ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"09" жовтня 2014 р. м. Київ К/800/3714/14
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддів Зайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу державного підприємства "Макарівське лісове господарство" на постанову Макарівського районного суду Київської області суду від 18 вересня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Київської обласної державної адміністрації, Макарівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2008 року ОСОБА_4 пред'явив позов до Київської обласної державної адміністрації, Макарівської районної державної адміністрації Київської області про зобов'язання Київської обласної державної адміністрації прийняти розпорядження про затвердження проекту землеустрою щодо припинення права постійного користування земельної ділянки ДП "Макарівське лісове господарство" та переведення зазначеної земельної ділянки до земель запасу Гавронщинської сільської ради із земель лісогосподарського призначення до категорії земель сільськогосподарського призначення в межах Гавронщинської сільської ради Макарівського району; вилучення земельної ділянки площею 0,99 га у ДП "Макарівське лісове господарство" (Макарівське лісництво, квартал 96 виділ 1,2,3) та віднесення її до земель запасу сільськогосподарського призначення на території Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області; зобов'язання Макарівської районної державної адміністрації після прийняття відповідного розпорядження Київською обласною державною адміністрацією, надати йому дозвіл на приватизацію даної земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Постановою Макарівського районного суду Київської області суду від 18 вересня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2011 року, позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправною відмову Київської обласної державної адміністрації від 14 липня 2008 року № 11-22-14928 в затвердженні проекту землеустрою та зміни цільового призначення земельної лісової ділянки 0,99 га в межах Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області.
Зобов'язано Київську обласну державну адміністрацію прийняти розпорядження про затвердження проекту землеустрою щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою ДП "Макарівське лісове господарство" та переведення зазначеної земельної ділянки до земель запасу Гавронщинської сільської ради із земель лісогосподарського призначення до категорії земель сільськогосподарського призначення в межах Гавронщинської сільської ради Макарівського району, вилучити земельну ділянку площею 0,99 га у ДП "Макарівське лісове господарство" (Макарівське лісництво, квартал 96 виділ 1,2,3) та віднести її до земель запасу сільськогосподарського призначення на території Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області.
Зобов'язано Макарівську районну державну адміністрацію після прийняття відповідного розпорядження Київською облдержадміністрацією надати позивачу дозвіл на приватизацію даної земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій скаржник оскаржив їх.
У касаційній скарзі ДП "Макарівське лісове господарство", посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що 31 травня 2007 року ОСОБА_4 звернувся із письмовою заявою до Макарівської районної державної адміністрації про передачу у власність земельної ділянки площею 0,9999 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель лісового фонду на території Гавронищенської сільської ради Макарівського району Київської області.
Макарівська районної державної адміністрації звернулась до Київської обласної державної адміністрації із заявою про вилучення земельної ділянки лісового фонду ДП "Макарівське лісове господарство" площею 0,99 га та передачі її до земель запасу Гавронщинської сільської ради з послідуючою зміною її цільового призначення та використання під особисте селянське господарство.
19 липня 2007 року Київською обласною державною адміністрацією направлено Макарівській районній державній адміністрації лист № 11-22-15014, відповідно до якого надано дозвіл на підготовку проекту землеустрою щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 0,99 га ДП "Макарівський лісгосп" (Макарівське лісництво квартал 96) та переведення зазначеної земельної ділянки із земель лісогосподарського призначення до категорії земель сільськогосподарського призначення на території Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області та подальшої передачі її у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства.
На підставі листа-дозволу Київської обласної державної адміністрації був виготовлений проект землеустрою про припинення права постійного користування земельною ділянкою ДП "Макарівське лісове господарство" та переведення зазначеної земельної ділянки до земель запасу Гавронщинської сільської ради з земель лісогосподарського призначення до категорії земель сільськогосподарського призначення.
