СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
|
Справа № 2а-3066/11/0170/12
24.09.12 м. Севастополь
|
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Цикуренка А.С.,
суддів Лядової Т.Р.,
Горошко Н.П.
секретар судового засідання Бражникова Ю.В.
за участю сторін:
представника позивача - Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим- не з'явився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність,
представник відповідача - Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству - Жестовський Лев Борисович, довіреність б/н від 03.01.12
розглянувши апеляційну скаргу Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Котарева Г.М. ) від 20.04.11 у справі № 2а-3066/11/0170/12
за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим (вул. Дзержинського, 30, м. Джанкой, Автономна Республіка Крим, 96100)
до Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству (вул. Леніна, 1, с. Восход, Красногвардійський район, Автономна Республіка Крим, 97020)
про стягнення заборгованості в сумі 18120,44 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.04.2011 адміністративний позов задоволено. Стягнуто з Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків, податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету у сумі 18120,44 грн., на р/р 31111080700130, одержувач Державний бюджет Красногвардійського району УДК в Автономній Республіці Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740494, код платежу 21081400.
Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, стягнути з позивача судові витрати.
У судове засідання з'явився представник відповідача, просив задовольнити апеляційну скаргу, скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.04.2011 та прийняти нове рішення.
Позивач в судове засідання не з'явився про дату, час та місце судового розгляду сповіщені належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомив.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
При викладених обставинах, враховуючи те, що позивач викликався в судове засідання, але в суд не з'явився, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності його представника.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.
Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Пунктом 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Примусове стягнення податкової заборгованості -передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Статтею 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
27.03.09р. посадовими особами позивача проведено документальну перевірку з питань своєчасності сплати збору за геологорозвідувальні роботи Восходненським виробничим управлінням по житлово-комунальному господарству за період з 25.02.08р. по 23.03.09р.
За результатами перевірки встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме порушення на 368 календарних днів граничного строку сплати зазначеного збору, про що складено акт перевірки від 27.03.09р. №379/15-03/30389345 (оборот а.с. 18).
На підставі зазначеного акту перевірки, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення №0001431501/0 від 31.03.09р. на суму 1200,49грн. (оборот а.с. 19).
14.05.09р. посадовими особами позивача проведено документальну перевірку з питань своєчасності сплати збору за геологорозвідувальні роботи Восходненським виробничим управлінням по житлово-комунальному господарству за період з 25.02.08р. по 14.05.09р.
За результатами перевірки встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме порушення на 442 календарних дні граничного строку сплати зазначеного збору, про що складено акт перевірки від 14.05.09р. №675/15-03/30389345 (оборот а.с. 20).
На підставі зазначеного акту перевірки, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення №0002111501/0 від 14.05.09р. на суму 953,45грн. (оборот а.с. 21).
07.09.09р. посадовими особами позивача проведено документальну перевірку з питань своєчасності сплати збору за геологорозвідувальні роботи Восходненським виробничим управлінням по житлово-комунальному господарству за період з 20.08.07р. по 07.09.09р.
За результатами перевірки встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме порушення на 714 календарних днів граничного строку сплати зазначеного збору, про що складено акт перевірки від 07.09.09р. №1217/15-03/30389345 (оборот а.с. 22).
На підставі зазначеного акту перевірки, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення №0003681501/0 від 07.09.09р. на суму 1341,95грн. (оборот а.с. 23).
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідачем у порядку ч.1 ст. 71 КАС України не надано доказів оскарження податкових повідомлень-рішень або їх скасування. Матеріали справи свідчать про те, що відповідач має заборгованість зі сплати штрафних санкцій на суму 3495,89 грн., яка підлягає стягненню.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в цей частині.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації.
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Єдині правила обчислення і справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету встановлені Порядком встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету та його справляння, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 року № 115 (115-99-п)
(далі -Порядок № 115).
Відповідно до п.1 Порядку №115 (115-99-п)
Збір за виконані геологорозвідувальні роботи справляється з надрокористувачів незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалини на раніше розвіданих родовищах, а також на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах з попередньо оціненими запасами, які за згодою заінтересованих надрокористувачів передані їм для промислового освоєння.
Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин.
Збір сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору.
Надрокористувачі сплачують авансові квартальні внески збору до 20 числа третього місяця звітного кварталу і до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом, у розмірі однієї третини суми збору, визначеної у попередньому розрахунку(п.131 Порядку №115 (115-99-п)
).
Згідно з п. 15 Порядку № 115 (115-99-п)
надрокористувачі несуть відповідальність за правильність обчислення збору за виконані геологорозвідувальні роботи, повноту і своєчасність його внесення до державного бюджету, а також за правильність обчислення і своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків.
Відповідачем до Джанкойської ОДПІ в АР Крим надані розрахунки збору за геологорозвідувальні роботи за період з 1 кварталу 2009 року по 2 квартал 2010 року на загальну суму 14624,55грн. (а.с. 24-37).
В судове засідання апеляційної інстанції відповідачем надані докази своєчасної сплати збору за геологорозвідувальні роботи за період з 1 кварталу 2009 року по 2 квартал 2010 року. (а.с.67-90)
Так за 1 квартал 2009р. по розрахунку плати за геологорозвідувальні роботи №7855 від 30.04.2009р. сума збору склала 2345,05грн. Платіжним дорученням №174 від 12.05.2009р. відповідач сплатив вказану суму, граничний термін сплати 20.05.2009р.
За 2 квартал 2009р. по розрахунку плати за геологорозвідувальні роботи №15055 від 30.07.2009р. сума збору склала 2469,13 грн. Платіжним дорученням №300 від 03.08.2009р. відповідач сплатив вказану суму, граничний термін сплати 19.08.2009р.
За 3 квартал 2009р. по розрахунку плати за геологорозвідувальні роботи №21712 від 30.10.2009р. сума збору склала 3456,46грн. Платіжним дорученням №410 від 02.11.2009р. відповідач сплатив вказану суму, граничний термін сплати 19.11.2009р.
За 4 квартал 2009р. по розрахунку плати за геологорозвідувальні роботи №28277 від 01.02.2009р. сума збору склала 1453,14грн. Платіжним дорученням №29 від 11.02.2010р. відповідач сплатив вказану суму, граничний термін сплати 19.02.2010р.
За 1 квартал 2010р. по розрахунку плати за геологорозвідувальні роботи №8613 від 11.05.2010р. сума збору склала 1691,49 грн. Зазначена сума відповідачем не сплачена.
За 2 квартал 2010р. по розрахунку плати за геологорозвідувальні роботи №№ 14925, 14927 від 30.08.2010р. сума збору склала 601,58грн. і 2607,73грн. відповідно. Платіжним дорученням №247 від 04.08.2010р. відповідач сплатив вказану суму, граничний термін сплати 19.08.2010р.
Таким чином, за 1 квартал 2010р. по розрахунку плати за геологорозвідувальні роботи відповідачем не сплачена сума збору в розмірі 1691,49 грн.
Позовні вимоги в частині стягнення збору за геологорозвідувальні роботи за 1-4 квартали 2009р. та 2 квартал 2010р. в сумі 12933,09грн. не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем представленні докази сплати наведених сум.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову. У ст. 202 КАС України наведені підстави для скасування постанови.
Колегія судів ухвалює нову постанову, у зв'язку з порушенням судом першої інстанції норм матеріально права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству задовольни частково.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.04.11 у справі № 2а-3066/11/0170/12 скасувати в частині задоволення позову, щодо стягнення коштів по збору за геологорозвідувальні роботи за 1-4 квартали 2009р. та 2 квартал 2010р. в сумі 12933,09грн.
В цій частині прийняти нову постанову
У задоволенні позову в частині стягнення збору за геологорозвідувальні роботи за 1-4 квартали 2009р. та 2 квартал 2010р. в сумі 12933,09грн. відмовити
В іншої частині постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.04.11 у справі № 2а-3066/11/0170/12 залишити без змін
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення рішення в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 01 жовтня 2012 р.
|
Головуючий суддя
Судді
|
підпис А.С. Цикуренко
підпис Т.Р.Лядова
підпис Н.П.Горошко
|
З оригіналом згідно
Головуючий суддя А.С. Цикуренко