Угода
між Урядом України і Урядом Російської Федерації про взаємодію під час експлуатації магістральних нафтопродуктопроводів
Уряд України і Уряд Російської Федерації, що далі іменуються Сторонами,
беручи до уваги, що магістральні нафтопродуктопроводи Самара-Західний напрямок і Грозний-Армавір-Трудова, що проходять по території України, а також виробничо-технологічний зв'язок на них, є невід'ємною технологічною частиною єдиної системи магістральних нафтопродуктопроводів для постачання нафтопродуктів споживачам Сторін,
враховуючи що ці нафтопродуктопроводи забезпечують взаємопов'язану роботу групи нафтопереробних заводів Російської Федерації і Республіки Бєларусь,
враховуючи, що цими нафтопродуктопроводами здійснюється транспортування нафтопродуктів споживачам України і третіх країн,
домовилися про таке:
Стаття 1
Магістральні нафтопродуктопроводи Самара-Західний напрямок і Грозний-Армавір-Трудова, що проходять по території України, а також виробничо-технологічний зв'язок на них (далі - об'єкти нафтопродуктопроводів), експлуатуються підприємствами акціонерної компанії трубопровідного транспорту нафтопродуктів "Транснафтопродукт" (далі іменується АК "Транснафтопродукт"). Під час виконання своїх функцій з експлуатації зазначених об'єктів нафтопродуктопроводів АК "Транснафтопродукт" керується законодавством України.
Стаття 2
Розуміти під термінами:
"магістральний нафтопродуктопровід" - нафтопродуктопровід з лінійними засувками і станціями катодного захисту, насосні перекачувальні станції з резервуарними ємностями і без них, пункти контролю і управління нафтопродуктопроводом, виробничо-технологічний зв'язок на ньому, лінії електроживлення споживачів нафтопродуктопроводу, ремонтно-експлуатаційні пункти і інфраструктура, що забезпечує безпечну експлуатацію нафтопродуктопроводу;
"експлуатація нафтопродуктопроводу" - обслуговування та ремонт обладнання і трубопроводу.
Стаття 3
Експлуатація об'єктів нафтопродуктопроводів здійснюється з дотриманням діючих схем управління.
Стаття 4
Перекачка нафтопродуктів трубопроводами споживачам України здійснюється на основі договорів (контрактів) на їх транспортування, укладених з АК "Транснафтопродукт".
Стаття 5
Транзит нафтопродуктів трубопроводом Самара-Західний напрямок, що проходить по території України, здійснюється на основі договорів (контрактів) про їх транспортування, які укладаються між покупцями чи продавцями і АК "Транснафтопродукт".
Митне оформлення транзитних поставок здійснюється згідно з законодавствами Сторін.
На нафтопродукти, що перекачуються по території України і потім перевантажуються на залізницю для транспортування у треті країни, мито не накладається.
Стаття 6
Плата за послуги по забезпеченню перекачки нафтопродуктів на території України здійснюється підприємствами АК "Транснафтопродукт" згідно з договорами, що укладаються з господарюючими суб'єктами України.
Стаття 7
АК "Транснафтопродукт" проводить експлуатацію об'єктів нафтопродуктопроводів з дотриманням усіх необхідних організаційних, технічних і екологічних заходів, що забезпечують безпеку їх функціонування.
Стаття 8
Діяльність господарюючих суб'єктів Російської Федерації, що експлуатують об'єкти нафтопродуктопроводів на території України, регламентується чинним законодавством України.
Стаття 9
Проведення діагностики і робіт по очищенню внутрішньої порожнини трубопроводів, а також ліквідація наслідків стихійного лиха, пожеж, аварій, пошкоджень на об'єктах нафтопродуктопроводів здійснюється Стороною, що експлуатує нафтопродуктопроводи.
Для якнайшвидшого подолання наслідків цих обставин і виконання зазначених робіт Сторони надають право спеціальним аварійно-відновлювальним підрозділам об'єктів нафтопродуктопроводів Сторін безперешкодно ввозити та/або вивозити на територію зацікавленої Сторони необхідне обладнання та матеріали згідно з табелем технічного оснащення цих підрозділів.
На майно, що тимчасово ввозиться на територію однієї з Сторін на період до одного року для подолання наслідків аварій та проведення планово-ремонтних робіт на об'єктах нафтопродуктопроводів, не накладається мито і інші податки згідно з законодавствами Сторін.
Стаття 10
У разі заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу в результаті порушення технології експлуатації чи аварій на об'єктах нафтопродуктопроводів, що виникли з вини обслуговуючого персоналу чи відмови обладнання, підприємства АК "Транснафтопродукт" відшкодовують збитки Українській Стороні і/або її господарюючим суб'єктам і фізичним особам згідно з чинними законодавством України.
Стаття 11
Сторони дійшли до згоди вирішувати всі спірні питання, які можуть виникнути в період дії Угоди, шляхом переговорів та консультацій.
Стаття 12
Внесення змін і доповнень до даної Угоди проводиться за погодженням Сторін.
Стаття 13
Ця Угода набуває чинності з дати одержання останнього повідомлення про виконання кожною з Сторін необхідних для цього внутрішньодержавних процедур.
Угода втрачає чинності після закінчення шести місяців з дати письмового повідомлення однієї з Сторін про свій намір припинити її дію.
