливість застосування ст. 45 КК України.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 398 КПК України істотне порушення вимог кримінально-процесуального закону та неправильне застосування кримінального закону є підставою для скасування судового рішення щодо ОСОБА_5 та направлення справи на новий судовий розгляд, під час якого необхідно, дотримуючись вимог кримінально-процесуального закону, постановити законне та обґрунтоване судове рішення.
Керуючись ст.ст. 394- 396 КПК України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу прокурора задовольнити.
Постанову Білогірського районного суду Автономної Республіки Крим від 18 жовтня 2011 року щодо ОСОБА_5 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.
Судді: Н.Д. Квасневська
О.М. Литвинов
В.А. Швець
З оригіналом згідно: суддя О.М. Литвинов