ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2014 року м.Київ К/800/50278/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мава" до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, третя особа - Тернопільська обласна рада, про визнання дій незаконними та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Мава" звернулось до суду з адміністративним позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, в якому просило визнати незаконними дії відповідача по анулюванню дії спеціального дозволу на користування надрами та скасувати наказ від 22 грудня 2010 року № 584 в частині анулювання спеціального дозволу № 4416 на видобування гіпсу родовища Нирківське-1 у Заліщицькому районі Тернопільської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про неправомірність дій відповідача щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з тим, що підприємство протягом двох років з початку дії дозволу не приступило до користування ділянкою надр без поважних причин. Вказує, що не приступив до користування ділянкою надр з причини від нього незалежних, оскільки не був затверджений регламент Тернопільської обласної ради, внаслідок чого дане питання не вирішувалось, тому позивач не мав можливості оформити документацію щодо відводу земельної ділянки кінцевих межах і оформити земельні права користування надрами.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 травня 2011 року в позові відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване відсутністю підстав для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржуваний наказ відповідача в частині анулювання спеціального дозволу № 4416 на видобування гіпсу родовища Нирківське-1 Заліщицького району Тернопільської області відповідає вимогам чинного законодавства.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року задоволено апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мава"; скасовано постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 травня 2011 року, прийнято нову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мава" задоволено повністю; визнано незаконними дії Міністерства охорони навколишнього природного середовища України по анулюванню дії спеціального дозволу на користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю "Мава" та скасовано наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 22 грудня 2010 року № 584 в частині анулювання Спеціального дозволу № 4416 на видобування гіпсу родовища Нирківське-1 у Заліщинському районі Тернопільської області.
При винесенні рішення суд апеляційної інстанції, з посиланням на положення ст. 26 Кодексу України про надра, виходив із неправомірності дій відповідача з припинення права на користування надрами у позасудовому порядку за відсутності згоди позивача.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року та залишити в силі постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 травня 2011 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Мава" у поданих запереченнях просить залишити постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року без змін, касаційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 08 жовтня 2007 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Мава" отримало спеціальний дозвіл реєстраційний № 4416 на користування надрами, видобування гіпсу родовища Нирківське-1, яке знаходиться в Заліщицькому районі Тернопільської області, 3 км на схід від села Нирки з терміном дії 20 років.
17 жовтня 2007 року між позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Мава" та Міністерством охорони навколишнього природного середовища України в особі першого заступника Міністра Глазунова С.М підписано угоду про користування надрами.
Державною організацією "Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використання надр" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України проведено перевірку дотримання вимог законодавства про надра ТОВ "Мава", за наслідками якої 02 листопада 2010 року складено акт обстеження ділянки надр ТОВ "Мава" № 162, яким встановлено, що ділянка надр родовища гіпсу "Нирківське-1" не розробляється ТОВ "Мава" з 2007 року по даний час, що також підтверджується листом сільського голови с.Нирків Заліщицького району Тернопільської області Безушко І.П. від 02 листопада 2010 року № 146, яким встановлено факт, що Нирківське родовище гіпсу № 1 з 2007 року по даний час позивачем не використовується.
На підставі матеріалів перевірки та керуючись чинним законодавством про надра, з врахуванням рішення Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування від 22 грудня 2010 року № 10-10, Міністерством охорони навколишнього природного середовища України 22 грудня 2010 року прийнято наказ № 584 "Про анулювання, зупинення та поновленні дії спеціальних дозволів на користування надрами", яким анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами ТОВ "Мава" з тих підстав, що суб'єкт господарської діяльності протягом двох років з початку дії дозволу не приступив до користування ділянкою надр без поважної причини.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Кодексом України про надра (132/94-ВР) та Порядком надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2007 року № 480 (480-2007-п) .
Як встановлено ст. 2 Кодексу України про надра, завданням Кодексу України про надра (132/94-ВР) є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Відповідно до ст.19 Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям та громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на таке користування засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Згідно ст. 25 Кодексу України про надра права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Як передбачено ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
При цьому, як встановлено ч.2 ст.26 Кодексу, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Враховуючи, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Мава" не давав своєї згоди на припинення права користування надрами, єдиним способом припинення такого користування може бути лише припинення в судовому порядку.
За вказаних обставин справи судова колегія погоджується з висновком суду апеляційної інстанції щодо протиправності дій відповідача в частині анулювання спеціального дозволу № 4416 на видобування гіпсу родовища Нирківське-1, Заліщицького району Тернопільської області та наявності підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Мава".
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити про наявність висловленої Верховним судом України правової позиції щодо даної категорії спорів, зокрема у постанові від 25 червня 2011 року у справі № 21-36а11, щодо обов'язковості правила, відповідно до якого у разі незгоди користувачів припинення права користування надрами за неналежне користування ними здійснюється у судовому порядку.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України відхилити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді