Спільна заява

про подальший розвиток рівноправного партнерства і співробітництва в рамках СНД

Дата підписання: 27.02.1998 Дата набрання чинності для України: 27.02.1998
Напередодні березневого засідання Ради глав держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав президенти Російської Федерації та України обмінялись думками щодо стану справ у Співдружності й перспектив її подальшого розвитку.
Було відмічено, що СНД на першому етапі свого існування відіграла важливу роль у збереженні історичних різноманітних зв'язків народів Співдружності, допомогла державам-учасницям на новій основі налагодити рівноправне, взаємовигідне співробітництво, зміцнити свій суверенітет і незалежність.
Президенти, разом з тим, підкреслили, що настав час надати новий імпульс розвитку конструктивної взаємодії країн Співдружності. Вони вважають за доцільне прийняти на наступному самміті СНД спільний політичний документ, який визначає загальні підходи до цілей і характеру подальшого розвитку Співдружності.
На їхнє переконання, першочергові зусилля мають бути спрямовані на активізацію взаємовигідного економічного співробітництва і, перш за все, на практичну реалізацію угод про створення зон вільної торгівлі, поетапного формування спільного економічного простору. Необхідно створити умови для безперешкодного переміщення товарів, капіталу, послуг і робочої сили, реалізації спільних інвестиційних проектів, взаємодії в освоєнні й транспортуванні енергоресурсів, використання існуючих і прокладання нових транспортних коридорів, функціонування єдиного аграрного ринку.
Президенти Росії й України бачать одне з головних завдань Співдружності в активному сприянні зростанню добробуту населення, в забезпеченні всім громадянам держав СНД максимально широких прав у галузях освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, національно-культурного розвитку.
Була підкреслена важливість найшвидшого врегулювання існуючих конфліктів на просторі СНД, активізації з цією метою зусиль всіх держав Співдружності.
Президенти двох країн висловились за розвиток багатостороннього і двостороннього співробітництва між учасниками Співдружності у забезпеченні миру і безпеки, за проведення регулярних консультацій з основних міжнародних і регіональних проблем, у тому числі з узгодження підходів щодо проблем входження країн СНД до світового ринку, їхньої участі у Всесвітній торговій організації.
Росія й Україна непорушно дотримуються принципу поваги суверенітету і незалежності. Кожна держава самостійно визначає свої зовнішньополітичні та зовнішньоекономічні пріоритети, розвиває двосторонні відносини з державами Співдружності, бере участь у різношвидкісному і багатоформатному співробітництві та інтеграції.
Президенти Росії та України констатують, що договірно-правова база і структури СНД, які склалися в основному в перехідний період 1991 - 1992 рр., не повною мірою відповідають реаліям теперішнього етапу, що негативно відбивається на ефективності співробітництва в рамках Співдружності й діяльності його органів.
У цьому зв'язку вони пропонують до розгляду Ради глав держав Співдружності ідею скликання Міждержавної конференції високого рівня для підготовки у стислі строки ретельно обгрунтованих та економічно пророблених пропозицій щодо подальшого розвитку співробітництва та інтеграції.
Президенти Російської Федерації та України висловлюють надію, що їхній підхід до удосконалення співробітництва в рамках СНД знайде розуміння і підтримку серед держав - учасниць Співдружності.
Президент України Президент Російської Федерації Л. КУЧМА Б. ЄЛЬЦИН