ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2015 року м. Київ К/800/9799/15
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Пасічник С.С., Ситников О.Ф., провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 р. у справі за позовом Міжнародної благодійної організації "Екологія-право-людина" до Державної служби геології та надр України про визнання дій протиправними,
В С Т А Н О В И В :
У жовтні 2013 року Міжнародна благодійна організація "Екологія-право-людина" звернулась до суду з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просила визнати протиправною відмову Державної служби геології та надр України у задоволенні запиту ЕПЛ № 248 від 01.08.2013 р. на інформацію, а також зобов'язати Державну службу геології та надр України надати копію спеціального дозволу на користування надрами на виконання угоди "Про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА".
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.10.2013 р. позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Державної служби геології та надр України від 20.08.2013 р. № 9893/03/12-13 в частині відмови в наданні відомостей про видачу компанії "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент(IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА" спеціального дозволу на користування надрами у межах ділянки Юзівська, між державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА", а також відомостей про дату видачі даного дозволу. В решті позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015р. скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нове рішення про задоволення позову. Визнано протиправною відмову Державної служби геології та надр України від 20.08.2013 р. № 9893/03/12-/3 в частині відмови в наданні відомостей про видачу компанії "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА" спеціального дозволу на користування надрами у межах ділянки Юзівська між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА", а також відомостей про дату видачі даного дозволу. Зобов'язано Державну службу геології та надр України надати Міжнародній благодійній організації "Екологія-Право Людина" копію спеціального дозволу на користування надрами на виконання угоди "Про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА".
У касаційній скарзі представник Державної служби геології та надр України, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, допущених судом апеляційної інстанції, просить постанову суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відхилення касаційної скарги з урахуванням наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що метою діяльності Міжнародної благодійної організації "Екологія -Право-Людина" є надання допомоги у захисті екологічних прав фізичним та юридичним особам, захист довкілля, сприяння розвитку природоохоронної справи та розвитку екологічної освіти, науки та культури, а також сприяння практичному здійсненню загальнодержавних, регіональних, місцевих, міжнародних програм, що спрямовані на поліпшення екологічної ситуації та захист прав громадян тощо. Серед форм здійснення діяльності позивача є здійснення громадського екологічного контролю, пропаганда еколого-правових знань та екологічного законодавства, участь у вдосконаленні практики застосування законодавства. За змістом ст. 21 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що діяльність громадських організацій в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється відповідно до законодавства України на основі їх статутів, при цьому громадські природоохоронні організації мають право вільного доступу до екологічної інформації.
Відповідно до Положення про участь громадськості у прийнятті рішень у сфері охорони довкілля, затвердженого наказом Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 18.12.2003 р. № 168 (z0155-04) , громадськість - це одна або більше фізичних чи юридичних осіб, їх об'єднання, організації або групи, які діють згідно з чинним законодавством України або практикою. Основним принципом участі громадськості в прийнятті рішень з питань, що справляють чи можуть справити негативний вплив на стан довкілля є доступ громадськості до інформації для прийняття відповідних рішень.
Згідно з положенням ст. 2 Орхуської Конвенції "Про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля" (Конвенцію ратифіковано Законом України № 832-XIV від 06.07.1999 р. (832-14) ), зацікавлена громадськість означає громадськість, на яку справляє або може справити вплив процес прийняття рішень з питань, що стосуються навколишнього середовища, або яка має зацікавленість в цьому процесі; для цілей даного визначення недержавні організації, які сприяють охороні навколишнього середовища та відповідають вимогам національного законодавства, вважаються такими, що мають зацікавленість.
Згідно зі статутом Міжнародна благодійна організація "Екологія - Право - Людина", зареєстрованого Міністерством юстиції України 24.03.1999 р. свідоцтво № 020, є самоврядною, з міжнародним статусом, на добровільних засадах, благодійною організацією, яка має право звертатися до державних та громадських органів, органів місцевого самоврядування, інших юридичних і фізичних осіб з питань, що стосуються довкілля, порушень законодавства.
