ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
30 жовтня 2014 року м. Київ К/9991/20322/12
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною Київської міської ради на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.02.2012 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2012р. у справі № 2-а-17810/10/2670 за позовом ОСОБА_4 до Київської міської ради третя особа Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської ради (Київської міської державної адміністрації) про скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_4 звернувся до Київської міської ради з позовом, в якому просив:
- скасувати рішення Київської міської ради від 15 вересня 2009 року № 22 оформлене протоколом засідання постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та архітектури в частині відхилення проекту рішення "Про передачу громадянину ОСОБА_4 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1";
- зобов'язати Київську міську раду на наступній, після набрання законної сили рішення, сесії розглянути проект рішення "Про передачу громадянину ОСОБА_4 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1" та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуване рішення постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та архітектури є таким, що не відповідає чинному законодавству України та порушує право позивача на одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.02.2012 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2012 р., позов задоволено частково. Зобов'язано Київську міську раду на наступній, після набрання законної сили рішення, сесії розглянути проект рішення "Про передачу громадянину ОСОБА_4 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1" та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.02.2012 р. та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2012 р. Київська міська рада звернулась з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на те, що при прийнятті зазначених судових рішень було порушено норми матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на касаційну скаргу, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 05.06.2007 р. ОСОБА_4 звернувся до Голови Київської міської ради із заявою, в якій з посиланням на положення ст.ст. 10, 81, 118, 121 Земельного кодексу України, просив надати у приватну власність земельну ділянку площею 0,1 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1.
Заступником Київського міського голови - секретарем Київради Довгим О. зазначена заява передана листом - дорученням за № 225-032-3757 від 05.06.2010 на розгляд до заступника голови виконавчого органу Київради (КМДА) начальнику Головного управління земельних ресурсів КМДА Муховику А.М.
На підставі вказаного листа-доручення та завдання на складання проекту відведення земельної ділянки ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Топос" було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1.
Проект відведення земельної ділянки направлено на розгляд та затвердження Київською міською радою. На підставі зібраних документів Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київська міська державна адміністрація) складено проект рішення "Про передачу громадянину ОСОБА_4 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1". В зазначеному проекті рішення, що підлягало підписанню головою Київської міської ради зазначено вимоги та застереження, що повинні виконуватися гр. ОСОБА_4 при отриманні земельної ділянки у власність.
Згідно витягу з протоколу № 22 засідання постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та архітектури від 15.09.2009р. після заслуховування кадастрової справи А-12077 та проекту рішення "Про передачу громадянину ОСОБА_4 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1" земельна ділянка 0,09 га постійною комісією ухвалено: відхилити проект рішення у зв'язку з тим, що земельна ділянка знаходиться на території Пуща-Водиця, яка відноситься до курортної зони, де розміщуються природно-рекреаційні об'єкти та центральний історичний ареал.
Не погоджуючись з такою відмовою позивач і звернувся з даним позовом.
Суди попередніх інстанцій розглядаючи справу та частково задовольняючи позовні вимоги вмотивували свої висновки тим, що питання про набуття права власності на земельну ділянку має бути вирішене саме на сесії Київської міської ради. Водночас, Київрадою рішення щодо надання земельної ділянки у власність, або рішення щодо відмови у наданні земельної ділянки у власність згідно заяви від 07.07.2005 не прийнято.
Колегія суддів погоджується з такими висновками судів враховуючи наступне.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами передбачений ст. 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України (2768-14)
).
Відповідно до зазначено статті (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації. Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу (ч.7 ст. 118 ЗК України).
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування (ч. 8 та 9).
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку (ч.ч. 10, 11 ст. 118 ЗК України).
Як вбачається із матеріалів справи та вірно встановлено судами, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 розроблено на земельну ділянку розміром 0,09 га.
Повноваження виконавчих органів місцевих рад встановлені статтею 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Рішенням Київської міської ради від 14.03.2002 р. № 313/1747 (ra0313023-02)
відповідно до Земельного кодексу України (2768-14)
, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР)
та "Про столицю України - місто-герой Київ" (401-14)
, з метою впорядкування та оперативного вирішення питань щодо набуття права на землю в м. Києві затверджено Порядок набуття права на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві.
Відповідно до п.2.9 Порядку після розгляду і погодження проекту відведення земельної ділянки та одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи управління земельних ресурсів готує проект рішення Київської міської ради про затвердження проекту відведення земельної ділянки та надання її у постійне користування або передачу в оренду.
Підготовлений проект рішення разом з проектом відведення земельної ділянки подається на розгляд постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування та землекористування, яка розглядає його і передає на розгляд пленарного засідання Київради для прийняття рішення щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки та надання її у постійне користування, передачі в оренду або про відмову у цьому.
Відповідно до пункту 34 частини 1статті 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях міських рад (міст з районним поділом), вирішуються такі питання, зокрема, щодо регулювання земельних відносин.
Виходячи із системного аналізу наведених норм колегія суддів вважає вірними висновки судів попередніх інстанцій стосовно того, що, що питання про набуття права власності на земельну ділянку має бути вирішене саме на сесії Київської міської ради.
Отже, оскільки питання про погодження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки позивачу на пленарному засіданні Київської міської ради - сесії не розглядалося, рішення з цього приводу не приймалось, відповідачем не дотримано передбаченого Законом порядку розгляду звернень зазначеного характеру та незаконно не розглянуто проект рішення "Про передачу громадянину ОСОБА_4 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1".
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Київської міської ради відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.02.2012 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2012 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.