ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
18 грудня 2014 року м. Київ К/800/2643/14
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В. Леонтович К.Г., Маслія В.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою закритого акціонерного товариства "Фінансова компанія Інвестпроект" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06 червня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2013 року у справі за позовом закритого акціонерного товариства "Фінансова компанія Інвестпроект" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Головного управління Служби Безпеки України в Автономній Республіці Крим, Служби Безпеки України про визнання дій протиправними, -
в с т а н о в и л а:
Закрите акціонерне товариство "Фінансова компанія Інвестпроект" звернулось в суд з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Служби Безпеки України, в якому просило: визнати протиправними дій Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за розпорядженням № 01/01/362 від 19.02.2013 року, постановами № 02/02/421 від 27.02.2013 року та № 02/02/505 від 14.03.2013 року, актом № 55-кр-1-е від 14.03.2013 року; визнати протиправними дії Головного управління Служби Безпеки України в Автономній Республіці Крим, Служби Безпеки України за запитом від 19.02.2013 року до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 01/01/362; визнати протиправними акти Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а саме розпорядження № 01/01/362 від 19.02.2013 року, постанови № 02/02/421 від 27.02.2013 року, № 02/02/505 від 14.03.2013 року, № 55-кр-1-е від 25.03.2013 року, визнати протиправними дії Головного управління Служби Безпеки України в Автономній Республіці Крим щодо збору та обробці інформації позивача стосовно його діяльності та фондовому ринку України.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачі перевищують власні повноваження та діють не на підставі закону, а тому їх дії є необґрунтованими, недобросовісними та нерозсудливими.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2013 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, закрите акціонерне товариство "Фінансова компанія Інвестпроект" звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, закрите акціонерне товариство "Фінансова компанія Інвестпроект" зареєстровано 14.02.2007 року виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради у якості юридичної особи за видами діяльності: 65.12.0 інше грошове посередництво (основний), 65.21.0 фінансовий лізинг, 65.22.0 надання кредитів, 65.23.0 інше фінансове посередництво, 67.12.0 біржові операції з фондовими цінностями, 67.13.0 інша допоміжна діяльність у сфері фінансового посередництва, 70.32.0 управління нерухомим майном.
Також судами попередніх інстанцій встановлено, що на адресу Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надійшов лист головного відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Головного управління Служби Безпеки України в Автономній Республіці Крим від 15.02.2013 року № 76/4/1/2117 про можливі порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів з боку закритого акціонерного товариства "Кримсько-Американська Торгівельно-промислова компанія" та закритого акціонерного товариства "Фінансова компанія Інвестпроект", із подальшим інформуванням про вжиті Територіальним управлінням заходи.
З метою перевірки отриманої інформації, уповноважена особа Комісії направила до позивача запит про надання інформації (лист від 19.02.2013 року № 01/01/362) із визначеною датою для виконання (26.02.2013 року до 13:00 год.), який було отримано позивачем 22.02.2013 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, однак у визначений строк позивач інформацію не подав.
Постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 27.02.2013 року за вих. № 02/02/421 направлена на адресу позивача рекомендованим листом, про що свідчить фіскальний чек КА УГППС "Укрпошта" № 5400 від 27.02.2013 року.
Згідно даної постанови, керівнику (або уповноваженому представнику) позивача треба було з'явитися 14.03.2013 року об 11 год. 30 хв. за адресою: м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 43б для підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень.
14 березня 2013 року уповноваженою особою Комісії у відношенні позивача було складено Акт № 55-КР-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів у якому встановлено, що закритим акціонерним товариством "Фінансова компанія Інвестпроект" не виконало вимоги про надання інформації на запит від 19.02.2013 року № 01/01/362 у визначений строк.
У зв'язку з тим, що керівник або уповноважений представник товариства не з'явився до територіального управління у визначений час, уповноваженою особою на акті було зроблено надпис про неявку представника або керівника товариства.
Також судами попередніх інстанцій встановлено, що постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів була складена 14.03.2013 року за вих. № 02/02/505, у якій зазначено, що у відношенні позивача складено акт про правопорушення та розгляд справи про правопорушення відбудеться 25.03.2013 р оку о 11:00 год.
Акт № 55-КР-1-Е від 14.03.2013 року разом із постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів направлені на адресу позивача рекомендованим листом, про що свідчить фіскальний чек КА УГППС "Укрпошта" № 6796 від 15.03.2013 року.
25 березня 2013 року до початку розгляду справи тобто до 11:00 год. від позивача не надходило жодних документів, згідно яких у уповноваженої особи Комісії були підстави для закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Таким чином, позивач не скористувався правом щодо надання пояснень стосовно обставин, які обумовили неподання інформації до Комісії, як зазначено у вимозі про надання інформації (лист № 01/01/362).
З огляду на викладене, 25.03.2013 року об 11:00 год. уповноважена особа Комісії так і не отримавши пояснення від товариства з викладенням обставин, які обумовили неподання інформації до Комісії, розглянула наявні у справі матеріали та керуючись пунктом 14 статті 8, статтею 9, пунктом 7 статті 11, статтею 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та пунктом 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470 (z1855-12)
, постановою про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 55-КР-1-Е за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосувало до позивача фінансову санкцію - штраф у розмірі 17000 грн.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що відповідачі в межах спірних відносин діяли правомірно, у відповідності до положень законодавства.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 7 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пунктів 1, 8 розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470 (z1855-12)
, уповноважена особа Комісії при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
У разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів акт складається в той самий день, на який було викликано особу, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів та у разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів один примірник акта не пізніше наступного робочого дня надсилається юридичній особі.
Згідно з пунктами 1, 4 розділу V Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470 (z1855-12)
, уповноважена особа при підготовці справи про правопорушення до розгляду вирішує такі питання: чи належить до її компетенції розгляд даної справи; чи витребувані необхідні додаткові матеріали; чи наявні підстави, передбачені в пункті 2 розділу III цих Правил; чи підлягають задоволенню клопотання осіб, які беруть участь у розгляді справ.
Уповноважена особа вирішує питання, передбачені у пункті 1 цього розділу, визначає дату розгляду справи про правопорушення та виносить постанову про це, яку надсилає юридичній особі, щодо якої порушено справу, не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.
Як зазначено судами попередніх інстанцій, в матеріалах справи не міститься жодного доказу порушення відповідачем 1 приписів Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (448/96-ВР)
при винесенні розпорядження № 01/01/362 від 19.02.2013 року, постанови № 02/02/421 від 27.02.2013 року, постанови № 02/02/505 від 14.03.2013 року, акту № 54-кр-1е від 14.03.2013 року, постанови № 55-кр-1-е від 25.03.2013 року, у зв'язку з чим колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку при складанні цих документів діяла у межах повноважень, на підставі та у спосіб визначений діючим законодавством на момент виникнення спірних правовідносин, а тому в цій частині позовних вимог суди правомірно відмовили.
Стосовно вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Служби Безпеки України в Автономній Республіці Крим, Служби Безпеки України за запитом від 19.02.2013 року до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 01/01/362 та щодо збору та обробці інформації позивача стосовно його діяльності та фондовому ринку України, колегія суддів зазначає наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що головним відділом по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Головного управління Служби Безпеки України в Автономній Республіці Крим у лютому 2013 року отримана інформація щодо можливих порушень вимог чинного законодавства України на ринку цінних паперів, що регулює діяльність суб'єктів фондового ринку України, а саме, з боку закритого акціонерного товариства "Кримсько-Американська Торгівельно-Промислова компанія" та закритого акціонерного товариства "Фінансова компанія Інвестпроект".
З огляду на вищенаведене головним відділом по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Головного управління Служби Безпеки України в Автономній Республіці Крим за даними фактами відповідно до компетенції було поінформовано Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України (лист № 76/4/1/2117 від 15.02.2013 року), за результатами розгляду якого були підтверджені окремі факти правопорушень, а також порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів з боку закритого акціонерного товариства "Кримсько-Американська Торгівельно-Промислова компанія" та закритого акціонерного товариства "Фінансова компанія Інвестпроект".
Окрім того, виявлено факт можливого підроблення окремих матеріалів фінансової звітності закритого акціонерного товариства "Кримсько-Американська Торгівельно-Промислова компанія", в результаті чого відповідно до статей 214, 216 Кримінального процесуального кодексу України відомості про зазначене кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013130000000326 від 13.03.2013 попередня кваліфікація кримінального правопорушення: частина перша статті 366 Кримінального кодексу України.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про Службу безпеки України" на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці. До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру і безпеки людства, тероризму, корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління і економіки та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України. Згідно з пунктом 6 статті 24 Закону України "Про Службу безпеки України" одним з основним завдань Служби безпеки України є здійснення контррозвідувального забезпечення енергетики, транспорту, зв'язку, а також важливих об'єктів інших галузей господарства.
Відповідно до статей 1, 4, 8 Закону України "Про основи національної безпеки України" Служба безпеки України є одним із суб'єктів забезпечення національної безпеки. Національною безпекою є захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам у сферах боротьби з корупцією, фондових ринків і обігу цінних паперів та інших сферах державного управління при виникненні негативних тенденцій до створення потенційних або реальних загроз національним інтересам.
Основними напрямами державної політики з питань національної безпеки України в економічній сфері зокрема є подолання "тінізації" економіки через реформування податкової системи, оздоровлення фінансово-кредитної сфери та припинення відпливу капіталів за кордон, зменшення позабанківського обігу грошової маси, забезпечення збалансованого розвитку бюджетної сфери, внутрішньої і зовнішньої захищеності національної валюти, її стабільності, захисту інтересів вкладників, фінансового ринку.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Службу безпеки України" Служба безпеки України взаємодіє з державними органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, які сприяють виконанню покладених на неї завдань.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 25 Закону України "Про Службу безпеки України" Службі безпеки України, її органам і співробітникам для виконання покладених на них обов'язків надається право подавати органам державної влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності обов'язкові для розгляду пропозиції з питань національної безпеки.
Таким чином, Служба безпеки України має право здійснювати заходи, пов'язані з ініціюванням перевірок суб'єктів господарювання з питань відповідності їх діяльності вимогам чинного законодавства України, в тому числі відповідно до статті 1 Закону України "Про основи соціальної безпеки України" що стосується фондових ринків і обігу цінних паперів.
Відповідно до статей 6, 7 Закону України "Про інформацію" право на інформацію забезпечується створенням можливостей для вільного доступу до інформаційних банків, баз даних, інформаційних ресурсів. Право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин (зокрема, суб'єктам владних повноважень) рівні права і можливості доступу до інформації.
Таким чином, Головним управлінням Служби Безпеки України в Автономній Республіці Крим було здійснено інформування уповноваженого державного органу - Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України про можливі порушення законодавства з метою прийняття ними рішень згідно з компетенцією.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 222, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу закритого акціонерного товариства "Фінансова компанія Інвестпроект" залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06 червня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239- 240 Кодексу адміністративного судочинства України.