ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2014 року м. Київ К/9991/78884/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Гончар Л.Я.,
Розваляєвої Т.С.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Коростишівського міського голови - Чиколая Миколи Костянтиновича на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від 11.04.2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2012 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростишівського міського голови - Чиколая Миколи Костянтиновича, треті особи: Відділ державної виконавчої служби Коростишівського районного управління юстиції, Комунальне підприємство "Коростишівська комунальна служба", Коростишівська міська рада, Виконавчий комітет Коростишівської міської ради, про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії щодо надання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються споживачам,
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2011 року ОСОБА_3 звернувся до Коростишівського районного суду Житомирської області з позовом до Коростишівського міського голови - Чиколая М.К., треті особи: Відділ державної виконавчої служби Коростишівського районного управління юстиції, КП "Коростишівська комунальна служба", Коростишівська міська рада, Виконавчий комітет Коростишівської міської ради, про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії щодо надання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються споживачам.
Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 11.04.2012 року адміністративний позов ОСОБА_3 було задоволено. Зобов'язано Коростишівського міського голову вчинити дії щодо надання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються споживачам, що мешкають у будинку АДРЕСА_1, а саме : вичерпний перелік послуг та порядок їх формування, детальний розрахунок кожної послуги, яка надається КП "Коростишівська комунальна служба", детальний розрахунок інших витрат, які складають ціни/тарифи на ці послуги, детальний опис мінімальних норм житлово-комунальних послуг та порядок їх надання.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2012 року апеляційну скаргу Коростишівського міського голови - Чиколая М.К. було залишено без задоволення, а постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від 11.04.2012 року - без змін.
У касаційній скарзі Коростишівський міській голова - Чиколая М.К., не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від 11.04.2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2012 року та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Коростишівського міського голови - Чиколая М.К. задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами встановлено, що 25.11.2010 року Виконавчим комітетом Коростишівської міської ради було винесено рішення № 377 про затвердження тарифів з утримання будинків та прибудинкових територій по м. Коростишів.
Відповідно до додатку № 1 до даного рішення "Скориговані тарифи, що входять до плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", діючий тариф з 01.02.2009 року стосовно будинків по АДРЕСА_1, становив 1,01 грн., а скоригований тариф станом на 01.12.2010 рік становить 1,33 грн.
Згідно із повідомленням КП "Коростишівська комунальна служба" "Про коригування тарифів на оплату послуг з утримання будинку та прибудинкової території", коригування тарифів на оплату послуг з утримання будинку по АДРЕСА_1 та прибудинкової території відбулося у зв'язку із збільшенням розміру мінімальної заробітної плати (в структурі діючого тарифу закладена мінімальна заробітна плата в сумі 605,00 грн., в скоригованому тарифі - 869,00 грн.)
Як вбачається з розрахунку скоригованих тарифів, що входять до плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій щодо будинку АДРЕСА_1 до нього належить: прибирання прибудинкової території; поточний ремонт та обслуговування мережі електропостачання, аварійні виклики; дератизація; поточний ремонт та обслуговування мереж теплопостачання, аварійні виклики; поточний ремонт та обслуговування мереж водопостачання та водовідведення, аварійні виклики; поточний ремонт та обслуговування житлового фонду; поточне обслуговування димвентканалів, ремонт коминів; собівартість послуг; ПДВ; тариф за 1 метр квадратний загальної площі; тариф за 1 метр квадратний загальної площі з урахуванням комерційних площ.
На запит ОСОБА_3 № 20/к-1096 від 06.09.2011 року стосовно діяльності КП "Коростишівська комунальна служба" Виконавчий комітет Коростишівської міськогї ради надав інформацію про те, що відповідно до пункту 2.1 розділу Статуту КП "Коростишівська комунальна служба" може надавати такі види послуг: обслуговування будинків, споруд та прибудинкових територій, надання послуг з утримання об'єктів нежитлового фонду; поточний та капітальний ремонт житлового фонду, а також інших об'єктів нерухомого майна; надання в оренду об'єктів нерухомого майна; вивіз та утилізація твердих побутових відходів; надання послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання; експлуатацію та ремонт (поточний та капітальний) зовнішніх та внутрішньо будинкових тепло-водо мереж; надання послуг по будівництву житлового фонду та нежитлового фонду; надання транспортних послуг, в тому числі послуг з перевезення пасажирів та багажу; виготовлення і реалізація товарів широкого вжитку, будівельних матеріалів і інших послуг, що не суперечать діючому законодавству України; надання готельних послуг; виробництво будівельних матеріалів та виробів з граніту; виготовлення пам'ятників; утримання зелених насаджень; здійснення зовнішньо-економічної діяльності; оптова та роздрібна торгівля; встановлення приладів обліку; інша діяльність, не заборонена чинним законодавством. На даний момент підприємство користується тарифами з утримання будинків та прибудинкових територій, затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 377 від 25.11.2010 року. Статті витрат, які закладено до кожного виду послуг, це: заробітна плата; додаткова заробітна плата; нарахування на заробітну плату; матеріали; накладні витрати; ПДВ.
Регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей, є одним з принципів, на яких базується державна політика у сфері житлово-комунальних послуг.
Відповідно до типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 (529-2009-п) , предметом договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкоих територій у житловому будинку, а споживачем - забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах, що передбачені договором. Виконавець надає послуги відповідно до встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг.
Підпунктом 5 пункту 10 "Права та обов'язки сторін" передбачено, що споживач має право на своєчасне отримання від виконавця інформації про перелік послуг, структуру тарифу, загальну суму місячного платежу, норми споживання, режим надання послуг, їх споживчі властивості, а виконавець в свою чергу зобов'язаний надати таку інформацію, що вказано у підпункті 2 пункті 13 цього договору.
Пунктом 2 частини статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.
Відповідно до положень статті 15 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", мінімальні норми житлово-комунальних послуг встановлюються з метою забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання людей та їх перебування в приміщеннях, забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку (споруди), підтримання несучої спроможності конструкцій та експлуатаційних характеристик внутрішньобудинкових мереж і систем. Мінімальні норми та перелік послуг, наведений у постанові № 529 від 20.05.2009 року не є тотожними. Мінімальні норми житлово-комунальних послуг, які визначають мінімальний перелік, мінімальні вимоги до кількості та якості житлово-комунальних послуг, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Положеннями підпунктів 1, 2, 3, 8 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території додержання Конституції та Законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організовує в межах, визначених Законом, роботу відповідної ради, її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесії ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Враховуючи, що з вищезазначеного випливає висновок про наявність у споживачів права на отримання, а у органу місцевого самоврядування - обов'язок щодо надання інформації, зокрема про перелік, структуру комунальних послуг, їх вартість тощо, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обгрунтовного висновку, задовольнивши позовні вимоги.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій, є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Коростишівського міського голови - Чиколая Миколи Костянтиновича - залишити без задоволення, а постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від 11.04.2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2012 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростишівського міського голови - Чиколая Миколи Костянтиновича, треті особи: Відділ державної виконавчої служби Коростишівського районного управління юстиції, Комунальне підприємство "Коростишівська комунальна служба", Коростишівська міська рада, Виконавчий комітет Коростишівської міської ради, про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії щодо надання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються споживачам - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
О.Є. Донець
Л.Я. Гончар
Т.С. Розваляєва