ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" жовтня 2014 р. м. Київ К/9991/29723/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С. Я.
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Кабінету Міністрів України на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2011 року у справі за позовом Мукачівської міської ради Закарпатської області до Кабінету Міністрів України, третя особа - Міністерство оборони України про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
встановила:
Мукачівська міська рада Закарпатської області звернулася до суду з позовом до Кабінету Міністрів України, третя особа - Міністерство оборони України, про визнання протиправним та скасування розпорядження від 05 березня 2008 року № 404-р (404-2008-р)
, яким скасовано розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 890 "Про передачу майнових комплексів військових містечок та житлового фонду у м. Мукачевому" (890-2007-р)
.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2010 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2011 року, позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 березня 2008 року "Про скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 890" (404-2008-р)
.
У касаційній скарзі, Кабінет Міністрів України, не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225- 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами було встановлено, що 17 жовтня 2007 року Кабінетом Міністрів України видано розпорядження № 890-р (890-2007-р)
"Про передачу майнових комплексів військових містечок та житлового фонду у м. Мукачевому", згідно з яким Кабінетом Міністрів України прийнято пропозицію Міністерства оборони України та Мукачівської міської ради щодо передачі майнових комплексів військових містечок і житлового фонду у місті Мукачевому з державної власності територіальної громади м. Мукачево.
В подальшому, на підставі вказаного розпорядження та рішення Мукачівської міської ради від 30 серпня 2007 року № 407, Міністерство оборони України актами від 12 грудня 2007 року передало у комунальну власність територіальної громади м. Мукачеве майнові комплекси військових містечок № 1, 19, 20, 23, а також житловий фонд містечок № 5 та № 27 - 8 житлових будинків з інфраструктурою.
Натомість актом від 14 лютого 2008 року Мукачівська міська рада передала Міністерству оборони України 44 квартири загальною площею 2505,8 кв.м., які в подальшому заселені військовослужбовцями.
Тобто, в лютому 2008 року розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 890-р (890-2007-р)
виконано в повному обсязі.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача цілісних майнових комплексів підприємств, установ організацій, нерухомого майна з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, а житлового фонду та інших об'єктів соціальної інфраструктури - за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном.
Згідно статті 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежилими приміщеннями), військові містечка (майнові комплекси), інше нерухоме і рухоме військове майно (крім усіх видів озброєння, бойової техніки та боєприпасів), яке вивільняється в процесі реформування Збройних Сил України і не планується до використання за призначенням, з державної у комунальну власність передаються безоплатно. Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).
Судами попередніх інстанцій досліджено, що Генеральною прокуратурою України здійснювалась перевірка законності розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 890-р "Про передачу майнових комплексів військових містечок та житлового фонду у м. Мукачевому" (890-2007-р)
, за результатами якої зроблено висновок щодо законності зазначеного розпорядження та відсутності підстав для вжиття заходів прокурорського реагування.
Тобто, при виданні та виконанні розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 890-р (890-2007-р)
, Кабінетом Міністрів України та Міністерством оборони України дотримано встановлений законодавством порядок передачі військового майна державної власності у комунальну власність.
З аналізу норм Закону України "Про Кабінет Міністрів України" (794-18)
вбачається відсутність у Кабінету Міністрів України права скасовувати прийняті ним акти, які набрали законної сили, оскільки вони можуть лише бути зупинені Президентом України на підставі пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України та оскаржені до суду в порядку та у випадках, встановлених законом.
При цьому, суди дійшли вірного висновку, що з огляду на виконання сторонами в повному обсязі розпорядження від 17 жовтня 2007 року № 890-р (890-2007-р)
до його скасування оскаржуваним розпорядженням від 05 березня 2008 року № 404-р (404-2008-р)
, останнє порушує права військовослужбовців, яких заселили в передані Міністерству оборони України 44 квартири загальною площею 2505,8 кв.м.
Враховуючи встановлення факту перевищення Кабінетом Міністрів України своїх повноважень при прийнятті спірного розпорядження від 05 березня 2008 року № 404-р (404-2008-р)
"Про скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 890 (890-2007-р)
", суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку щодо задоволення позовних вимог Мукачівської міської ради Закарпатської області та скасування спірного розпорядження.
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій вірно встановлені обставини справи, судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається. Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У х в а л и л а:
Касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України.
Судді: