ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.05.2015 р. м. Київ К/800/29322/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Бутенка В.І (доповідач), Олексієнка М.М., Штульман І.В.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа - Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області, про визнання дій неправомірними,
в с т а н о в и в:
У грудні 2012 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії позивачу з 02.11.2010 року, виходячи з розміру грошового забезпечення на посаді заступника начальника Управління - начальника відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області з урахуванням посадового окладу в розмірі 1910,00 грн.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28 грудня 2012 року позовні вимоги за період з 02.11.2010 року по 12.06.2012 року залишено без розгляду в зв'язку з відмовою в поновленні строку звернення до суду.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 24 січня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2013 року, даний позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача з урахуванням зміни розміру посадового окладу; зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 13.06.2012 року, виходячи з розміру грошового забезпечення на посаді заступника начальника Управління - начальника відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області з урахуванням посадового окладу в розмірі 1910,00 грн.
В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення цих судів і відмовити в задоволенні позову.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом Голови Служби безпеки України № 820-ос від 18.06.2009 року позивача звільнено з військової служби за п.п. "а" п. 61 та п.п. "б" п. 63 (за станом здоров'я - непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час). На момент звільнення позивач займав посаду начальника відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області..
Відповідно до п. 2 "б" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення організаційно-правових основ запобігання, протидії, припинення корупції і організованої злочинності та виконання комітетами Верховної Ради України контрольних функцій" від 23.10.2009 року (1692-17) пункт 5 ст. 10 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" викладено у наступній редакції "начальники спеціальних підрозділів по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі призначаються на посади і звільняються з посад наказом Голови Служби безпеки України за поданням Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, погодженим з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією і за посадою є заступниками начальників управлінь Служби безпеки України у відповідних регіонах".
Абзацом 1 і 4 пп. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (1294-2007-п) встановлено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 3-7 відсотків нижче від визначеного схемою розміру посадового окладу відповідного керівника.
Згідно з наказом Голови Служби безпеки України від 22.01.2008 року 30/дск, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України № 70/14761 від 30.01.2008 року (z0070-08) та видано на виконання вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України, розмір посадового окладу за новоутвореним найменуванням посади при з'єднанні найменування посад заступника начальника управління і начальника відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю, встановлювався на рівні найвищої посади і складає 1910 грн., що підтверджується довідкою управління Служби безпеки України у Хмельницькій області від 19.11.2012 року.
Частиною 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що перерахунок призначених пенсій військовослужбовцям здійснюється у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Зазначеним законом і постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (393-92-п) передбачено, що при обчисленні пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби, розмір яких визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарні місяці служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією.
Аналізуючи наведені правові норми, колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та у строки, передбачені частиною другою ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", на підставі документів, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення до пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
При таких обставинах колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог, оскільки ці вимоги підтверджені встановленими обставинами справи і наявними в матеріалах справи доказами.
Доводи касаційної скарги зроблених цими судами висновків не спростовують.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що підстав для скасування чи зміни оскаржених судових рішень не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 24 січня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
С у д д і: В.І. Бутенко М.М. Олексієнко І.В. Штульман