Укладено в місті Москві 26 липня 1995 року, в двох дійсних примірниках, кожен українською і російською мовами, причому обидва тексти мають однакову силу.
За Уряд
України
Є.Довжок
|
За Уряд
Російської Федерації
Ю.Шафраник
|
Довідка
про погодження проекту Закону України "Про ратифікацію Угоди між Урядом України Російської Федерації про взаємодію під час експлуатації магістральних нафтопродуктів"
Проект Закону України підготовлений Міністерством закордонних справ разом з Державним комітетом нафтової, газової та нафтопереробної промисловості і погоджений з:
Тарасюком Б.І. - Міністром закордонних справ
Роговим В.В. - Міністром економіки
Мітюковим І.О. - Міністром фінансів
Осикою С.Г. - Міністром зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі
Гончаруком А.І. - Першим заступником Міністра зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі
Соловковим Ю.П. - Головою Держмитслужби
Братішком В.М. - Міністром Мінекобезпеки
Тарашевським В.С. - заступником Голови Держнафтогазпрому
Крюковим В.І. - в.о. Голови Фонду Державного майна
Станік С.Р. - Міністром Юстиції
Заступник завідуючого Відділом
з питань державної політики
в паливно-енергетичному комплексі
Кабінету Міністрів України
|
В.Проскурін
|
Пояснювальна записка
до Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про взаємодію під час експлуатації магістральних нафтопродуктів
Зазначену Угоду укладено 26 липня 1995 року в м. Москві.
Необхідність укладення цієї Угоди диктується фактором належності магістральних нафтопродуктопроводів Самара-Західний напрямок та Грозний-Армавір-Трудова, а також станом об'єктів вітчизняного нафтопродуктопровідного транспорту.
До 1987 року нафтопродуктопровід Самара-Західний напрямок, побудований як стратегічний об'єкт в 1968-1957 рр., входив до системи Державного комітету СРСР по забезпеченню нафтопродуктами.
Згідно з Наказом Президії Верховної Ради СРСР від 29.12.87 "Про скасування союзно-республіканського Державного комітету СРСР по забезпеченню нафтопродуктами" Рада Міністрів СРСР Постановою від 12.02.88 N 193 "Про передачу об'єднань, підприємств і організацій скасованого Державного комітету СРСР по забезпеченню нафтопродуктами в відання відповідного Державного комітету РРФСР" передала за станом на 01.01.88 на баланс останнього в тому числі і нафтопродуктопроводи, про які йде мова (лист Державного комітету РРФСР по забезпеченню нафтопродуктами від 17.02.88 р. за N 8 та лист Південно-Західного підприємства магістральних нафтопродуктопроводів від 20.05.94 за N 01-1/690).
Дорученням Кабінету Міністрів України від 02.08.95 за N 14837/96 Фонд державного майна України зобов'язувався визначити правовий статус зазначених нафтопродуктопроводів згідно з Угодою між Україною і Російської Федерацією про взаємне визнання прав і регулювання відносин власності (643_037)
від 15.01.93.
Нині Україна має розгалуджену мережу нафтопродуктопроводів загальної довжиною 3 300 км, що сполучають НПЗ практично з усіма регіонами країни. Але в останні роки в зв'язку зі спадом виробництва НПЗ не використовується близько 2 400 км нафтопродуктопроводів.
Внутрішній ринок нафтопродуктів лише приблизно на 50% наповнюється власним виробництвом.
Тому Україна зацікавлена в функціонуванні зазначених нафтопродуктопроводів, особливо нафтопродуктопроводу Самара-Західний напрямок.
Щоб засвідчити це, а також визначити основні положення, виконання яких обов'язкове під час експлуатації нафтопродуктопроводів, і була укладена зазначена Угода.
Укладення Угоди забезпечить збереження та подальший розвиток виробничо-технологічних зв'язків між нафтопродуктотранспортними підприємствами обох держав шляхом створення сприятливих умов для них у сферах виробничої, інвестиційної і комерційної діяльності.
Укладення цієї Угоди сприятиме рівноправному співробітництву та добросусідству між державами, посилить правові основи в економічних відносинах між українськими та російськими підприємствами, забезпечить формування господарського права і законодавства України на принципах гармонізації їх з правовою системою Російської Федерації.
Наявність статей 5 і 9 в зазначеній Угоді обумовлює ухвалення нових законів України.
Матеріальні, соціальні та фінансові наслідки цієї Угоди:
надходження коштів до бюджету за транзит нафтопродуктів територією України;
збереження робочих місць та висококваліфікованих спеціалістів;
залучення російських інвестицій для забезпечення безпечного функціонування нафтопродуктопроводів тощо.
Укладення Угоди не потребує виділення додаткових коштів з бюджету.
Виконання Угоди з українського боку повинні забезпечувати Держнафтогазпром, Мінекономіки, МЗЕЗторг, Держмитслужба.
Угода підлягає ратифікації на підставі Закону ВР "Про міжнародні договори України" (3767-12)
(стаття 7, пункт 2, підпункти "ж" і "є").
Доповідачем при розгляді Верховною Радою України питання про її ратифікацію пропонуємо заступника голови Держнафтогазпрому Тарашевського Владислава Станіславовича.
Голова Комітету
|
М.П.Ковалко
|