ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
23 липня 2015 року м. Київ К/9991/81562/12
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, судді Горбатюка С.А. (доповідач), Суддів Мороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом Львівського обласного кооперативного міжгосподарського об'єднання по агропромисловому будівництву "Львівоблагропромбуд" (далі - Кооперативне об'єднання "Львівоблагропромбуд") до Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії за касаційною скаргою Львівської міської ради на постанову Галицького районного суду м. Львова від 15 грудня 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2012 року
в с т а н о в и л а :
У липні 2011 року Кооперативне об'єднання "Львівоблагропромбуд" у Галицькому районному суді м. Львова пред'явило позов до Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що згідно з рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 24 вересня 1987 року № 418 (із змінами, внесеними рішенням від 16 червня 1988 року № 218 та від 12 грудня 1997 року № 753) та на підставі ухвали Львівської міської ради від 25 жовтня 2007 року № 1236 "Про погодження Львівському обласному кооперативному міжгосподарському об'єднанню по агропромисловому будівництву "Львівагропромбуд" місця розташування та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розі вул. Варшавської-Соснової у м. Львові" позивачем у 2007-2008 роках розроблено, погоджено у встановленому законом порядку та подано на затвердження Львівській міській раді проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Варшавській-Сосновій у м. Львові для будівництва багатоквартирного житлового будинку.
Підприємство неодноразово зверталося до відповідача із клопотаннями про затвердження вказаного проекту землеустрою, однак останній ухиляється від розгляду по суті питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Просив зобов'язати відповідача розглянути на сесії та прийняти рішення щодо надання у користування Кооперативному об'єднанню "Львівоблагропромбуд" земельної ділянки площею 0,5058 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку, що на розі вул. Варшавська-Соснова в м. Львові.
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 15 грудня 2011 року, залишеною без зміни ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2012 року, позовні вимоги Кооперативного об'єднання "Львівоблагропромбуд" задоволено в повному обсязі.
Зобов'язано Львівську міську раду розглянути на сесії Львівської міської ради питання щодо надання земельної ділянки площею 0,5058 га на розі вул. Варшавської-Соснової у м. Львові у користування Кооперативному об'єднанню "Львівоблагропромбуд" для будівництва багатоквартирного житлового будинку та прийняти рішення по суті питання.
Посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, Львівська міська рада просить скасувати рішення судів та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 24 вересня 1987 року № 418 (із змінами внесеними рішеннями виконавчого комітету від 16 червня 1988 року № 218 та від 12 грудня 1997 року № 753) Львівському обласному агропромисловому комітету (правопопередник Кооперативного об'єднання "Львівоблагропромбуд") надано дозвіл на проектування та будівництво житла по вул. Варшавській-Сосновій у м. Львові. З метою реалізації права землекористування позивач звернувся до Львівської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки з подальшою її передачею в оренду для будівництва багатоквартирного житлового будинку.
Ухвалою Львівської міської ради від 25 жовтня 2007 року Кооперативному об'єднанню "Львівоблагропромбуд" погоджено місце розташування земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5140 га на розі вул. Варшавської-Соснової в м. Львові з передачею в оренду терміном на 10 років для будівництва багатоквартирного житлового будинку за рахунок земель житлової та громадської забудови. Пунктом 2 зазначеної ухвали позивача зобов'язано подати в тримісячний строк у встановленому порядку проект відведення земельної ділянки для затвердження міською радою.
На замовлення позивача та на підставі договору від 05 листопада 2007 року № 05/11/07-01 ліцензованою землевпорядною організацією - Приватним підприємством "Земсервіс" виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який погоджено з усіма контролюючими державними органами.
Згідно з висновком державної експертизи землевпорядної документації від 01 серпня 2008 року № 1978 представлений на державну землевпорядну експертизу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5058 га на розі вул. Варшавської-Соснової у м. Львові у користування Кооперативному об'єднанню "Львівоблагропромбуд" для будівництва багатоквартирного житлового будинку відповідає вимогам чинного законодавства України та діючим нормативно-технічним документам.
Позивач неодноразово звертався до Львівської міської ради із клопотанням про затвердження проекту відведення земельної ділянки з подальшою її передачею в оренду для будівництва багатоквартирного житлового будинку, зокрема з листами від 17 вересня 2008 року № 01/185 (вхідний № ЛМР 5-11005 від 18 вересня 2008 року), від 07 червня 2010 року № 01/70 (вхідний № ЛМР 5-7029 від 14 червня 2010 року), від 14 вересня 2010 року № 01/123 (вхідний № ЛМР 2-10354 від 16 вересня 2010 року), від 01 лютого 2011 року № 01/114 (вхідний № ЛМР 2-1055 від 01 лютого 2011 року).
