ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2014 року м. Київ К/800/6289/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В. Леонтович К.Г., Маслія В.І., провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою державного підприємства "Держекоінвест" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 травня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2014 року у справі за позовом державного підприємства "Держекоінвест" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області, про визнання протиправною та скасування постанови, -
в с т а н о в и л а:
Державне підприємство "Держекоінвест" звернулось в суд з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови від 28.02.2013 року № 239.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач повідомив відповідачу про зміну відповідальної особи на проведення авторського нагляду та подав відповідачу відповідну декларацію, а постанова містить помилку в найменуванні відповідача - замість "Державне" вказано "Дочірнє".
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 травня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2014 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, державне підприємство "Держекоінвест" звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та направити справу на новий розгляд.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, відповідно до направлення № 16/48 від 22.02.2013 року, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області було проведено перевірку дотримання державним підприємством "Держекоінвест" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, за результатами якої встановлено, що позивачем змінено особу, відповідальну за проведення технічного нагляду, складено протокол за пунктом 9 частини другої статті 2 Закону України "Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності" та винесено акт перевірки від 22.02.2013 року.
Також, 22.02.2013 року відповідачем винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якого позивачу надано місячний термін для усунення виявлених під час перевірки порушень.
28 лютого 2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області на підставі вищезазначених документів винесено постанову № 239 про накладення штрафу в розмірі 5 735,00 грн. за вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Вказана постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності мотивована тим, що позивачем несвоєчасно подано інформацію про зміну відповідальної особи на проведення технічного нагляду з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 та зміну відповідальної особи на проведення технічного нагляду з ОСОБА_6 на ОСОБА_7 відповідно до декларації про початок виконання будівельних робіт № ІФ 08312170891 від 20.09.2012 року.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що оскаржувана постанова винесена правомірно.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно з пунктами 7, 9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 (553-2011-п) , позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій; перевірка виконання суб'єктом господарювання вимог інспекції щодо усунення порушень ліцензіатом ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Як зазначено судами попередніх інстанцій, відповідачем отримано від приватного підприємства "Ампір плюс" повідомлення з проханням виключити з декларації про початок виконання будівельних робіт ОСОБА_6, як відповідальну особу на проведення технічного нагляду, у зв'язку із закінченням угоди між приватним підприємством "Ампір плюс" та позивачем на проведення технічного нагляду, що стало підставою для проведення перевірки.
Колегія суддів зазначає, що таке повідомлення не є за своєю суттю зверненням фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства.
Разом з тим колегія суддів зазначає, що вчинені контролюючим органом процедурні порушення підлягають оцінці з огляду на те, наскільки відповідні порушення вплинули на можливість суб'єкта господарювання захистити свої права під час проведення спірної перевірки, чи вплинули порушення процедури призначення та/або проведення перевірки на встановлення дійсних фактичних обставин.
Статтею 11 Закону України "Про архітектурну діяльність" встановлено, що під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.
Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат. Авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими ними особами. Авторський нагляд здійснюється відповідно до законодавства та договору із замовником.
Згідно з пунктом 11 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011 року (466-2011-п) , у разі коли право на будівництво об'єкта передано іншому замовнику або змінено осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, замовник протягом трьох робочих днів звертається до Інспекції, яка зареєструвала декларацію з повідомленням про зміну даних у зареєстрованій декларації за формою згідно з додатком 3.
Повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації складається у двох примірниках. Один примірник зазначеного повідомлення надсилається до Інспекції і у разі надходження до неї є невід'ємною частиною зареєстрованої декларації, а другий залишається у замовника. Виконання будівельних робіт без подання такого повідомлення не може продовжуватися.
Пунктом 9 частини другої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" встановлено, що суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за неподання чи несвоєчасне подання замовником інформації про передачу права на будівництво об'єкта іншому замовнику, зміну генерального підрядника чи підрядника, осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, відповідальних виконавців робіт, а також інформації про початок виконання підготовчих чи будівельних робіт та про введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта у випадках, коли подання такої інформації є обов'язковим згідно із законодавством, - у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Як зазначено судами попередніх інстанцій, порушення вищезазначеної норми, позивачем не подано до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області повідомлення про зміну відповідальної особи на проведення технічного нагляду з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 та зміну відповідальної особи на проведення технічного нагляду з ОСОБА_6 на ОСОБА_7 відповідно до декларації про початок виконання будівельних робіт № ІФ 08312170891 від 20.09.2012 року, у зв'язку з чим, враховуючи, що порушення дійсно мало місце, незважаючи на процесуальне порушення з боку відповідача щодо підстави проведення перевірки, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для відмови у позові.
Судами попередніх інстанцій вірно зазначено, що допущена відповідачем описка в оскаржуваній постанові відповідача (в написанні форми власності позивача) не вплинуло на правомірність накладення стягнення у вигляді штрафу за допущене позивачем порушення.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу державного підприємства "Держекоінвест" відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 травня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239- 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)