ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2015 року м. Київ К/9991/16695/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С.Я.
Конюшка К.В.
Розваляєвої Т.С.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою комунального підприємства Обухівської міської ради "Обухівтеплотрансбуд" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2012 року у справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Київській області до комунального підприємства Обухівської міської ради "Обухівтеплотрансбуд" про стягнення економічних санкцій,-
в с т а н о в и л а :
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011 року залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2012 року позов Державної інспекції з контролю за цінами в Київській області задоволено. Стягнуто з комунального підприємства Обухівської міської ради "Обухівтеплотрансбуд" на користь Державного бюджету України необґрунтовано одержану виручку та штраф в розмірі 361 909 грн. 95 коп.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, відповідач звернувся з касаційною скаргою та просить їх скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, КП Обухівської міської ради "Обухівтеплотрансбуд" зареєстровано як юридична особа, видами діяльності якої є будівництво місцевих трубопроводів, ліній зв'язку та енергопостачання, організація перевезення вантажів та інше.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Київській області проведено планову перевірку Комунального підприємства Обухівської міської ради "Обухівтеплотрансбуд" з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів за період з 1 травня 2010 року по 31 травня 2011 року, за результатами якої складено акт від 10 червня 2011 р. № 275.
В ході проведеної перевірки встановлено порушення відповідачем:
- вимог п. 3 "Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів", затвердженого наказом Міністерства економіки України від 07 березня 2007 р. № 67 (z0222-07) а саме, відкориговані тарифи відповідачем затверджені без висновку Держінспекцією цін в Київській області;
- вимоги п. 16 "Адміністративні витрати" постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання горячої води" від 10 липня 2006 р. № 955 (955-2006-п) , а саме, відповідачем було включено адміністративні витрати до тарифів у розмірі 13,46% до планової виробничої собівартості, що перевищує 5%, в результаті чого підприємство за період з 01 вересня 2010р. по 30 квітня 2011 р. необґрунтовано отримало виручку в розмірі 108807,16 грн.;
- при розрахунку планового кошторису витрат по транспортуванню теплової енергії та підігріву води на 2010 рік відповідачем включено до тарифів 10% до планової виробничої собівартості, що перевищує 5% відповідно до вимог чинного законодавства, в результаті чого за період з 01 червня 2010р. по 31 серпня 2010 р. необґрунтовано отримана виручка склала 11829,49 грн.
На підставі даного акту позивачем прийнято рішення від 16 червня 2011 року № 105 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 361909,95 грн., з яких 120636,65 грн. - сума необґрунтовано отриманої виручки, 241273,30 грн. - штрафні санкції.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій вірно вказали, що відповідачем не надано доказів того, що прийняте рішення оскаржувалось та було скасовано. Тому, вищевказане рішення є чинним та підлягає виконанню. При цьому, в добровільному порядку рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Київській області від 16 червня 2011 року № 105 відповідачем не виконано.
На підставі вимог Закону України від 3 грудня 1990 року № 507-XІІ "Про ціни і ціноутворення" (507-12) (далі - Закон № 507-XІІ (507-12) ) державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на товари та послуги встановлюються державними органами України.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій вірно встановлені обставини справи, судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається. Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу комунального підприємства Обухівської міської ради "Обухівтеплотрансбуд" залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України.
Судді: