ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
26 серпня 2015 року м. Київ справа № 800/303/15
Суддя Вищого адміністративного суду України Донець О.Є., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій незаконними, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо порушення строків розгляду запиту на доступ до публічної інформації, невказання у відмові у задоволенні запиту порядку оскарження відмови і наданні інформації, відмови у наданні копій документів з розгляду скарги позивача на дії судді Печерського районного суду м. Києва Білоцерківця О.А.;
- зобов'язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України надати позивачу копії усіх документів, пов'язаних з розглядом його скарги на дії судді Печерського районного суду м. Києва Білоцерківця О.А.
Згідно з частиною четвертою статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України регулює стаття 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з частиною першою якої її правила поширюються на розгляд адміністративних справ щодо:
1) законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України;
2) актів Вищої ради юстиції;
3) дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції;
4) рішень, дій чи бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Статтею 1 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР (393/96-ВР) ) громадянам України надано право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних, особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Порядок розгляду таких звернень урегульовано статтями 14-16 цього Закону.
З урахуванням наведеного, громадяни України мають право звертатися до діючих органів у системі судоустрою України із заявами, пропозиціями та скаргами щодо реалізації своїх прав і законних інтересів та порушення останніх, що безпосередньо не пов'язані зі здійсненням правосуддя. До таких звернень належать і заяви та скарги, що містять відомості про наявність у діянні судді ознак дисциплінарного проступку або порушення ним присяги.
Як вбачається із документів, доданих до позовної заяви, ОСОБА_1 звернувся до Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України із запитом про надіслання завірених копій документів стосовно розгляду його скарги на дії судді Печерського районного суду м. Києва Білоцерківця О.А.
У зв'язку з цим слід зазначити, що на відміну від реалізації особою своїх прав у відносинах, врегульованих Законом № 393/96-ВР (393/96-ВР) , порушення адміністративної справи має передумовою обставини, визначені, зокрема, частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України. Право на оскарження рішення (дій) Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що здійснює дисциплінарне провадження, мають лише суб'єкти останнього в порядку, передбаченому законом. Громадяни, які не є суб'єктами дисциплінарного провадження щодо суддів, не мають права оскаржувати рішення визначених законом органів.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у справі № 21-211а14, у якій суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі.
Частиною 5 статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Вищий адміністративний суд України за наслідками розгляду справи може:
1) визнати акт Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України незаконним повністю або в окремій його частині;
2) визнати дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протиправними, зобов'язати Верховну Раду України, Президента України, Вищу раду юстиції, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України вчинити певні дії
Визначений перелік повноважень Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції є вичерпним.
Статтею 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закону № 2939-VI (2939-17) ) визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
У даному випадку позивач вказує на порушення відповідачем під час розгляду його запиту вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" (2939-17) , тобто дана позовна заява не містить вимог, які підлягають до розгляду Вищим адміністративним судом України, як судом першої інстанції.
Так, статтею 23 Закону № 2939-VI передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити, зокрема, ненадання відповіді на запит на інформацію.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
За таких обставин, оскільки правовідносини виникли між сторонами з приводу надання відповіді на запит, розгляд якого регламентований Закон України "Про доступ до публічної інформації" (2939-17) , тому дана справа підсудна окружному адміністративному суду.
Згідно з абз. 6 ч.3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Керуючись статтями 108, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій незаконними - повернути заявникові.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
О.Є. Донець