Макарівська районна державна адміністрація звернулась до Київської обласної державної адміністрації із заявою про припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 0,99 га ДП "Макарівське лісове господарство" (Макарівське лісництво, квартал 96), переведення зазначеної земельної ділянки із земель лісогосподарського призначення до категорії земель сільськогосподарського призначення та передачі до земель запасу на території Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області.
За результатами розгляду даної заяви Київська обласна державна адміністрація листом від 14 липня 2008 року № 11-22-14936 повідомила Макарівську районну державну адміністрацію, що відповідно до абзацу 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року № 610-р (610-2008-р)
зупинено прийняття рішень про надання згоди на вилучення земельних лісових ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги зазначив, що позивач 19 липня 2007 отримав згоду Київської обласної державної адміністрації на розробку проекту землеустрою на спірну земельну ділянку, збитки, заподіяні лісовому господарству, позивачем відшкодовані, позитивні висновки всіх необхідних установ отримані до опублікування розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року № 610-р (610-2008-р)
, а тому наявні всі підстави для задоволення позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції із висновками суду першої інстанції погодився та залишив постанову Макарівського районного суду Київської області суду від 18 вересня 2008 року без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанції не погоджується із огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
Згідно статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією (254к/96-ВР)
.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією (254к/96-ВР)
і законами України, належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля. Згідно пункту 2 статті 21 даного Закону, місцева районна державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Порядок та умови вилучення земельних ділянок встановлено Земельним кодексом України (2768-14)
.
Згідно частин 1, 2 статті 149 Земельного кодексу України (далі - ЗК України (2768-14)
, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Відповідно до частини 6 статті 149 ЗК України в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами 5, 9 цієї статті.
Статтею 50 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) обов'язковій державній експертизі підлягали проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Згідно пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 677 від 26 травня 2004 року "Про затвердження порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" (677-2004-п)
після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською Держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок. Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 610-р від 10 квітня 2008 року (610-2008-р)
"Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками" (в редакції, станом на момент виникнення спірних правовідносин), з метою недопущення фактів порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок (далі - ділянки) Мінприроди, Мінагрополітики, Міноборони, Держкомлісгоспу та Держкомзему до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері зупинено прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення; зобов'язано відкликати раніше надану згоду на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення у разі, коли місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування не прийнято відповідні рішення або коли за результатами перевірки встановлено, що такі рішення прийняті з порушенням вимог законодавства.
Із системного аналізу вищенаведених норм колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що оскільки Кабінетом Міністрів України зупинено прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення суди першої та апеляційної інстанції прийшли до помилкового висновку про протиправність відмови Київської обласної державної адміністрації від 14 липня 2008 року № 11-22-14928 в затвердженні проекту землеустрою та зміни цільового призначення земельної лісової ділянки 0,99 га в межах Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області та зобов'язання Київської обласної державної адміністрації прийняти розпорядження про затвердження проекту землеустрою щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою ДП "Макарівське лісове господарство" та переведення зазначеної земельної ділянки до земель запасу Гавронщинської сільської ради із земель лісогосподарського призначення до категорії земель сільськогосподарського призначення в межах Гавронщинської сільської ради Макарівського району, вилучення земельної ділянки площею 0,99 га у ДП "Макарівське лісове господарство" (Макарівське лісництво, квартал 96 виділ 1,2,3) та віднесення її до земель запасу сільськогосподарського призначення на території Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області, зобов'язання Макарівської районної державної адміністрації після прийняття відповідного розпорядження Київською облдержадміністрацією надати позивачу дозвіл на приватизацію даної земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Оскільки судами були повно і правильно встановлені обставини справи однак при ухваленні рішень судами першої та апеляційної інстанцій було допущено порушення норм матеріального права при задоволенні позовних вимог, ухвалені рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 220, 222, 229, 230, 232 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу державного підприємства "Макарівське лісове господарство" задовольнити.
Постанову Макарівського районного суду Київської області суду від 18 вересня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2011 року скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до Київської обласної державної адміністрації, Макарівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.