Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Ухвала
іменем україни
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України
з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Британчука В.В.,
суддів: Єленіної Ж.М., Щепоткіної В.В.,
за участю прокурора Парусова А.М.,
засудженого ОСОБА_1
розглянула 22 травня 2012 року в судовому засіданні в м. Києві кримінальну справу за касаційною скаргою засудженого на вирок Подільського районного суду м. Києва від 18 січня 2011 року та ухвалу колегії суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду м. Києва від 20 вересня 2011 року.
Вказаним вироком, залишеним без зміни апеляційним судом,
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
громадянина України,
в силу ст. 89 КК не судимого,
засуджено за ч. 1 ст. 121 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк шість років.
Ухвалено рішення про речові докази та судові витрати.
ОСОБА_1 визнано винним у тому, що він у стані алкогольного сп'яніння 15 грудня 2009 року близько 21:00 у приміщенні КП «Куренівське», розташованому по вул. Фрунзе, 126-а в м. Києві, на ґрунті неприязних стосунків, які раптово виникли, кухонним ножем завдав ОСОБА_3 чотири удари в живіт, заподіявши останньому тяжких тілесних ушкоджень.
У касаційній скарзі з урахуванням доповнень до неї засуджений просив вирок місцевого суду та ухвалу апеляційного скасувати і повернути справу на новий судовий розгляд у зв'язку з істотним порушенням, як він вважав, вимог кримінально-процесуального закону і неправильним застосуванням кримінального закону. Зокрема, стверджував, що його дії стосовно потерпілого мали б кваліфікуватися за ст. 123 КК, оскільки він завдав останньому удари ножем у стані сильного душевного хвилювання, внаслідок його протиправних дій.
Заслухавши доповідь судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ, пояснення засудженого на підтримання касаційної скарги і прокурора, який заперечував проти її задоволення, перевіривши справу, обговоривши доводи, викладені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню на таких підставах.
Свої висновки про доведеність винності ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК, суд зробив на підставі доказів, які він дослідив та оцінив з дотриманням вимог чинного кримінально-процесуального законодавства. Докладні мотиви щодо оцінки доказів із дотриманням вимог ст. 334 КПК наведено у вироку.
Зокрема, суд обґрунтовано поклав в основу вироку сукупність послідовних показань потерпілого ОСОБА_3 про заподіяння йому ОСОБА_1 ножем тілесних ушкоджень фактично безпідставно. Наявність тяжких тілесних ушкоджень у потерпілого від дій засудженого останнім не заперечується.
Доводи засудженого про протиправність дій потерпілого щодо нього, аналогічні зазначеним у касаційній скарзі, були належно перевіренні місцевим судом, і на їх спростування з дотриманням вимог закону у вироку наведено відповідні аргументи. Дати іншу оцінку доказам, про що просить засуджений у касаційній скарзі, а також змінити судові рішення у справі та перекваліфікувати дії засудженого у зв'язку з невідповідністю висновків суду, викладених у вироку, фактичним обставинам справи касаційний суд згідно з чинним законодавством не вправі.
Докази, що наявні у справі і викладені у вироку, не свідчать, на думку колегії суддів, про те, що ОСОБА_1 під час завдання ОСОБА_3 ножем чотирьох ударів у живіт, перебував у стані сильного душевного хвилювання чи оборони.
Сам ОСОБА_1 своїми показаннями в місцевому суді, у поясненнях і запереченнях під час апеляційного розгляду справи фактично спростував перебування його у такому стані. Так, в судовому засіданні у місцевому суді від зазначав, що заподіяв тілесних ушкоджень потерпілому з необережності, потім стверджував про їх заподіяння при перевищенні меж необхідної оборони, і, згодом, що вдарив потерпілого ножем у зв'язку з намаганням того вчинити з ним дії сексуального характеру, як він вважав, які для нього були образливими. При цьому засуджений визнав, що перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Зі справи убачається, що ОСОБА_1 погодився з вироком місцевого суду стосовно кваліфікації його дій за ч. 1 ст. 121 КК і з призначеним покаранням, адже апеляції не подавав. Більш того, особисто і у письмовому вигляді звернувся до апеляційного суду з проханням про залишення вироку без зміни і відхилення апеляції прокурора, який просив скасувати вирок за м'якістю покарання та невідповідністю висновків суду фактичним обставинам справи. Посилався на повне визнання вини і належний аналіз показань потерпілого у вироку.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що кваліфікація діяння засудженого за ч. 1 ст. 121 КК є правильною.
Покарання засудженому ОСОБА_1 призначене з дотриманням вимог ст. 65 КК, відповідає вчиненому та його особі.
Порушень вимог кримінально-процесуального закону, які б тягли за собою зміну чи скасування судових рішень у справі за наведених у касаційній скарзі доводів, колегія суддів не вбачає.
Тому касаційна скарга не може бути задоволена.
Керуючись статтями 395, 396 КПК, колегія суддів
у х в а л и л а:
Вирок Подільського районного суду м. Києва від 18 січня 2011 року та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 20 вересня 2011 року щодо ОСОБА_1 залишити без зміни, а його касаційну скаргу - без задоволення.
Судді: В.В. Британчук
Ж.М. Єленіна
В.В. Щепоткіна