Львівський апеляційний адміністративний суд
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2012 р. Справа № 143552/11
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Обрізко І.М., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Рибак О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області на постанову Турійського районного суду Волинської області від 18 квітня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області про зобов'язання нарахувати і виплатити грошову допомогу державному службовцю при виході на пенсію, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області, яким просила зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй грошову допомогу державному службовцю при виході на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів, передбачену ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Постановою Турійського районного суду Волинської області від 18 квітня 2011 року позов задоволено повністю. Постанова мотивована тим, що після звільнення позивача з посади державного службовця їй призначена та виплачується пенсія відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» і при цьому стаж державної служби, з якого вона обчислена, становить більше 10 років, отже, позивач має право на отримання грошової допомоги державному службовцю при виході на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до зазначеної норми, тому відмова відповідача у виплаті такої допомоги є протиправною. Суд не взяв до уваги твердження відповідача про те, що ст. 37 Закону України «Про державну службу» не встановлено право на отримання грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів державними службовцями, трудові відносини з якими припинено відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України, оскільки вищевказаною статтею визначені загальні підстави виплати державним службовцям даної допомоги, яка є однією із гарантій проходження державної служби і виплачується у зв'язку з виходом на пенсію таких осіб, а не у зв'язку з їх звільненням з роботи, а тому можливість її виплати не залежить від того, чи було останнє проведено на підставі ст. 38 КЗпП України в зв'язку з виходом на пенсію чи на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП України у зв'язку з виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я. Виплата грошової допомоги державному службовцю за цією нормою Закону пов'язана лише з такими двома умовами, як його вихід на пенсію і наявність у нього стажу державної служби не менше 10 років, а жодних інших додаткових умов для виплати цієї грошової допомоги законом не встановлено.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що постанова прийнята при неповному з'ясуванні судом обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити повністю. На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» обов'язковою умовою для виплати державному службовцю грошової допомоги 10-ти місячних посадових окладів є звільнення з державної служби в зв'язку з виходом на пенсію. Оскільки позивач звільнена відповідно до п. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю України в зв'язку з виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, вона не має права на отримання зазначеної допомоги.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до наказу Управління пенсійного фонду в Турійському районі Волинської області від 02.12.2010 року № 45-О ОСОБА_1 з 02.12.2010 року звільнено з посади заступника начальника відділу з призначення пенсій за станом здоров'я відповідно до п. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до Закону України «Про державну службу» (3723-12)
та з врахуванням положень ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», згідно з якою особам, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», або віку, що дає право на призначення пенсії, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» (3723-12)
(за наявності відповідних умов), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивачу було призначено пенсію.
Згідно з ст. 37 Закону України «Про державну службу» державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів, однак відповідач відмовив позивачу у виплаті такої допомоги.
Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про неправомірність відмови відповідача у виплаті позивачу такої допомоги, виходячи з наступного.
Виплата грошової допомоги на підставі ч. 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пов'язана з двома умовами: вихід на пенсію та наявність стажу державної служби не менше 10 років. Інших додаткових умов для отримання зазначеної грошової допомоги, зокрема, звільнення особи саме в зв'язку з виходом на пенсію, законодавством не встановлено.
Необхідний стаж державної служби ОСОБА_1 підтверджується трудовою книжкою позивача, копія якої є в матеріалах справи, а вихід на пенсію - довідкою Управління пенсійного фонду в Турійському районі Волинської області від 12.01.2011 року № 105/02-16, тобто наявні всі передбачені законодавством підстави для виплати позивачу грошової допомоги, передбаченої ч. 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Підстава звільнення позивача із державної служби не має значення для виплати зазначеної грошової допомоги.
Наведене також підтверджується роз'ясненнями Міністерства праці та соціальної політики України, зокрема, листами від 10.02.2010 року № 1358/0/14-10/13 та від 10.08.2010 року № 629/13/155-10, в яких зазначається, що виплата грошової допомоги в даному випадку пов'язана з двома умовами, а саме виходом на пенсію та наявністю стажу державної служби не менше 10 років.
Крім того, в листі від 10.08.2010 року міністерство також роз'яснює, що ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» встановлена додаткова соціальна гарантія з боку держави для певної категорії громадян, а саме право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку за певних умов. Використання особою такої гарантії не може бути підставою для позбавлення особи інших належних їй соціальних гарантій, встановлених іншими законами, в даному випадку - права на встановлену ст. 37 Закону України «Про державну службу» грошову допомогу в розмірі десяти посадових окладів у разі виходу особи на пенсію за наявності стажу державної служби 10 років, в тому числі і достроково.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області залишити без задоволення.
Постанову Турійського районного суду Волинської області від 18 квітня 2011 року у справі № 2а-66/11/0316 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області про зобов'язання нарахувати і виплатити грошову допомогу державному службовцю при виході на пенсію - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий О.М. Довгополов
Судді І.М. Обрізко
В.В. Святецький