На перше звернення 17 вересня 2008 року відповідачем підготовлено проект ухвали Львівської міської ради, який погоджений та завізований відповідними комісіями і управліннями Львівської міської ради, і питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва багатоповерхового будинку 03 грудня 2009 року винесено на сесію Львівської міської ради, однак, рішення прийнято не було.
Востаннє позивач звернувся до Львівської міської ради з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки 14 червня 2011 року (вхідний № 5-7029 від 14 червня 2011 року), однак у відповідь отримав лист-відмову Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування Львівської міської ради від 21 червня 2011 року № 2403-3вих-812.
Відмовляючи у задоволенні клопотання Управління послаплося на те, що позивачем пропущено двохрічний строк, передбачений абзацом 3 пункту 1 розділу X "Перехідних положень" Земельного кодексу України (2768-14)
, протягом якого прийняте відповідачем до 01 січня 2008 року рішення про погодження позивачу місця розташування земельної ділянки по вул. Варшавська-Соснова у м. Львові зберігало чинність до 15 жовтня 2010 року. За висновком Управління у зв'язку із втратою чинності рішенням Львівської міської ради від 25 жовтня 2007 року № 1236 питання про надання спірної земельної ділянки в користування може бути вирішено виключно у спосіб проведення земельних торгів (аукціонів).
Задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про те, що позивачем із дотриманням вимог чинного законодавства та у повному обсязі виконано вимоги ухвали Львівської міської ради від 25 жовтня 2007 року "Про погодження Кооперативному об'єднанню "Львівоблагропромбуд" місця розташування та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розі вул. Варшавської-Соснової у м. Львові", а відтак розроблений проект землеустрою щодо відводу земельної ділянки підлягає розгляду на сесії Львівської міської ради із ухваленням з цього питання відповідного рішення радою.
Львівська міська рада протиправно не розглянула по суті проект землеустрою та не прийняла рішення щодо надання або про відмову в наданні земельної ділянки.
Така правова позиція судів є правильною, оскільки вона ґрунтується на повно та всебічно встановлених обставинах справи та відповідає вимогам чинного законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною другою статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Згідно з частиною шостою статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Відповідно до частин 10 та 11 статті 123 цього ж Кодексу підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. Законом України від 29 червня 2010 року № 2367-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання у сфері будівництва житла" (2367-17)
внесено зміни у Закон № 509-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву" (509-17)
, та пункт 3 Закону № 509-17 (509-17)
викладено в такій редакції: "Прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, а розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглядаються в установленому законом порядку. Передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів)".
Тобто, необхідними і достатніми передумовами для передачі в оренду земельних ділянок із земель державної та комунальної власності без проведення земельних торгів (аукціонів) є: 1) прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року; 2) розроблення, відповідно до цих рішень, проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок протягом двох років з дня набрання чинності Законом № 509-VІ (509-17)
.
Матеріалами справи підтверджені звернення Кооперативного об'єднання "Львівоблагропромбуд" до відповідача у 2008 році, тобто до спливу дворічного строку з дня набрання чинності Законом № 509-VI (509-17)
, із заявою про затвердження відповідного проекту.
Разом з тим, матеріали справи не містять у собі доказів того, що Львівською міською радою, за наявності всіх документів, розглянуто по суті проект землеустрою та прийнято рішення щодо його затвердження або про відмову у затвердженні та щодо надання земельної ділянки Кооперативному об'єднанню "Львівоблагропромбуд".
З урахуванням цього суди правильно зобов'язали Львівську міську раду розглянути на сесії відповідне питання та прийняти рішення по суті питання.
Висновки судів є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни судових рішень відсутні.
Доводи касаційної скарги правильність висновків судів та повноту і всебічність встановлення обставин справи не спростовують.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Львівської міської ради залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Галицького районного суду м. Львова від 15 грудня 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2012 року в адміністративній справі за позовом Львівського обласного кооперативного міжгосподарського об'єднання по агропромисловому будівництву "Львівоблагропромбуд" до Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
|
Судді
|
Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.
|