01.08.2013 р. Міжнародна благодійна організація "Екологія - Право - Людина" звернулася до Державної служби геології та надр України із запитом на публічну інформацію № 248, в якому просила: повідомити, чи видавався компанії "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА" спеціальний дозвіл на користування надрами на виконання угоди "Про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА". У разі, якщо такий дозвіл видавався, повідомити дату його видачі; надіслати копію спеціального дозволу на користування надрами, виданого компанії "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА".
Листом від 20.08.2013 р. № 9893/12-13 Державна служба геології та надр України відмовила Міжнародній благодійній організації "Екологія - Право - Людина" у задоволенні запиту на підставі п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", відповідно до якої розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, коли інформація, що запитується, належить до інформації із обмеженим доступом. Згідно з позицією відповідача запитувана інформація є публічною інформацією з обмеженим доступом та кваліфікується як службова.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до п. 12 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. № 615 (615-2011-п) , у дозволі зазначаються: реєстраційний номер і дата видачі дозволу; підстави для надання дозволу; вид користування надрами; відомості про ділянку надр, що надається у користування, її назва, місцезнаходження, координати, площа, обмеження щодо глибини використання та у разі потреби обмежень щодо глибини використання; вид корисної копалини, її запаси на час надання дозволу, найменування органу, який затвердив (апробував) запаси корисної копалини; мета користування надрами; джерело фінансування робіт; особливі умови; відомості про власника дозволу; відомості про погодження надання дозволу; строк дії дозволу.
Оскільки Міжнародна благодійна організація "Екологія - Право - Людина" не є стороною угоди "Про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В.", а спеціальний дозвіл на користування надрами видавався на виконання цієї угоди і фактично розкриває суть і умови угоди, суд першої інстанції дійшов висновку, що надання запитуваної інформації позивачу може спричинити шкоду правам інших людей, розголосити інформацію, одержану від сторін конфіденційно.
При цьому суд першої інстанції послався на наказ Державної служби геології та надр України від 20.03.2013 р. № 140, яким викладено в новій редакції Перелік відомостей Державної служби геології та надр України, які місять службову інформацію, що є власністю держави, якій надається гриф "Для службового користування". Пунктом 5.4 вказаного Переліку включено відомості стосовно умов угоди "Про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА", за винятком положень, що містять суспільно необхідну інформацію про довкілля.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив з того, що зазначена у спеціальному дозволі інформація не підпадає під обмеження, зазначені у ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Водночас, суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції щодо визнання протиправною відмови Державної служби геології та надр України від 20.08.2013 р. в частині надання відомостей про видачу компанії "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА" спеціального дозволу на користування надрами у межах ділянки Юзівська, між державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА", а також відомостей про дату видачі даного дозволу.
Погоджуючись з такими висновками, суд апеляційної інстанції у своєму рішенні зазначив, що за змістом ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна інформація, таємна інформація та службова інформація.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
В ст. 9 цього Закону вказано, яка інформація відноситься до службової інформації зокрема, інформація, що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень.
Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону (ч.2 ст. 9 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
Як встановлено судом апеляційної інстанції, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2014 р. визнано незаконним і скасовано пункт 5.4. вказаного вище Переліку відомостей Державної служби геології та надр України, які містять службову інформацію, що є власністю держави, якій надається гриф "Для службового користування", затверджений наказом Державної служби геології та надр України № 140 від 20.03.2013 р. "Про організацію роботи із службовою інформацією".
Тобто, судом скасовано пункт Переліку, яким включено до службової інформації відомості стосовно умов угоди "Про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА" .
За вказаних обставин, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні копії спеціального дозволу на користування надрами на виконання угоди "Про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестмент (IV) Б.В." та ТОВ "НАДРА ЮЗІВСЬКА".
Доводи касаційної скарги висновків суду апеляційної інстанції не спростовують.
Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Суд апеляційної інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, дав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятого ним рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України відхилити, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 р. залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає, проте може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237- 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач
судді
Кочан В.М.
Пасічник С.С.
Ситников О.Ф.