Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Ухвала
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України
з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Єленіної Ж.М.,суддів:Британчука В.В., Широян Т.А., за участю прокурора Опанасюка О.В.та захисника ОСОБА_5,
розглянула в судовому засіданні e м. Києві 8 травня 2012 року кримінальну справу за касаційною скаргою захисника ОСОБА_5 в інтересах засудженого ОСОБА_6 на вирок Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 12 серпня 2011 року та ухвалу Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 25 жовтня 2011 року.
Зазначеним вироком
ОСОБА_6,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
громадянина України, такого, що
не має судимості,
засуджено за ч. 2 ст. 121 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 7 років.
Постановлено стягнути з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_7 у рахунок відшкодування матеріальної шкоди 6 890 грн, 70 000 грн моральної шкоди.
Своєю ухвалою апеляційний суд в порядку ст. 365 КПК України уточнив мотивувальну частину вироку місцевого суду стосовно дати вчинення злочину ОСОБА_6, вказавши, що злочин було вчинено приблизно о 2-й год. 2 листопада 2005 року. В решті вирок залишено без зміни.
З урахуванням змін, внесених апеляційним судом, ОСОБА_6 визнано винним у тому, що він 02 листопада 2005 року приблизно о 2-й год. у стані алкогольного сп'яніння біля бару "Геол" на вул. Севастопольській в смт Новофедорівці Сакського району Автономної Республіки Крим на ґрунті особистих неприязних відносин, що виникли раптово, умисно ударив ОСОБА_8 кілька разів правим ліктем по голові, після чого завдав один удар правим коліном по правій частині тулуба, від чого потерпілий упав на землю, а засуджений, продовжуючи протиправні дії, завдав одного удару правою ногою по лівому боку тулуба потерпілого, умисно заподіявши йому тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили його смерть.
У касаційній скарзі захисник ОСОБА_5, пославшись на однобічність та неповноту судового слідства, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи та на неправильне застосування кримінального закону, порушив питання про скасування постановлених у справі судових рішень щодо ОСОБА_6 та направлення справи на новий судовий розгляд. Обґрунтовуючи свою позицію, послався на те, що в діях засудженого відсутній умисел на заподіяння потерпілому тяжких тілесних ушкоджень, а отже, є неправильною кваліфікація дій засудженого за ч. 2 ст. 121 КК України, оскільки, на його думку, останній вчинив злочин, передбачений ст. 119 або ст. 128 КК України.
Потерпіла ОСОБА_7 у запереченнях на касаційну скаргу, пославшись на безпідставність викладених у ній доводів, просила залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без зміни.
Заслухавши доповідь судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, пояснення захисника, який підтримав доводи, викладені у скарзі та просив скасувати судові рішення, а справу направити на новий судовий розгляд, думку прокурора про безпідставність викладених у касаційній скарзі доводів, перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені в касаційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що скарга задоволенню не підлягає на таких підставах.
Перевірка викладених у касаційній скарзі посилань на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи до компетенції касаційного суду не відноситься, оскільки скасувати або змінити рішення суд касаційної інстанції може лише на підставах, визначених у ч. 1 ст. 398 КПК України.
Доводи захисника про те, що суд неправильно застосував кримінальний закон та безпідставно кваліфікував дії засудженого за ч. 2 ст. 121 КК України, ретельно перевірялись як судом першої інстанції, так і апеляційним судом, і обґрунтовано визнані безпідставними.
Обґрунтовуючи свій висновок, суд першої інстанції, з яким погодився і апеляційний суд, вказав на те, що на ґрунті особистих неприязних стосунків ОСОБА_6 умисно заподіяв тяжких тілесних ушкоджень ОСОБА_8, що спричинили смерть потерпілого.
Висновки місцевого суду щодо винності ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому злочину за обставин, викладених у вироку, ґрунтуються на перевірених та досліджених судом доказах, належно оцінених відповідно до вимог ст. 67 КПК України.
Зокрема, в судовому засіданні засуджений не заперечував факту сварки між ним та ОСОБА_8, в ході якої він побив потерпілого: спочатку один раз ударив ліктем по обличчю, після чого обхопив ОСОБА_8 обома руками за шию і, нахиливши, ударив правим коліном в живіт. Крім того, засуджений зазначав, що після того, як ОСОБА_8 упав на землю, він завдав йому ще одного удару правою ногою в область грудної клітини зліва.
Також винність ОСОБА_6 підтверджується: показаннями потерпілої ОСОБА_7, свідків ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, експертів ОСОБА_20 та ОСОБА_21; даними протоколів огляду місця події, відтворення обстановки та обставин події, висновків комісійних судово-медичних і трасологічної експертиз та іншими матеріалами у справі.
Як убачається з матеріалів кримінальної справи, місцевий суд задовольнив клопотання потерпілої ОСОБА_7 та призначив комплексну судово-медичну експертизу, якою досліджувалися матеріали справи, медична документація на ім'я ОСОБА_8, гістологічний матеріал трупа потерпілого та проведені у справі судово-медичні дослідження й експертизи за фактом смерті останнього.
Згідно з даними висновків зазначеної комплексної експертизи, безпосередньою причиною смерті ОСОБА_8 стала гостра серцева недостатність, яка скоріше за все імовірно виникла внаслідок порушення ритму серця на фоні гіпертрофічної кардіоміопатії. Зазначено, що основною причиною порушення ритму серця стали травматичні впливи (удари) у проекцію 9-10-го ребер зліва за задньою пахвинною лінією. Таким чином, у справі було усунуто суперечності у висновках попередніх експертиз і визначено, що в цьому випадку є прямий причинно-наслідковий зв'язок між отриманим ушкодженням та результатом, і це повністю відповідає дослідженим у справі іншим доказам.
Підстав вважати висновки зазначеної комплексної судово-медичної експертизи від 16 лютого 2010 року № 334/07 недостовірними немає.
Крім того, суд установив природу і характер умисних дій засудженого - фізична перевага над потерпілим, спрямування і прикладання сили до завдання ударів, а також причини, які зумовили скоєння цих дій, відсутність даних, які б викликали сумніви в осудності ОСОБА_6 Всі ці дані у своїй сукупності вказують на спрямованість умислу засудженого на заподіяння ОСОБА_8 тяжких тілесних ушкоджень, від яких настала його смерть.
Наведене дає підстави касаційному суду зробити висновок про правильність кваліфікацій дій ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 121 КК України.
За цим законом засудженому призначено мінімальне покарання, передбачене санкцією частини статті, з додержанням вимог ст. 65 КК України, з урахуванням ступеня тяжкості вчиненого ним злочину, конкретних обставин справи, даних про особу винного, відсутності пом'якшуючих і наявності обтяжуючої покарання обставин. Призначене ОСОБА_6 покарання є необхідним і достатнім для його виправлення та попередження нових злочинів.
Доводи захисника ОСОБА_5 аналогічного змісту перевірялись і судом апеляційної інстанції та були визнані необгрунтованими. Свій висновок апеляційний суд належно, відповідно до ст. 377 КПК України, мотивував в ухвалі, вважати його необґрунтованим чи сумнівним немає підстав.
Істотних порушень вимог кримінально-процесуального закону при провадженні досудового слідства та судового розгляду, які були би безумовною підставою для скасування судових рішень, у справі не встановлено.
Керуючись статтями 394- 396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
вирок Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 12 серпня 2011 року та ухвалу Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 25 жовтня 2011 року щодо ОСОБА_6 залишити без зміни, а касаційну скаргу захисника ОСОБА_5 - без задоволення.
Судді:
|
Ж.М.Єленіна
В.В. Британчук
Т.А. Широян
|