ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2015 року К/9991/4103/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ємельянової В.І.
Заїки М.М., Рецебуринського Ю.Й.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року по справі № 2а/0270/4118/11 (2-а-7045/11/0205)
за позовом ОСОБА_4
до Виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області,
Жмеринської міської ради Вінницької області
про визнання розпорядження нечинним, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,
В С Т А Н О В И В:
У липні 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області, Жмеринської міської ради Вінницької області про визнання нечинним рішення Жмеринської міської ради Вінницької області від 31 травня 2011 року № 151 "Про розпуск виконавчого комітету", визнання нечинним розпорядження від 1 червня 2011 року № 37-рк "Про звільнення ОСОБА_4.", поновлення його на посаді першого заступника міського голови м. Жмеринка у Виконавчому комітеті Жмеринської міської ради, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу в сумі 32270,40 грн., відшкодування моральної шкоди у розмірі 10000 грн.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, ОСОБА_4 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить судові рішення першої та апеляційної інстанцій скасувати, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, доводи касаційної скарги, суд касаційної інстанції вважає, що скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням 1 сесії 6 скликання Жмеринської міської ради Вінницької області від 11 листопада 2010 року № 4 "Про затвердження першого заступника міського голови" та згідно з розпорядження № 92-рк від 12 листопада 2010 року ОСОБА_4 затверджено на посаді першого заступника міського голови.
Відповідно до рішення 9 сесії 6 скликання Жмеринської міської ради Вінницької області від 31 травня 2011 року № 151 "Про розпуск виконавчого комітету" розпущено виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області.
Розпорядженням від 1 червня 2011 року № 37-рк Жмеринської міської ради Вінницької області "Про звільнення ОСОБА_4." позивача звільнено з посади першого заступника міського голови у зв'язку з розпуском виконавчого комітету Жмеринської міської ради відповідно до пункт 3 частина 1 статті 26 та пункту 1 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Не погоджуючись із зазначеним розпорядженням, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати вказане розпорядження, поновити його на роботі, стягнути заробітну плату за час вимушеного прогулу та відшкодувати моральну шкоду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з наступних мотивів, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Посадовою особою місцевого самоврядування відповідно до статті 2 Закону України від 7 червня 2001 року № 2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон № 2493-ІІІ (2493-14) ) є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно статті 10 Закону № 2493-ІІІ прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.
Відповідно до статті 20 вказаного Закону служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначеному Кодексом законів про працю України (322-08) , Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) , цим та іншими законами України.
Відповідно до частини 1 статті 51 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР (280/97-ВР) ) виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Згідно з пунктами 3 та 5 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР України виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.
Частиною 3 статті 51 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
Тобто, перший заступник голови входить до складу виконавчого комітету міської ради за посадою та підлягає звільненню у зв'язку з його розпуском.
Рішенням Жмеринської міської ради Вінницької області від 31 травня 2011 року № 151 "Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради" розпущено виконавчий комітет Жмеринської міської ради.
Рішенням відповідача від 31 травня 2011 року № 155 "Про утворення та затвердження складу виконавчого комітету міської ради" утворено виконавчий комітет міської ради.
Розпорядження № 37-рк "Про звільнення ОСОБА_4." прийнято Жмеринською міською радою Вінницької області 1 червня 2011 року, тобто на наступний день після сформування нового складу виконавчого комітету Жмеринської міської ради. Приймаючи вказане розпорядження, міський голова керувався, в тому числі, і рішенням 9 сесії міської ради 6 скликання від 31 травня 2011 року № 155 "Про утворення та затвердження складу виконавчого комітету ради".
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про правомірність прийняття відповідачем рішення № 151 від 31 травня 2011 року "Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради", оскільки оскаржуване рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, а отже не підлягає скасуванню.
Посилання в касаційній скарзі позивача на те, що рішення від 31 травня 2011 року № 151 "Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради" підлягає скасуванню, оскільки порушена процедура його прийняття, є безпідставним, враховуючи наступне.
Частиною 3 статті 12 Регламенту Жмеринської міської ради Вінницької області (далі - Регламент), затвердженого рішенням 2 сесії 6 скликання від 25 листопада 2011 року встановлено, що матеріали і проекти рішень ради, а також пропозиції і зауваження до них, в обов'язковому порядку попередньо розглядаються відповідними постійними комісіями, крім випадків, передбачених цим Регламентом.
Статтею 10 Регламенту передбачено, для розгляду невідкладних питань чи надзвичайних ситуацій скликається позачергова сесія ради. Матеріали до позачергової сесії видаються депутатам при реєстрації.
Відповідно до частини 9 статті 46 Закону № 280/97-ВР рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Розпорядження про скликання позачергової 9 сесії міської ради 6 скликання прийнято секретарем міської ради 30 травня 2011 року - за день до сесії. У вказаному розпорядженні зазначено час скликання, місце проведення та питання, які передбачається внести на розгляд.
Відповідно до частини 12 статті 46 Закону № 280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (1160-15) .
Пунктом 12 статті 12 Регламенту передбачено, що питання, які потребують негайного розгляду і не вимагають попередньої підготовки та розгляду в комісіях за рішенням ради можуть вноситись в порядок денний сесії під час її проведення.
Як встановлено судами та вбачається з протоколу 9 позачергової сесії міської ради від 31 травня 2011 року, друге засідання проводив міський голова, який відповідно до вказаного порядку запропонував доповнити порядок денний питаннями про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області, про першого заступника міського голови, заступників міського голови, керуючого справами виконкому, після чого була проведена реєстрація депутатів та надано депутатам проекти рішень.
Депутати підтримали пропозицію міського голови про включення до порядку денного питання про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради. В подальшому депутати проголосували за розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради більшістю голосів.
Отже, враховуючи викладене, суди дійшли обґрунтованого висновку, що звільнення позивача проведено відповідно до норм чинного законодавства, в порядку та в спосіб передбачений законом, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Позовні вимоги щодо стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди є похідними від решти позовних вимог, а тому також не підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 224 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та в порядку, визначеними статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
Судді
Ємельянова В.І.
Заїка М.М.
Рецебуринський Ю.Й.