ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
04 листопада 2014 року справа № 800/478/14
Суддя Вищого адміністративного суду України Ємельянова В.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною, визнання недостовірними результатів виборів та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
3 листопада 2014 року до Вищого адміністративного суду України надійшов адміністративний позов кандидата в депутати Верховної Ради України ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК), в якому позивач просила:
- визнати бездіяльність ЦВК протиправною;
- визнати недостовірними результати позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі № 63;
- визнати неможливим достовірне встановлення підсумків голосування та результатів виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі № 63 та необхідність проведення повторних виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 63;
- зобов'язати ЦВК вчинити дії по організації підготовки та проведення повторних виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 63 у відповідності до вимог законодавства України про вибори.
Перевіривши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позов підлягає поверненню з наступних підстав.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 посилається на бездіяльність ЦВК, яка проявляється в незабезпеченні захисту порушених конституційних прав виборців, а також кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 63 ОСОБА_1 та в не реагуванні на порушення вимог виборчого законодавства.
Відповідно до статті 210 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України (2747-15) ) Вищий адміністративний суд України є судом касаційної інстанції.
Згідно зі статтею 20 КАС України, якою визначена інстанційна підсудність адміністративних справ, Вищий адміністративний суд України, у випадках встановлених цим Кодексом, вирішує адміністративні справи як суд першої інстанції.
Частиною четвертою статті 18 КАС України передбачено, що Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні, зокрема, справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України.
Відповідно до частини третьої статті 172 КАС України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Вищого адміністративного суду України. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду.
Отже, до Вищого адміністративного суду України, як до суду першої інстанції, може звернутись особа із позовною заявою до Центральної виборчої комісії лише щодо встановлення нею результатів виборів або всеукраїнського референдуму.
Позивач, обираючи спосіб захисту порушеного права, адресував свої вимоги до ЦВК. З цього приводу необхідно зазначити наступне.
Частиною першою статті 99 Закону України № 4061-VI від 17 листопада 2011 року "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатних округах не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування встановлює результати виборів депутатів у відповідних одномандатних округах, про що складає протоколи.
Отже, можна зробити висновок, що встановлення виборів - це не процес, а результат, що відбувається в якийсь із днів. Доказом цього встановлення є відповідний протокол ЦВК.
А тому, рішення, дії чи бездіяльність ЦВК до встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України, які проведені 26 жовтня 2014 року, що вчинені в межах виборчого процесу, оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду як суду першої інстанції, оскільки не є фактично результатом виборів.
Станом на 4 листопада 2014 року є загальновідомим той факт, що ЦВК не встановлені результати позачергових виборів народних депутатів України, які проведені 26 жовтня 2014 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 не стосуються рішення, дії або бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів.
Таким чином, підсудність даного позову Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції, чинним законодавством України не передбачена.
Відповідно до пункту шостого частини третьої статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
З урахуванням наведеного, керуючись статтями 18, 20 108, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) ,
УХВАЛИВ:
Повернути ОСОБА_1 позовну заяву до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною, визнання недостовірними результатів виборів та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
В.І. Ємельянова