ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" січня 2015 р. м. Київ К/800/13170/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Головчук С.В., Ліпського Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом прокурора Новосанжарського району Полтавської області до Малоперещепинської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою Малоперещепинської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2014 року,
встановив:
У жовтні 2013 року прокурор Новосанжарського району Полтавської області звернувся з позовом до Малоперещепинської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області про визнання протиправним і скасування рішення від 24.09.2013 р. "Про розгляд подання прокурора Новосанжарського району щодо дострокового припинення повноважень на виборній посаді сільського голови ОСОБА_4", зобов'язання прийняти до відома факт набрання законної сили постановою Новосанжарського районного суду від 14.05.2013 р. про притягнення Малоперещепинського сільського голови ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-9 КУпАП, зобов'язання повторно розглянути питання про дострокове припинення повноважень на виборній посаді сільського голови Малоперещепинської сільської ради ОСОБА_4 у зв'язку із вчиненням ним корупційного правопорушення та прийняття рішення у відповідності до вимог Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) і "Про засади запобігання та протидії корупції" (3206-17) .
Позов обґрунтував тим, що під час прийняття оскаржуваного рішення про залишення на посаді сільського голови ОСОБА_4 відповідач не врахував положення Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) та "Про засади запобігання і протидії корупції" (3206-17) , згідно з якими повноваження сільського голови вважаються достроково припиненими у разі набрання законної сили судовим рішенням про притягнення його до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2013 року відмовлено в задоволенні позову.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2014 року скасовано постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення тридцять третьої сесії шостого скликання Малоперещепинської сільської ради від 24.09.2013 р. та зобов'язання відповідача повторно розглянути питання про дострокове припинення повноважень на виборній посаді сільського голови Малоперещепинської сільської ради ОСОБА_4 Ухвалено в цій частині нове рішення про задоволення позову. В решті постанову окружного суду залишено без змін.
У касаційній скарзі Малоперещепинська сільська рада просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову. Зазначає, що апеляційним судом не враховані положення частини другої статті 22 Закону України "Про засади запобігання та протидії корупції", якими передбачено дострокове припинення повноважень особи лише в разі притягнення її до відповідальності за корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених цим Законом, тоді як сільського голову притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення обов'язку щодо вжиття передбачених законом заходів у разі виявлення корупційного правопорушення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судами встановлено, що постановою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 14.05.2013 р., яка набрала законної сили 24.05.2013 р., сільського голову Малоперещепинської сільської ради Новосанжарського району ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого статтею 172-9 КУпАП, з накладенням на нього штрафу на користь держави в розмірі 850 грн. Корупційне правопорушення полягало у невжитті ОСОБА_4 як сільським головою заходів щодо припинення і повідомлення спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції про вчинене депутатами Малоперещепинської сільської ради ОСОБА_5 і ОСОБА_6 корупційне правопорушення у вигляді неподання декларації про доходи за 2011 рік.
04.06.2013 р. прокурор Новосанжарського району звернувся до сесії Малоперещепинської сільської ради щодо розгляду питання про дострокове припинення повноважень Малоперещепинського сільського голови ОСОБА_4
Розглянувши подання прокурора, Малоперещепинська сільська рада прийняла рішення від 18.06.2013 р., яким визнала безпідставним і недоречним дострокове припинення повноважень на виборній посаді сільського голови ОСОБА_4, пославшись те, що останній сплатив адміністративний штраф, провів більш детальне вивчення Закону України "Про засади запобігання та протидії корупції" (3206-17) , у вчиненому правопорушенні щиро розкаявся і в подальшому подібних правопорушень обіцяв не допускати.
04.07.2013 р. виконуючим обов'язки прокурора Новосанжарського району внесено подання сесії Малоперещепинської сільської ради про скасування рішення від 18.06.2013 р. та зобов'язання повторно розглянути питання про дострокове припинення повноважень на виборній посаді сільського голови Малоперещепинської сільської ради Новосанжарського району ОСОБА_4
За результатами розгляду подання прокурора рішенням Малоперещепинської сільської ради від 29.08.2013 р. скасовано рішення цієї ради від 18.06.2013 р., а рішенням від 24.09.2013 р. ОСОБА_4 залишено на виборній посаді сільського голови Малоперещепинської сільської ради Новосанжарського району.
Відповідно до частини сьомої статті 5 Закону України від 07.04.2011 р. № 3206-VI "Про засади запобігання та протидії корупції", в якій наведено перелік суб'єктів, які здійснюють заходи щодо запобігання і протидії корупції, посадові особи місцевого самоврядування у разі виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про вчинення такого правопорушення працівниками органів місцевого самоврядування зобов'язані у межах своїх повноважень ужити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення спеціально уповноважений суб'єкт у сфері протидії корупції.
Стаття 172-9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка міститься в главі 13-А "Адміністративні корупційні правопорушення" передбачає відповідальність за невжиття передбачених законом заходів посадовою особою місцевого самоврядування у разі виявлення корупційного правопорушення.
В частині другій статті 22 Закону України "Про засади запобігання та протидії корупції" (в редакції Закону від 07.04.2011 р., чинній на момент притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності) зазначалось, що дострокове припинення повноважень особи на виборній посаді у зв'язку з притягненням до відповідальності за корупційне правопорушення здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Конституцією і законами України.
За приписами пункту 3-1 частини першої статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", доповненим згідно із Законом України від 17.05.2012 р. № 4711-VI (4711-17) (в редакції, чинній на момент притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності), повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення.
Із зазначеної підстави повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт (частина сьома статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Отже, набрання законної сили рішенням суду про притягнення сільського голови до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення станом на травень 2013 року було безумовною підставою для дострокового припинення його повноважень і своїм рішенням відповідна рада мала лише взяти до відома зазначений факт.
Водночас Законом України від 14.05.2013 р. № 224-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики" (224-18) , який набрав чинності з 09.06.2013 р., до частини другої статті 22 Закону України "Про засади запобігання та протидії корупції" і пункту 3-1 частини першої статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" внесено зміни шляхом доповнення слів "до відповідальності за корупційне правопорушення" словами "пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції" (3206-17) .
Рішення про відмову в задоволенні позову прокуратури суд першої інстанції мотивував відсутністю рішення ради про дострокове припинення повноважень сільського голови як необхідної умови для звільнення його з виборної посади.
Обґрунтовано визнавши помилковим вказаний висновок окружного суду, апеляційний суд, в свою чергу, послався на положення Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) та "Про засади запобігання і протидії корупції" (3206-17) в редакції до і після змін, внесених згідно із Законом України від 14.05.2013 р. № 224-VII (224-18) , не визначившись, якою редакцію закону слід керуватися при вирішенні питання про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_4 та чи пов'язане вчинене ОСОБА_4 корупційне правопорушення з недотриманням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції" (3206-17) .
Порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права і неповне встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, згідно із статтею 227 КАС України є підставою для скасування ухваленого ним судового рішення і направлення справи на новий апеляційний розгляд.
Керуючись статтями 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Малоперещепинської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області задовольнити частково.
Скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2014 року та направити справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді:
Черпак Ю.К.
Головчук С.В.
Ліпський Д.В.