Львівський апеляційний адміністративний суд
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2012 р. Справа № 130662/11/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Багрія В.М., Старунського Д.М.
з участю секретаря судового засідання Прухницької Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011р. по справі за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного управління юстиції у Львівській області, Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, треті особи Відкрите акціонерне товариство Державний ощадний банк України, Філія Львівське обласне управління відкритого акціонерного товариства "Ощадбанк" про визнання дій протиправними, -
в с т а н о в и л а :
20.09.2011р. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати дії державного виконавця у виконавчому провадженні ВП №28472293 протиправними, визнати платіжну вимогу №487 від 13.09.2011 року недійсною та зобов'язання її відкликати.
В обґрунтування своїх вимог посилалась на те, що державним виконавцем ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області в порушення ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" 02.09.2011 року винесено постанову ВП №28472293 про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа №2а-1169/10, виданого Галицьким районним судом м.Львова 29.08.2011 року у справі про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 заборгованість по пенсійному забезпеченню за період з 01.01.2010 року по 30.12.2010 року в розмірі 113059,41 грн. Позивач зазначає, що у виконавчому листі відсутні дата, номер рішення, відповідно до якого видано виконавчий документ, ідентифікаційний код боржника та ідентифікаційний номер стягувача. А у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець повинен відмовити у відкритті виконавчого провадження. Державному виконавцю надано право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, розміщені на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, що призведе до ряду негативних наслідків. Вважає, що органи державної виконавчої служби не мають права списувати кошти з рахунків боржників у позасудовому порядку. Примусове списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України, здійснюється в установленому порядку.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011р. в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права, не повного і не належного дослідження доказів позивач, подав апеляційну скаргу.
Вимоги апеляційної скарги мотивує тим, що у підрозділі примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області знаходиться на виконанні виконавчий лист №2а-1169/10, виданий 29.08.2011 Галицьким районним судом м.Львова про стягнення з головного управління ПФУ у Львівській області на користь ОСОБА_1 заборгованості по пенсійному забезпеченню за період з 01.01.201р по 30.12.2010 в розмірі 113059,41 (сто тринадцять тисяч п'ятдесят дев'ять) грн. сорок одну коп.
02.09.2011 державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
Згідно ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції Закону України від 04.11.2010 №2677 (2677-17) , який набрав чинності з 09.03.2011) примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом (606-14) . Відповідно до цього Закону (606-14)
підлягають виконанню державною виконавчою службою виконавчі листи, що видаються судами.
Ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) - визначені обов'язкові вимоги до виконавчого документа.
Дане виконавче проваджений відкрите з порушенням норм матеріального та процесуального права. Державним виконавцем порушені норми Закону (606-14) . Зокрема, у виконавчому документі відсутні дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано виконавчий документ, ідентифікаційний номер стягувача та ідентифікаційний код боржника. У разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження - п.6 ч.1 ст.26 Закону.
Згідно із Законом-2677 (2677-17) державному виконавцю надано право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, розміщені на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, Виходячи зі змісту Цивільного кодексу України (435-15) та Закону України "Про банки і банківську діяльність" (2121-14) , органи державної виконавчої служби не мають права списувати кошти з рахунків боржників у позасудовому порядку.
Примусове списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти
Державного бюджету України та місцевих бюджетів або бюджетних установ, здійснюється органами Державного казначейства України в порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.
Відкриті управлінням рахунки у філії Львівського обласного управління ВАТ «Ощадбанк» призначені для виконання покладених на управління завдань, функцій та обов'язків відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України "Про утворення головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах» №11-2 від 27.06.2002р. (z0582-02) зокрема: для зарахування страхових внесків у розмірі 1-5 відсотків, утриманих із сум доходу у вигляді заробітної плати, інших виплат та винагород, нарахованих (виплачених) застрахованими особами. Бюджетні рахунки по акумулюванню коштів Державного бюджету; рахунок на якому, обліковують кошти для обліку обов'язкових платежів до бюджету Пенсійного фонду України.
Для зарахування страхових внесків у розмірі 32,4% та 42% нарахованих за період з 01.01.2004року. Поточні рахунки по акумулюванню коштів від збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів.
Поточні рахунки для фінансування пенсійних виплат кошти по сплаті вартості наданих послуг з розрахунково-касового обслуговування в розрізі, який визначається згідно з Поточний рахунок на утримання апарату управління. Списання коштів з рахунків управління призведе до ряду негативних наслідків, серед яких: невиплата працівникам управління заробітної плати, що являється порушенням трудового законодавства; несплата податків в Держбюджет, в соціальні фонди; несплата комунальних платежів, орендної плати тощо, що підпадає під дію адміністративного та кримінального кодексів України, якими передбачена відповідальність за невиконання зазначених зобов'язань.
Відповідно до ч.2 ст. 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі-Закон 1058) кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України.
Стаття 73 Закону-1058 передбачає, що кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату пенсій і передбачених тільки цим Законом (1058-15) . Тобто, трудових пенсій. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом (1058-15) .
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.
Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, який підтримав апеляційну скаргу, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції Львівській області Шестаком О.В. 02.09.2011 року було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №28472293 на примусове виконання виконавчого листа №2а-1169/10, виданого Галицьким районним судом м.Львова 29.08.2011 року у справі про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 заборгованість по пенсійному забезпеченню за період з 01.01.2010 рої по 30.12.2010 року в розмірі 113059,41 грн. Пунктом 2 постанови про відкриття виконавчого провадження, боржника зобов'язано виплатити стягувану суму боргу у відповідності з судовим рішенням у строк до 09.09.2011 року.
Рішення Галицького районного суду м.Львова у справі №2а-1169/10 набрало законної сили 09.01.2011 року.
13.09.2011 року державним виконавцем було сформовано платіжну вимогу №487 та скеровано її на виконання до філії Львівського обласного управління ВАТ "Ощадбанк" для виконання.
Платіжним доручення №4432 від 22.09.2011 року кошти в сумі 113059,41 грн. були перераховані стягувачу ОСОБА_1
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги про визнання неправомірними дій державного виконавця у виконавчому провадженні ВП№28472293 задоволенню не підлягають, оскільки державний виконавець Шестак О.В., вчиняючи дії з примусового виконання рішення Галицького районного суду м.Львова від 29.12.2010 року, діяв відповідно до вимог ст. 11, 19, 25 Законом України "Про виконавче провадження" та Інструкції про проведення виконавчих дій, а саме: зобов'язаний вживати передбачених цим Законом (606-14) заходів примусового виконання рішень, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Здійснює заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі про примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Щодо вимог позивача про визнання платіжної вимоги № 487 від 13.09.2011 року недійсною та зобов'язання державного виконавця відкликати її, то судом першої інстанції правильно зазначено, що платіжна вимога в повній мірі відповідає встановленім формі, у ній зазначені всі необхідні для перерахування коштів реквізити.
Кошти, на підставі вказаної вимоги, були перераховані стягувачу - ОСОБА_1, що стверджується платіжним дорученням № 4432 від 22.09.2011 року.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що узгоджується з положеннями ст. 3 КАС України, і воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011р. по справі №2а-10321/11/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик Судді: В.М.Багрій Д.М.Старунський
Повний текст виготовлено 21.09.12р.