ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.03.2015 р. К/800/40288/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ємельянової В.І.
Рецебуринського Ю.Й., Стародуба О.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 травня 2013 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2013 року по справі № 686/6236/13-а
за позовом ОСОБА_4
до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому (далі - Управління)
про перерахунок пенсії
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Управління про визнання протиправними дій відповідача щодо виключення при перерахунку пенсії із суми заробітньої плати позивача премії, яка виплачувалась їй за надання громадянам додаткових послуг правового та технічного характеру відповідно до статті 19 Закону України "Про нотаріат".
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 травня 2013 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління щодо перерахунку пенсії позивачу, шляхом виключення із заробітної плати премії, яка виплачувалась за надання громадянам додаткових послуг правового та технічного характеру відповідно до статті 19 Закону України "Про нотаріат".
Зобов'язано відповідача виплачувати пенсію позивачу, призначену з 19 лютого 2011 року відповідно до довідки Головного управління юстиції у Хмельницькій області про заробітну плату та здійснити компенсацію ОСОБА_4 втрати частини пенсії за період з 1 січня 2013 року по 16 травня 2013 року у розмірі 10849,67 грн.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2013 року рішення суду першої інстанції змінено, абзац третій резолютивної частини постанови викладено в наступній редакції: "Зобов'язати Управління з 1 січня 2013 року виплачувати ОСОБА_4 пенсію, відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (3723-12) (далі - Закон № 3723-ХІІ (3723-12) ), з врахуванням премії за надання громадянам додаткових послуг правового та технічного характеру відповідно до Закону України "Про нотаріат" (3425-12) , з врахуванням виплачених сум".
В іншій частині постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 травня 2013 року залишено без змін.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, Управління подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, доводи касаційної скарги, суд касаційної інстанції вважає, що скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 до досягнення пенсійного віку працювала на посаді державного нотаріуса.
З 19 лютого 2011 року позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону № 3723-ХІІ (3723-12) .
При здійсненні перерахунку відповідачем виключено із суми заробітньої плати премії, яка виплачувалась їй за надання громадянам додаткових послуг правового та технічного характеру.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_4, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що виплачені позивачу суми премії за надання громадянам додаткових послуг правового та технічного характеру є складовою частиною заробітної плати, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а відтак відсутні підстави для не включення її у заробітну плату для розрахунку пенсії.
Суд касаційної інстанції погоджується з таким висновком судів поперердніх інстанцій, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 1 жовтня 2008 року № 614-VI "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат" (614-17) державні нотаріуси в частині оплати праці та пенсійного забезпечення прирівнюються до державних службовців відповідних категорій. Стаж роботи державних нотаріусів у державних нотаріальних конторах зараховується до стажу державної служби.
Згідно статті 37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в залежності від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР (108/95-ВР) ) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що премія за надання громадянам додаткових послуг правового та технічного характеру входила до системи оплати праці нотаріуса.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій, встановивши фактичні обставини та аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, дійшли висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4
Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують і не дають підстав вважати, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому залишити без задоволення.
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 травня 2013 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
Судді
Ємельянова В.І.
Рецебуринський Ю.Й.
Стародуб О.П..