bКИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а/2570/2181/12 
Головуючий у 1-й інстанції: Баргаміна Н.М.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
У Х В А Л А
Іменем України
"18" вересня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бужак Н. П.
суддів: Костюк Л.О., Твердохліб В.А.
при секретарі: Савін І.В.
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Менський дитячий оздоровчий комплекс "Казковий-2" на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Менський дитячий оздоровчий комплекс "Казковий-2" до Відділу Держкомзему у Менському районі Головного Управління Держкомзему у Чернігівській області, Менської районної державної адміністрації. Відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Менської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Казковий-2" звернулося до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу Держкомзему у Менському районі Головного Управління Держкомзему у Чернігівській області, Менської районної державної адміністрації. Відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Менської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Не погоджуючись із зазначеним рішення суду Товариство з обмеженою відповідальністю "Казковий-2" подало апеляційну скаргу в якій просить постанову Чернігівського окружного адміністративного суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернувся до відділу Держкомзему у Менському районі з заявами № 2 від 03.02.2012 року та № 3 від 03.02.2012 року про погодження технічної документації про передачу в оренду земельної ділянки та про визначення кадастрового номера земельної ділянки, яка розташована за адресою: Чернігівська область, м. Meна, урочище Остреч, № 5, площею 8,45 га.
Листом від 10.02.2012 року № 37 Відділом Держкомзему у Менському районі надано позивачу відповідь, що в технічній документації відсутнє розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, відсутні висновки та погодження водних ресурсів та екології. Також зазначено, що на земельну ділянку площею 8,45 га, за адресою: Чернігівська область, м. Мена, урочище Остреч, № 5 розроблявся проект землеустрою по відводу в оренду ТОВ Менський дитячий оздоровчий комплекс «Казковий-2», який проходив обов'язкову державну землевпорядну експертизу в Держкомземі України і був повернутий на доопрацювання.
25.05.2012 року позивач звернувся з листом до Голови Менської районної адміністрації Соломко Л.В. в якому просив вирішити питання на земельній районній комісії про погодження технічної документації із землеустрою, що посвідчують право оренди на земельну ділянку TOB Менський дитячий оздоровчий комплекс «Казковий-2» за межами населеного пункту в урочищі Остреч № 5.
Рішенням комісії від 29.05.2012 року з вибору земельних ділянок, позивачу відмовлено в погодженні технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку TOB Менський дитячий оздоровчий комплекс «Казковий-2», в зв'язку з тим, що технічна документація не містить дозволу Чернігівської обласної державної адміністрації на її розробку.
Листом від 05.06.2012 року № 01-14/516 позивача було повідомлено про прийняте рішення.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо відмови в задоволені позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначено у Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2006 року № 677 (677-2004-п) (далі Порядок).
Згідно з пунктами 9 та 10 Порядку (677-2004-п) проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» обов'язковій державній експертизі підлягають, зокрема, проекти землеустрою щодо відведення земель рекреаційного призначення.
Як вбачається з копії довідки про наявність земельних угідь за формою 6 ЗЕМ земельна ділянка, яку позивач бажає отримати в оренду площею 8.45 га, відноситься до рекреаційного призначення.
Пунктом 11 Порядку (677-2004-п) встановлено, що після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить падання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Згідно з нормами, що регулюють загальний порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування (стаття 123 Земельного кодексу України) розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка передається в оренду для обслуговування дитячого оздоровчого комплексу, не може бути погоджений суб'єктом, уповноваженим надавати земельну ділянку за відсутності позитивного висновку відповідного органу земельних ресурсів. Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.11.2004 року № 434 (z1470-04) , затверджений Порядок погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, який визначає механізм погодження природоохоронними органами вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, місць розташування об'єктів та проектів відведення земельних ділянок щодо усіх категорій земель незалежно від форм власності чи користування.
Відповідно до частини третьої статті 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього середовища і використання природних ресурсів визначені спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких віднесено здійснення зазначених функцій.
Отже, проект відведення земельної ділянки підлягає погодженню з відповідним державним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Таким чином, забезпечується дотримання природоохоронного законодавства, а також забезпечується контроль за реалізацією державної політики у галузі використання та охорони земель.
Як встановлено в суді першої інстанції, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за наслідками проведення обов'язкової державної експертизи був повернутий на доопрацювання, а також не був погоджений державним органом виконавчої влади з питань екології.
За таких обставин, у Комісії з вибору земельних ділянок були відсутні законні підстави для прийняття позитивного висновку щодо погодження проекту землеустрою.
У відповідності до, вимог частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім земельних ділянок із земель державної власності сільськогосподарського використання; ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі гоню), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.
Статтею 123 Земельного кодексу України передбачено, то надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (па місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради. Кабінету Міністрів України. Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення, До клопотання долаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається матеріалах технічної документації відсутній дозвіл Чернігівської обласної державної адміністрації на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який відповідно до статті 123 Земельного кодексу України є передумовою для розроблення землевпорядною організацією, що має відповідний дозвіл (ліцензію), проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно пункту 10-1 Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 року № 749 (749-2010-п) , кадастровий номер земельної ділянки визначається за результатами складення документації із землеустрою до її погодження та прийняття рішення про падання земельної ділянки у власність (користування) в установленому порядку,
Таким чином, оскільки технічна документація розроблена державним підприємством «Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»без відповідного розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації, тобто безпідставно, що суперечить чинному законодавству, тому дії відповідачів щодо не погодження технічної документації та не визначення кадастрового номеру земельній ділянці є правомірними.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що надані відділом Держкомзему у Менському районні Чернігівської області пояснення від 14.09.2012 року не приймаються до уваги, оскільки відсутній підпис особи, яка їх подала, а саме начальника відділу В.М. Кочубей.
Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а судом правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Казковий-2»залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України у порядку та строки, визначені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя Бужак Н.П. Судді: Костюк Л.О. Твердохліб В.А.
Повний текст виготовлено: 24 вересня 2012 року.