ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
18 листопада 2014 року м. Київ К/800/8683/13
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді суддів: Тракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюк М.І., секретар: Буденко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 15 листопада 2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області, треті особи ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про визнання незаконними рішень, поновлення на посаді, стягнення грошової компенсації за час вимушеного прогулу,
в с т а н о в и л а :
У вересні 2012 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом до відповідача. Просив визнати незаконним та скасувати рішення тридцять другої позачергової сесії шостого скликання Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області від 20 серпня 2012 року щодо підтвердження рішення позачергової тридцять першої сесії шостого скликання від 30 липня 2012 року "Про висловлення недовіри Засульському сільському голові та дострокове припинення повноважень Засульського сільського голови", дострокового припинення повноважень Засульського сільського голови ОСОБА_4, внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету; поновити його на посаді Засульського сільського голови Лубенського району Полтавської області з 20 серпня 2012 року; стягнути з відповідача на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Посилався на те, що оскаржуване рішення ради прийняте з порушенням процедури та норм діючого законодавства. Крім того, підстав для дострокового припинення його повноважень як сільського голови не було.
Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 15 листопада 2012 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2013 року, у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ставиться питання про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового судового рішення про задоволення позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що рішенням Засульської сільської територіальної виборчої комісії від 9 листопада 2010 року "Про реєстрацію сільського голови Засульської сільської ради ОСОБА_4." позивача було зареєстровано сільським головою Засульської сільської ради по одномандатному виборчому округу № 1.
30 липня 2012 року на тридцять першій сесії шостого скликання сільському голові Засульської сільської ради ОСОБА_4 була висловлена недовіра, достроково припинені його повноваження як сільського голови, виконання повноважень сільського голови покладено на секретаря Засульської сільської ради Кибу О.М.
Розпорядженням секретаря Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області від 17 серпня 2012 року № 71 "Про скликання позачергової тридцять другої сесії шостого скликання" скликано позачергову сесію сільської ради шостого скликання 20 серпня 2012 року. Підставами для скликання зазначеної позачергової сесії стало звернення постійної депутатської комісії з питань законності, прав людини, регламенту, депутатської діяльності та етики до секретаря Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області з проханням винести на розгляд сесії питання про підтвердження рішення тридцять першої позачергової сесії шостого скликання Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області від 30 липня 2012 року у зв'язку із необхідністю усунення технічних помилок, які були допущені через людський фактор при прийнятті (голосуванні) ними вказаного рішення. Вказане звернення оформлено протоколом засідання від 17 серпня 2012 року № 13. Про позачергову сесію повідомлено депутатів Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області по телефону, шляхом вручення письмових запрошень та доведено до відома населення шляхом розміщення об'яви на дошці оголошень біля вказаної сільської ради.
Рішенням позачергової тридцять другої сесії шостого скликання Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області від 20 серпня 2012 року підтверджено рішення позачергової тридцять першої сесії шостого скликання від 30 липня 2012 року "Про висловлення недовіри Засульському сільському голові та дострокове припинення повноважень Засульського сільського голови" та достроково припинено повноваження позивача.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з правомірності звільнення позивача, оскільки оскаржуване рішення від 20 серпня 2012 року про дострокове припинення повноважень Засульського сільського голови прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому, суд апеляційної інстанції зазначив, що докази порушення позивачем як головою Засульської сільської ради законодавства знайшли своє підтвердження в судовому засіданні. До вказаних порушень відносяться: не звітування про свою роботу у 2011 році перед радою та зустрічі з громадянами, невиконання рішень адміністративної комісії Полтавського територіального відділення Антимонопольного комітету України № 01/89-рш від 9 серпня 2011 року щодо коригування тарифу з водопостачання та водовідведення, невиконання рішення Харківського апеляційного господарського суду від 28 лютого 2012 року щодо скасування рішення виконавчого комітету, ухвалення розпорядження від 16 травня 2011 року про сплату штрафу за адміністративний проступок спеціаліста 1 категорії бухгалтерського обліку ОСОБА_13 за рахунок бюджету сільської ради.
Ст. 22 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (93-15)
передбачено, що депутатський запит може бути внесений депутатом місцевої ради або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради. Депутатський запит обговорюється у разі необхідності на пленарному засіданні місцевої ради.
Відповідно до ч. 6 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості скликати сесію ради сесія сільської, селищної, міської ради скликається секретарем сільської, селищної, міської ради. У цих випадках сесія скликається, якщо сільський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених ч. 7 цієї статті.
Згідно ч. 7 цієї ж статті сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Ч. 9 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення про скликання сесії ради відповідно до частин 4, 6 та 8 цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Сесію сільської ради відкриває і веде відповідно сільський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статі - секретар ради (ч. 10 цієї статті). Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (ч. 11 цієї статті).
Згідно ч. 3 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар сільської ради у випадках, передбачених частиною першою ст. 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених ч. 6 ст. 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених ч. 6 ст. 46 цього Закону, тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Ч. 3 цієї ж статті передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених ч. 2 цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Згідно п. 1 ч. 7 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених у ч. 2 цієї статті, - з дня прийняття місцевим референдумом або відповідною радою рішення про дострокове припинення повноважень.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, обґрунтовано відмовив у задоволенні позову, оскільки рішення тридцять другої позачергової сесії шостого скликання Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області від 20 серпня 2012 року щодо дострокового припинення повноважень Засульського сільського голови ОСОБА_4 прийняте з дотриманням Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР)
та Регламенту Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області, а внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету не порушує прав, свобод та інтересів позивача.
Доводи касаційної скарги про те, що станом на 20 серпня 2012 року не було судових рішень, які б встановлювали факт порушення позивачем Конституції (254к/96-ВР)
чи законів України, не заслуговують на увагу, оскільки не ґрунтуються на законі. Частина 2 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не передбачає, що факти порушення Конституції (254к/96-ВР)
або законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення сільським, селищним, міським головою наданих йому повноважень повинні бути встановлені саме судовими рішеннями.
Згідно частини 1 статті 220 КАС України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 цього Кодексу суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Доводи касаційної скарги про незаконність судових рішень, порушення норм матеріального та процесуального права безпідставні, не ґрунтуються на доказах та матеріалах справи.
Тому колегія суддів, перевіривши у межах доводів касаційної скарги правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального, приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 15 листопада 2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, оскарженню не підлягає.
|
Головуючий:
Судді:
|
В.В. Тракало
Я.Л. Іваненко
М.І. Мойсюк
|